Jak funguje podvod s dálničními známkami? Prodejce je prodával až o 50 % dráž. Využil neznalosti řidičů

Prodejce využil neznalosti cizinců a prodával jim drahé dálniční známky. Podvod založil na tom, že turista nemohl za známku zaplatit v eurech.

i Zdroj fotografie: Depositphotos, eDalnice
                   

Nezvyklým, ale za to velmi kreativním způsobem si rozhodla přilepšit jedna provozovna prodeje dálničních známek na hranicích s Rakouskem. Řidiči přijíždějící k nám z Rakouska ze směru z Lince totiž za dálniční známku zaplatili více i přesto, že cena za dálniční známku je pevně stanovená. Prodejce si její výši nesmí určovat sám. Provozovatel hned několika kiosků na různých dálničních přechodech ale systém kreativně obešel a přišel si tak na nemalé peníze.

Vyšší cena pro cizince

I přesto, že má Česká republika již delší dobu dostupné webové stránky přímo pro získání elektronické dálniční známky, cizinci o tom mnohdy nevědí. I proto jejich první kroky po přejetí hranic vedou na benzínové pumpy či do speciálních kiosků. Toho se ale rozhodl využít provozovatel hned několika kiosků a na neznalosti turistů z řad dalších evropských zemí si přivydělával.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na dálničním přechodu, kam přijíždí řidiči směrem z rakouského Lince, za desetidenní dálniční známku zaplatili až do nedávna v kiosku 17 eur (v přepočtu cca 430 Kč). To i přesto, že dle oficiálního ceníku stojí známka 310 Kč. Kiosek totiž neprodával dálniční známky za eura a řidič si tak tuto cizí měnu musel vyměnit za české koruny ve velmi „výhodném“ kurzu, kdy za 1 euro dostal 20 Kč. Za takto vyměněné peníze si pak zakoupil dálniční známku ještě s poplatkem 30 Kč za vyřízení.

Podvody na pozemcích ŘSD

Na hraničním přechodu Rozvadov dokonce v kiosku stejné společnosti dostal řidič za 1 euro pouze 18,4 Kč. Cena dálniční známky se tak pro něj vyšplhala až na 19 eur. V nedalekém okolí jsou však na každém větším hraničním přechodu umístěny elektronické kiosky spravované Ředitelstvím silnic a dálnic, kde je možné za dálniční známku zaplatit jednoduše a rychle kartou. Většina pozemků v okolí hraničních přechodů jsou také ve vlastnictví ŘSD.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Provozovatelé těchto pastí na turisty vydělávají na neznalosti řidičů z cizích zemí. Přilepšují si i na prodeji dálničních známek, mají tedy místo, na kterém prodejnu provozují v pronájmu. Ředitelství silnic a dálnic k celé věci přistupovalo velmi zodpovědně. Nájemní smlouvy s těmito poskytovateli prošly nedávno revizí a všechny je budeme ukončovat, jakmile to bude možné,“ vysvětluje Jan Rýdl, tiskový mluvčí ŘSD.

Rozvázání spolupráce

Ředitelství silnic a dálnic samozřejmě nemůže na pravidelné bázi kontrolovat všechny poskytovatele služeb, kterým pronajímá své pozemky. K řešení nekalé činnosti tohoto poskytovatele se ale postavilo čelem. „S touto společností máme 9 smluv, smlouvu na silnici 1/3 rovnou vypovídáme, ty ostatní budeme vypovídat, jakmile to smluvně bude možné,“ vysvětluje Jan Rýdl.

iZdroj fotografie: Depositphotos

„Je pro nás důležité, aby se tuzemští i zahraniční řidiči na našich komunikacích cítili bezpečně,“ popisuje situaci mluvčí. Do té bezpečnosti platí samozřejmě i ekonomické bezpečí,“ dodává. Ekonomické bezpečí bylo řidičům nekalými praktikami tohoto poskytovatele prodeje dálničních známek jednoznačně narušeno. Při nákupu elektronické známky je důležité nakupovat pouze na oficiální stránce edalnice.cz. Zde si řidiči mohou vybrat rovnou z několika evropských jazyků.

Co na nekalé praktiky obchodníků říkáte vy?

Zdroj: Kluci z Prahy, ŘSD

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články