Krádeže věcí odložených v automobilech jsou sice díky kamerovým systémům méně časté než dřív, i tak je ale důležité být obezřetný. Povinné ručení totiž krádež nekryje.
Přestože výsledky statistik ukazují, že počty krádeží motorových vozidel a vybavení aut dlouhodobě klesají, obezřetnosti není nikdy dost. Svou neopatrností a odložením mobilního telefonu například na palubní desku, zadní sedadlo nebo jiné viditelné místo můžete nevědomky nalákat zloděje. Zanedbatelná pak není jen škoda na odcizené věci, ale také ta mechanická na motorovém vozidle. Zloděj se totiž do auta potřebuje dostat a nemusí to skončit pouze rozbitým okýnkem.
Statistiky krádeží hovoří jasně
Statistiky ukazují, že v roce 2011 bylo krádeží věcí z automobilů okolo 33 tisíc. V roce 2020 už to bylo necelých 10 tisíc. I když se může zdát pozitivní, že počty krádeží klesají, hodnota odcizeného majetku může být ale větší. Cena mobilního telefonu je mnohdy několik desítek tisíc korun a stejně tak jsou na tom například notebooky nebo tablety. Přestože v peněženkách nenosíme tolik hotovosti, i z platebních karet si zloděj může během pár minut po krádeži nakoupit ledacos a udělat vám tak škodu.
Pokud si myslíte, že vám škodu na autě pokryje povinné ručení, jste na omylu. Povinné ručení totiž kryje primárně škody způsobené na zdraví, vyplácí se z něj náklady léčby zraněného, odtah automobilů z místa nehody, případně újmy na ušlém zisku a právní zastoupení poškozeného. Pojišťovny sice nabízejí dodatkové pojištění, jeho cena ale není tak příznivá a zároveň prokazování, že jste odcizení nemohli předejít, není mnohdy vůbec jednoduché. Důležitá je tedy primárně prevence.
Volně položený majetek láká zloděje
I přes to, že se nám všem občas stane, že si zapomeneme v autě na viditelném místě něco položeného například při odběhnutí ke kase na benzínové pumpě, opatrnosti není nikdy dost. Ať už se jedná o kabelku, telefon nebo laptop, měly by mít tyto věci i v autě své místo. K poškození totiž může dojít nejen během krádeže, ale také za jízdy. Při prudkém brždění, při dlouhodobém působení slunečních paprsků skrze sklo, ale i jinak. Obzvláště opatrní byste měli být v případech, kdy opouštíte automobil.
Elektroniku, pokud možno, vezměte s sebou, případně ji schovejte do uzavíratelných přihrádek. Dejte ale pozor, aby vás při tom nikdo neviděl, po parkovištích, především ve velkých městech, ať už v České republice, tak v zahraničí, se pohybují zloději, kteří vyhlížejí svou další oběť. Na dovolené se vyvarujte otevírání plného kufru na parkovišti plném lidí například před obchodním domem. Pro zloděje to může být jako pozvánka k úspěšnému lovu a pro vás zbytečná komplikace.
Komplikace na dovolené
Obzvláště opatrní byste měli být v zahraničí. Jednání se zahraniční policií je o to složitější, především v případě, pokud neznáte jazyk dané země. Zloději si často vytipují automobil s cizí poznávací značkou a obhlédnou si ho hned, jakmile vyrazíte do nákupního centra nebo po památkách, a vy se pak vrátíte k autu s vybitým okýnkem – v lepším případě. V tom horším to kromě rozbitého okýnka skončí také odcizením vybavení.
Takové krádeže jsou běžné ve velkých městech, jakým je například Barcelona. „Řidiči by měli být opatrní, ať už se jedná o automobil vlastní nebo půjčený,“ vysvětluje specialista pojištění. „V cizí zemi je o to těžší vyjednat cokoliv s policií – a s tím zloději počítají,“ popisuje situaci. „Klientům tak může vzniknout zbytečná škoda. O to horší je to v případě půjčeného auta,“ vysvětluje dále. „Pokud si v zahraničí půjčujete automobil, vždycky doporučuji pojištění. Škoda na automobilu se může vyšplhat i na desítky tisíc korun,“ dodává.
Necháváte běžně cennosti viditelně v autě, nebo si dáváte pozor na zloděje?