Jak osvěžit staré plasty v interiéru takovým způsobem, aby vypadaly jako nové. Domácí rady za pár kaček i pro palubní desku a displeje

Pravidelným čištěním interiéru můžete zajistit delší udržení hodnoty vozu. Nezapomínejte přitom na palubní desku, ani dotykové obrazovky, které jsou semeništěm bakterií.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Stejně tak jako se snažíme udržovat náš bytový interiér v perfektním stavu tak, aby v průběhu let co nejméně ztrácel na hodnotě, i interiér našeho vozu si zaslouží péči. To platí ať už auto využívá celá rodina, nebo je majitel spíše sólista a rád si užívá samostatnou jízdu. Díky zachovalému interiéru můžete při případném prodeji získat i o několik desítek tisíc více, než za méně zachovalý vůz ve srovnatelné výbavě a podobném nájezdu kilometrů.

Pravidelné čištění interiéru

Jedním z aspektů je samozřejmě udržení hodnoty vozu pro případný prodej. Vozy s čistým interiérem bez skvrn, škrábanců a trvalých pachů mají vyšší hodnotu jak při osobním prodeji, tak například při výměně vozu na protiúčet. Pravidelným čištěním také předejdete případnému trvalému poškození. Čím déle totiž necháte špínu na povrchu palubní desky nebo čalounění, tím větší je šance, že bude vyčištění časově více náročné. Obzvláště povrchy s texturou jsou náchylnější na trvalé poškození.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nahromaděný prach a nečistoty můžou zapříčinit nejen nečistý vzduch, ale také například zápach v kabině. I přesto, že průměrný řidič podle statistik svůj vůz čistí jednou či dvakrát za rok, odborníci doporučují čistit interiér jednou měsíčně. Tak jako doma pravidelně vysáváte a utíráte prach, stejnou péči bychom měli věnovat jednou za čas i svému vozu. Pokud bude váš interiér čistý, budete se v něm cítit příjemněji i v případě, že v něm povezete nečekanou návštěvu.

Čištění palubní desky

Před důkladným čištěním palubní desku nejdříve pořádně oprašte a jemným štětečkem vymeťte nečistoty z těžko přístupných prostor, jakými jsou například větrací otvory. Pokud se chystáte na klasický pravidelný úklid a nečeká vás pucování dlouho nečištěného interiéru, na palubní desku je nejúčinnější obyčejná mýdlová voda. Pro jemné a na poškození háklivé povrchy, jako je například kůže, použijte nebarvené organické mýdlo bez parfemace.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud máte plastovou, vinylovou nebo pryžovou palubní desku, můžete si také vytvořit roztok s octem, saponátem, vodou a mýdlem na olejové bázi. Díky tomu se zbavíte i odolných skvrn a vaše palubní deska bude čistá, lesklá a bude vonět novotou. Pro majitele aut, kteří raději volí komerční produkt před výrobou vlastního čističe, také existuje řada možností. Před čištěním vždy proveďte kontrolu reakce povrchu na nějakém málo viditelném místě, abyste se ujistili, že nebude povrch na čistící prostředek agresivně reagovat.

Čištění dotykové obrazovky

Stále více automobilů dnes disponuje dotykovými displeji, které jsou kvůli častému kontaktu s pokožkou náchylnější na ušpinění. Prach z displeje můžete pravidelně odstraňovat za pomoci hadříku z mikrovlákna. Ten povrch dokonale vyčistí, ale díky jemným vláknům ho nepoškrábe. Některé utěrky mají také antibakteriální vlastnosti. Díky tomu svůj dotykový displej ochráníte a nestane se tak z něj semeniště bakterií.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Obrazovku můžete čistit buď na sucho, nebo můžete použít doporučený přípravek. Na trhu je k dostání velké množství čističů určených přímo na obrazovky, případně mobilní telefony nebo tablety. Vyvarujte se čištění prostředky obsahujícími čpavek nebo alkohol. Ty by totiž mohly obrazovku nevratně poškodit.

Co používáte na čištění palubní desky vy?

Zdroj: HowToDetail

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články