U policejního zásahu si můžete všimnout, že tyto akce probíhají velice rychle a strážci zákona přesně vědí, jak mají postupovat. To samé platí i pro tento případ.
Policie má na starost hned několik věcí a zajišťuje pro všechny bezpečí. Občas se musí zaměřit i na podezřelé lidi, kteří jsou pravděpodobně nebezpeční nebo by mohli páchat trestnou činnost a následně proti nim zakročit. Jejich práci by neměl nikdo podceňovat, dokud si ji si člověk sám nevyzkouší. V některých případě totiž musí riskovat i svůj vlastní život, aby zachránili několik cizích. V tomto případě se olomoučtí kriminalisté zaměřili hned na několik osob a následně je všechny zadrželi.
Osoby podezřelé z trestné činnosti
Občas dojde i na ty, kteří začali s obchodováním s drogami a jinými nebezpečnými látkami. V tomto případě se policie z Olomouckého kraje zaměřila na skupinu obchodníků s drogami, díky čemuž se jim podařilo dostat i k nejvyšším vůdcům. Takto velkou akci v tomto kraji pravděpodobně ještě nezažili. Dlouhodobě se na ní předem připravovali a tuto bezesporu velice rychlou akci vedli pod názvem RECOŠ.
Zahájení trestního stíhání
Ihned po rychlém zákroku, díky čemuž se jim podařilo zadržet i vůdce celé organizované skupiny, bylo zahájeno trestní stíhaní pěti osob z Olomoucka a jednoho člověka ze Zlínska. Mezi zadrženými se nacházelo pět mužů a jedna žena. Podle policistů se měli dopustit protiprávního jednání tím, že přibližně od roku 2018 do poloviny listopadu roku 2019, byli členy organizované skupiny. Téměř všechny osoby zadrželi policisté v autě nebo na cestě. Z celého zásahu vzniklo i video.
Všichni se měli vědomě účastnit organizace a uskutečnění nelegálního obchodu s chemikáliemi, které potřebovali pro výrobu metamfetaminu (pervitinu). Z těchto látek poté drogy vyráběli a následně je i prodávali. Celá skupina byla obviněna ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy dle ust. § 283 odst. 1, 2 písm. a), odst. 3 písm. c) trestního zákoníku.
Vysoký finanční zisk
Cílem této trestné činnosti byl finanční zisk (z prodeje chemických látek i drog). Podle policejní mluvčí se v dnešní době pohybuje cena za 1 gram okolo 1 000 až 1 500 Kč. Jednotliví členové organizované skupiny měli přesně rozdělené úkoly. Každý z nich přispěl svým dílčím jednáním k výrobě psychotropní látky (pervitinu) ve velkém množství. Celkově bylo vyrobeno přes 3 kilogramy metamfetaminu.
Policie všechny zadržené dala do vazby a zahájila trestní stíhání. Dle trestního zákoníku jim hrozí za tyto činy trest odnětí svobody na 8 až 12 let. Vše se ale musí nejprve dokázat. Občas je pro policii obtížné určit přesné množství a všechny trestné činy, kterých se podobné organizované skupiny dopustily. Ve většině případů jsou však úspěšní. Díky další rychlé a kvalitně odvedené práci policistů je na svobodě méně lidí, kteří páchají trestnou činnost.
Jaký trest byste dali všem obviněným?