Co dělat, když najdete za klikou auta zastrčenou minci? Neradovat se, ale zpozornět a zavolat policii

Mince ve dveřích auta je signálem, že hrozí obrovské nebezpečí. Zloději jsou nablízku a vy jste se stali jejich terčem.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
                   

Když člověk najde peníze, je to obvykle důvodem k radosti. Velká částka je samozřejmě předmětem takzvaného nálezu a nálezce by měl finance odevzdat. Samozřejmě s tím, že částka by se měla vrátit původnímu majiteli a nálezci připadne nálezné. U drobných částek se toto obvykle neřeší. Mince nalezená za klikou dveří však není důvodem k radosti z nečekaného obohacení, je to signálem, že se na auto zaměřili zloději a neprodleně ho chtějí vykrást. V lepším případě, v horším případě nejde kriminálníkům o obsah automobilu.

Mince za klikou je signálem ohrožení

Zkušení a zruční zloději mohou tímto způsobem auto nejenom vykrást, ale zcela zcizit vůz jako takový. S největší pravděpodobností obratem rozřezat a prodat na součástky nebo co nejrychleji vyvézt, v případě prémiových značek do zahraničí, typicky do Polska. Pokud majitel či řidič auta najde za klikou zastrčenou minci, měl by být okamžitě velice obezřetný. Zkontrolovat celé auto, prověřit s maximální obezřetností a opatrností okolí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud by byl člověk u auta sám, například v noci na parkovišti a registroval podezřelé osoby v okolí vozu, není ostuda obrátit se na příslušníky policie. Jde o poměrně oblíbený trik s mincí a způsob, jak se dostat pohodlně a bez potíží do cizího auta. Nezáleží na tom, o jakou minci se jedná. Myšleno tak, že nejde o kov, ze kterého je mince vyrobena, ani o nominální hodnotu mince.

S mincí se dveře nezamknou, záleží na modelu

Když stojí auto na parkovišti, zloděj zatáhne za kliku, a do mezery, která tam vznikne vstrčí minci. Když pak řidič zamkne dálkovým ovládáním auto, systém nezavře jedny dveře, ty s mincí. Ucítí odpor v podobě odtažené kliky a nechá tyto dveře odemčené. Velmi často zloději cílí na zadní dveře spolujezdce, tam totiž obvykle nejméně často někdo nastupuje. Ti řidiči, kteří cestují sami, pak ani nepřistupují k autu z tohoto směru. Minci za klikou tak snadno přehlédnou. Zloději tedy nejprve umístí minci za kliku a pak auto sledují a čekají, až řidič vystoupí a „zamkne.“

iZdroj fotografie: Martin Sedláček

Podle toho, zda jim jde o vykradení nebo ukradení, přistoupí k realizaci svého záměru. Metoda má naštěstí daleko ke stoprocentní dokonalosti. Nefunguje v každém autě. Centrální zamykaní některých značek a modelů není dostatečně precizní, aby považovalo mírně otevřenou kliku za pokus o otevření dveří. Dá se říct, že čím novější auto, tím větší šance zlodějů na úspěch. Vyplatí se tedy při nastupování do auta kontrola všech klik, to samé by mělo být na pořadu dne, pokud má řidič pocit, že ho někde v autě sleduje. 

Našli jste někdy minci za klikou?

Zdroj: VědaŽivě
Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články