Vládní kolona agresivně vytlačovala protijedoucí auta ze silnice. Kamioňák natočil hazard se životem

Setkání s rozjetou a agresivně jedoucí prezidentskou kolonou nechce zažít nikdo z nás. Celá situace je natočena v adrenalinovém videu.

i Zdroj fotografie: Škoda
                   

Kdo měl někdy v životě tu „čest“ a potkal se s prezidentskou, vládní, či jinou ministerskou nebo oficiální státní kolonou nám asi potvrdí, že místy není opravdu o co stát. Řidiči za volanty limuzín někdy jezdí opravdu hodně ostře. A i když chápeme, že mají přesně dané instrukce, výcvik a vezou chráněnou osobu, kde není prostor na jakékoli diskuse, přesto to občas bývá „zážitek“. Tedy speciálně pro ty, kdož podobnou kolonu potkají.

Vyjetí do protisměru a míjení o centimetry

Jak můžeme vidět na níže přiloženou videu, jen duchapřítomnost řidiče s kamerou zabránila tomu, aby se přes oba pruhy směle „roztažená“ kolona prezidentských vozů s nikým nestřetla. Když uvážíme, že jezdí opravdu rychle a opravdu nejezdí v kompaktech typu Fiat Panda, byly by případné následky nehody zdrcující. Doslova a do písmene. Člověk se maně zamyslí, co by se stalo, kdyby to černé Audi to nestihlo. Ostatně „hvízdnutí gum“ je slyšet i na videu.

Rozumíme tomu, že tyto kolony se za žádnou cenu nechtějí „rozpojit“ a jedou opravdu jako „vláček“, ale opravdu za každou cenu? Kdyby policista v Audi i řidič, z jehož kamery obraz sledujeme neudělali maximum, tak by se „vláček“ stejně rozpojil. Nicméně jen s velkým štěstím by to pro někoho z posádek vozů neskončilo fatálně nebo těžkým zraněním. Což asi není nic, pro co se podobné přesuny provádějí. A policisté na motocyklech z úvodu videa tu situaci opravdu nevyřeší.

Stojí rychlost za takový risk?

Domníváme se, že nestojí. Možná tím spíš, že kolona ve svém středu veze „chráněnou osobu“ tak by měla z logiky věci zajistit, aby chráněná osoba byla opravdu ochráněna a dovezena do cíle cesty v bezpečí. Jízda na samé hranici možností a ohrožování sebe samotného, stejně jako protijedoucích vozidel nemá s principem transportu chráněné osoby nic společného. A i kdyby šlo o sebedůležitější schůzku, tak 5 minut zpoždění nebude fatálních, jako by fatální mohla být srážka.

Nepochybujeme, že samotný přesun je předem dokonale naplánován. Stejně jako že za volanty vládních a policejních speciálů sedí lidé, jež se rekrutují opravdu z těch nejlepších. Doprava na neuzavřené a úzké silnici se však nedá nikdy naplánovat do posledního detailu, jak je ostatně vidět i z videa. Někdo zkrátka neumí uhnout, někdo třeba úplně uhnout nechce. Třeba jen z titulu určitého vzdoru „vůči vrchnosti a papalášům“, a není na místě síla, jež by to dokázala rychle změnit.

Aby setkání byla (co možná nejvíce) pozitivní

Malý exkurs do historie napoví, že třeba T.G.Masaryk si přímo liboval v „kynutí davům“, podobně jako to měl rád třeba prezident Kennedy. Který za to ale také zaplatil životem. Pochopitelně, je jiná doba a v kolonách není čas na „kynutí davům“. Jenž na silnicích ostatně ani nejsou. Za to jsou na nich davy jiných vozidel a lidí, kteří se chtějí dostat v bezpečí domů. Dávat najevo svou aroganci a povýšenost chováním na hraně bezpečnosti, resp. spíše za ní není nic, co by naši „vrchnost“ přiblížilo „davům“.

Jaké máte zkušenosti s PČR a AČR na silnicích?

Zdroj: Karel Nohava
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Michal Sztolár je novinářem webu AutoŽivě.cz od dubna 2022. V předchozí více než dvacetileté praxi se věnoval zejména problematice dovozu ojetin a jejich vlivu na vozový park ČR, konstrukci automobilů a postupnému přechodu od funkčních a technicky precizních k řešením méně dokonalým, avšak splňujícím normativy EU. Aktuálně se specializuje na automotive jako výrobní obor, porovnávání užitné hodnoty starších a nových vozů stejně jako na aktuální problémy, spojené s nezvládnutým přechodem k elektromobilitě.

Zobrazit další články