Co potřebuji k evidenční kontrole vozidla?

Evidenční kontrolu vozidla je nutné absolvovat před každou změnou majitele či provozovatele ojetého vozu.

                   

A to nejen při prodeji, ale i při darování auta. Například svému synovi či dceři. Sestavili jsme pro vás návod, jak projít procesem evidenční kontroly snadno a rychle.

Protokol o evidenční kontrole vozidla

Protokol o evidenční kontrole je vystaven na jméno a bydliště (u právnické osoby název a sídlo firmy) přihlašujícího provozovatele/vlastníka. Protokol nesmí být starší než 30 dnů v době, kdy se provádí evidenční kontrola. Účelem protokolu o evidenční kontrole je porovnání technického stavu vozidla se stavem, který je uveden v originálech velkého a malého technického průkazu. Protokol o evidenční kontrole vám vystaví každá stanice technické kontroly, pokud jsou splněny tyto 2 podmínky:

  • auto je evidováno v Registru silničních vozidel
  • vůz změnil provozovatele či vlastníka

Co si mám nachystat k evidenční kontrole vozidla?

Před registrací na evidenční kontrolou si nachystejte a zkontrolujte tyto 3 věci:

  • Osvědčení o registraci vozidla část II. („velký techničák„)
  • Osvědčení o registraci vozidla část I.(„malý techničák„)
  • V autě zároveň musíte mít lékárničku s uvedeným datem expirace.

Co se kontroluje při evidenční kontrole?

Mnoho lidí žije v mylné představě, že kontrole podléhá pouze VIN kód (výrobní číslo vozidla). Pro ověření, zda vozidlo splňuje stav uvedený v technickém průkazu se kromě VIN kódu, chcete-li identifikačního čísla kontrolují i další důležité skutečnosti. A to např. barva či metalíza karoserie, počet sedaček, typ motoru (pokud je uvedený v technickém průkazu), tažné zařízení, ABS, rozměry ráfků a další.

Co obsahuje VIN kód vozidla?

První tři znaky čísla VIN jsou označeny jako WMI – World Manufacturer Identifier, tedy Světový kód výrobce a popisují výrobce vozidla. Znaky na pozicích 4 až 9 jsou se označují jako VDS – Vehicle Descriptor Section, v češtině Popisný kód vozidla. Označují konkrétní model vozu. Znaky na pozicích 10 až 17 jsou označeny jako VIS – Vehicle Identifier Section, tedy pořadové výrobní číslo, pomocí kterého lze jednoznačně identifikovat konkrétní vozidlo.

Kolik zaplatím za evidenční kontrolu?

Evidenční kontrolu obvykle provádí pracovníci na kterékoliv stanici technické kontroly (STK) na počkání. Vůbec tedy nezáleží na místě registrace vozidla a bydliště majitele, cena za evidenční kontrolu se pohybuje v řádech stokorun. Samozřejmě záleží na ceníku dané STK, obvyklá cena v roce 2022 je od 300 Kč do 600 Kč.

Co si mám nachystat pro změnu vlastníka vozidla převodem?

Se změnou vlastníka vozidla vám pomůžou na obecním úřadě s rozšířenou působností. Pro hladký průběh si s sebou vezměte tyto důležité dokumenty a doklady:

  • Žádost o zápis změny vlastníka silničního vozidla –⁠ tuto žádost podává původní i nový majitel vozidla na společném formuláři. Sejděte se tedy na úřadě, případně spolu sepište plnou moc s ověřenými podpisy. V případě ověřené plné moci na úřadě může jednat jen jeden z vás. Podpisy vám ověří na kterékoliv poště za poplatek 30 Kč.
  • Velký a malý techničák. I přesto, že byly potřeba k vystavení Protokolu o evidenční kontrole, musíte je při změně vlastníka opět předložit.
  • Nachystejte si také zelenou kartu, která prokazuje, že je na vozidlo uzavřeno povinné ručení, které za vás kryje škody způsobené v případě nehody a opravňuje vás využívat výhod asistenční služby. Mimochodem zelená karta od roku 2020 nemá zelenou, ale bílou barvu.
  • Doklad totožnosti: při každém jednání s jednáte s úřady musíte prokázat svou totožnost, předložením občanského průkazu, případně cestovního pasu. Na přepážce vám kromě jména a příjmení zkontrolují také rodné číslo a další osobní údaje.
  • Doklad o nabytí vlastnického práva, zde jde ve většině případů o kupní smlouvu nebo darovací smlouvu.
  • Protokol o evidenční kontrole, který musí být platný, musíte to tedy stihnout do 30 dnů od jeho vydání.

Formuláře registru silničních vozidel najdete v online podobě pod tímto odkazem.

Co je potřeba pro změnu vlastníka vozidla přechodem (např. dědictví)?

  • Doklad totožnosti, tedy občanku nebo pas
  • Osvědčení o registraci vozidla část II. (velký technický průkaz) a Osvědčení o registraci vozidla část I. (malý technický průkaz), předkládate je pouze v tom případě, že je už máte u sebe.
  • Protokol o evidenční kontrole, který nebudete potřebovat v případě, kdy zároveň podáváte žádost o zápis zániku vozidla.

Všechny náležitosti, které řeší osvědčení o registraci vozidla, evidenční kontrolu, rok výroby a další úkony související se změnou majitele a provozovatele vozidla se řídí dle Zákona č. 56/2001 Sb.

Co je potřeba pro změnu vlastníka vozidla přechodem (např. dědictví)?

Při koupi vozu z druhé ruky budete možná řešit i cenu povinného ručení a havarijního pojištění. Rozdíly v ceně povinného ručení a havarijního pojištění dělá samozřejmě typ automobilu, jeho rok výroby, ale také nasbírané bonusy za roky a měsíce bez pojistných událostí. Řidiči, kteří jezdí bez nehod mají tedy levnější povinné ručení a havarijní pojištění.

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články