Jaká auta se nejčastěji kradla v krajích Česka v roce 2021: Zloději jsou čím dál mazanější

Z výsledků statistik od roku 2011 do roku 2020 lze usoudit, že zlodějů motorových vozidel ubývá. Zloději jsou ale mnohdy mazanější.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Na sídlištích, ale i na městských často i hlídaných parkovištích zaparkované vozy se nezřídka stávají lákadlem pro zloděje. Ať už se jedná o odcizení samotného vozu, tak také zcizení věcí, které si majitel ve voze odloží, nebo dokonce vnitřního vybavení. I přesto, že meziroční statistiky pravděpodobně i v důsledku současné situace ukazují pokles aktivity zlodějů, kteří se zaměřují především na automobily, krádeží je stále určitě dost a ostražitost je na místě.

Dlouhodobý pokles krádeží automobilů

I přesto, že se dle záběrů v televizním vysílání může stát, že se krádeže stávají na každém kroku, trend od roku 2011 do roku 2020 ukazuje, že krádeží motorových vozidel výrazně ubylo. V roce 2011 bylo na území České republiky odcizeno více než 11 500 vozů, v roce 2019 to bylo již pouze přes 3 000. Meziročně pak od roku 2019 do roku 2020 počet klesl z 3 000 zcizených automobilů na 2 500. U jednostopých motorových vozidel je trend také dlouhodobě klesavý. Od roku 2011 klesl z čísla 749 na 472 v roce 2020.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Statistiky ukazují meziroční pokles v počtu krádeží automobilů, ale i jednostopých motorových vozidel

Kromě poklesu krádeží motorových vozidel ubylo také krádeží vybavení z automobilů a součástek. V roce 2011 bylo vyšetřováno přes 33 000 krádeží věcí z automobilů, zatímco v roce 2020 to bylo již o více než dvě třetiny méně. O dvě třetiny také od roku 2011 do 2020 poklesly také krádeže součástek z automobilů. Za historicky nejhorší rok, co do počtu krádeží, můžeme považovat rok 1997. V tomto roce bylo totiž odcizeno více než 29 tisíc vozů.

Která auta se nejvíce kradou?

Prim v počtu odcizených vozů na českém území mezi roku 2018-2020 hrají automobily značky Škoda. V těchto letech bylo odcizeno celkem přes 6 tisíc vozů této značky. Bezmála 1 500 z těchto automobilů tvoří model Octavia, na druhém místě Fabia a třetí místo možná překvapivě obsadily Felicie. Na druhém místě za vozidly značky Škoda je německý Volkswagen, jehož zastoupení s téměř 1 300 vozy je ale o poznání nižší.

5 nečastějších způsobů krádeží automobilů

Za nejrizikovější kraj je považována Praha, kde bylo z celkového počtu pohřešovaných vozidel v roce 2020 odcizeno celkem 23 %. Na druhém místě je Středočeský kraj a třetí místo obsadil kraj Moravskoslezský. V Ostravě bylo odcizeno celkem 39 % z celkového objemu pohřešovaných automobilů v Moravskoslezském kraji. I přesto, že v Praze či v Moravskoslezském kraji je zastoupení poměrně vysoké, meziročně je v počtu odcizených vozů vidět pokles. V Plzeňském kraji naopak můžeme vidět meziroční nárůst o 12 %.

Jaké jsou nejčastější triky zlodějů?

V současné době přibývá krádeží automobilů vybavených tzv. bezklíčkovým zapalováním. Krádež takového vozu zabere zlodějům pouze několik málo minut. Jakmile se pachatelům podaří nahrát signál, který vysílá klíč pro otevření automobilu, mají vyhráno. Zloději počítají s tím, že většina lidí si klíčky pověsí na věšák rovnou u dveří a i přesto, že je většina majitelů těchto vozů opatrnější, takovéto krádeže se stávají poměrně běžně. Vozidlo je důležité vhodně zabezpečit.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zabezpečení automobilu je důležité zejména v případě, že stává na nehlídaném parkovišti například na sídlišti

Především pokud nestojí v garáži, ale na nehlídaném parkovišti například na sídlišti. Dobrou volbou mohou být ať už mechanické zabezpečovací systémy (zámky řadící páky, atd.) nebo například elektrický systém (imobilizér, autoalarm). Pro případ odcizení je dobré mít v automobilu umístěno například satelitní vyhledávání. Včasné vyhledání automobilu co nejdříve po krádeži je totiž klíčové a může zabránit například převozu přes hranice, kde je už pravděpodobnost dopadení zloděje mnohem nižší.

Jaký trik máte proti zlodějům vy?

Zdroj: Ministerstvo dopravy

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články