Obytné vozy jsou velice specifickým dopravním prostředkem. Pokud s kempováním nemáte zkušenosti, bude pro vás výběr vlastního „obytňáku“ poměrně náročný. Podle jakých kritérií zvolit vhodný vůz?
Kolik lidí bude vozem cestovat?
Základní otázkou, kterou si musíte položit, je obvyklý počet cestujících. Je totiž zásadní rozdíl, zda budou v obytném voze pravidelně pouze dva lidé (typicky manželský pár či mladá nesezdaná dvojice), nebo jej bude využívat rodina se dvěma a více dětmi. S růstem velikosti posádky logicky musí růst i velikost automobilu – a to jak z hlediska přepravní kapacity, tak z hlediska kapacity ubytovací.
Dle přepravní kapacity lze obytná auta rozdělit do čtyř kategorií:
- obytné vozy s alkovnou
- polointegrované obytné vozy
- integrované obytné vozy
- dodávky s obytnou vestavbou
Zatímco vůz s alkovnou, který je největším typem „obytňáku“, dokáže pojmout až 8 osob, kapacita dalších variant postupně klesá. Menší obytná dodávka je z hlediska ubytovacích možností řešením plným kompromisů a stísněně se v ní může cítit i dvoučlenná posádka.
Jízdní vlastnosti vozu
S růstem velikosti obytného vozu sice roste jeho kapacita a komfort z hlediska ubytovacích možností, jeho jízdní vlastnosti se však zhoršují.
S velkými vozy se hůře manipuluje ve omezeném prostoru, mají i vyšší spotřebu. Tím, že roste i výška vozu, je auto zároveň hůře ovladatelné v zatáčkách nebo při prudkém větru. Pro řidiče je tak zejména delší jízda s alkovnou či polointegrovaným vozem poměrně náročná a vyčerpávající. Dvojnásob v případě, že se jedná o první výlety a řidič se s vlastnostmi vozu teprve seznamuje. Připravte se na to, že na silnicích strávíte mnohem více času než při cestě menším vozem a dostanete se do většího množství rizikových situací.
Nejen z toho důvodu je vhodné mít k obytnému vozu sjednáno havarijní pojištění. V případě havárie, kterou sami zaviníte nesprávným užitím vozidla, by se vám totiž oprava obytného vozu bez havarijního pojištění mohla značně prodražit.
Oproti tomu obytná vestavba v malé dodávce nabídne nízkou spotřebu a mnohem lepší jízdní vlastnosti, které se blíží vlastnostem klasické dodávky či většího automobilu. Pro cesty na delší vzdálenost jde tedy o mnohem komfortnější řešení.
Vnitřní uspořádání a vybavení
Položit byste si měli také otázku, jaké vnitřní vybavení vozu budete potřebovat. Chcete být zcela soběstační a mít vše od sprchy a toalety přes spací prostory až po kuchyňku? Nebo část výbavy „oželíte“ výměnou za větší vnitřní prostor? A jak pohodlné potřebujete lůžko?
V tomto směru je nejlepší si nějaký vůz nejprve zapůjčit a vyzkoušet si, jaký způsob kempování vám vlastně vyhovuje. A na základě vlastní zkušenosti si pak pořídit vůz, který bude splňovat vaše očekávání.