Nabízet policii úplatek není obecně nejlepší nápad, jak se dostat z maléru. Nabízet ale policii úplatek a k tomu pokládku dlažby hraničí s mentální retardací. I s nečekaným závěrem.
Jsou věci, které, když se dozvíte, propadnete v neskutečný, hurónský záchvat smíchu, protože vaše do té doby spící a v upršeném pondělí jen špatně se budící fantazie dostala rázem takovou vizuální „pecku“, že lepší už to být nemůže. Představíte si opilého dlaždiče, jak policistům nabízí při kontrole peníze – a položení „zámkovky“ zdarma. Nic víc už v tu chvíli nepotřebujete. Inflační křivka? Ekonomická krize? Drahé ceny energií? Všechno úplně jedno. Tohle je bomba!
S penězi nabízím i něco dlažebních kostek, značka levně
Popis celé situace je uveden ve zdroji dole pod článkem a je v podstatě velmi prostý. Hlídka zastavila řidiče BMW X3 bez pásů a z původně banálního přestupku se nakonec vyklubalo i řízení pod vlivem, neboť přístroj ukázal hodnotu 0,8 promile. Ani to však nebylo to nejzajímavější, co při dané kontrole mezi hlídkou a řidičem proběhlo. Jak se totiž ukázalo, řidič byl zdatným řemeslníkem, takto pokladačem zámkové dlažby. Alespoň tedy o sobě tvrdil, že je zdatný.
A chápejte, tvrzení bez důkazů je jenom tvrzení a bohapustá teorie. Chápeme. Aby tedy toto tvrzení také nějak doložil, nabídnul policistům položení zámkové dlažby. Samozřejmě zdarma. Když tedy nějak „zapomenou“ na to, co právě viděli. Nevím, co se policistům muselo prohnat hlavou, když slyšeli podobnou nabídku. Někteří, bydlící v paneláku možná ani neví, jak zámková dlažba vypadá. Protože mají doma plovoucí podlahu. Nebo koberec. A před panelákem asfaltový chodník. S trávníkem.
Veselé to jen v počátku, na konci už ne
A ani nevím, jestli jim necukaly koutky smíchy. Jen si to představte: u auta máte zkroušeného řidiče „pod vlivem“, nabízí vám úplatek nějakých 60 tisíc korun a k tomu vás přesvědčuje, že vám u toho paneláku položí zámkovou dlažbu. Služba u policie někdy vykazuje jisté humorné momenty. Jak ale asi sami tušíte, zakončení toho celého zkrátka humorné být nemohlo. Ostatně, podívejme se na to, jak se k tomu staví české právo:
Trestní zákoník
§ 332 Podplácení
(1) Kdo jinému nebo pro jiného v souvislosti s obstaráváním věcí obecného zájmu poskytne, nabídne nebo slíbí úplatek, nebo kdo jinému nebo pro jiného v souvislosti s podnikáním svým nebo jiného poskytne, nabídne nebo slíbí úplatek, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo peněžitým trestem.
(2) Odnětím svobody na jeden rok až šest let, propadnutím majetku nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 v úmyslu opatřit sobě nebo jinému značný prospěch nebo způsobit jinému značnou škodu anebo jiný zvlášť závažný následek, nebo
b) spáchá-li takový čin vůči úřední osobě.
Pokud už musíte uplácet, pak opravdu ne policii
Jak je vidět, není to nic na úrovni čokolády pod bundou v supermarketu. A speciálně pro tento účel je důležitá ta úplně poslední věta našeho krátkého výtahu z Trestního zákoníku: „b) spáchá-li takový čin vůči úřední osobě.“ Kterou samozřejmě policista je. Shrňme si to: pokud už chcete někoho opravdu „uplatit“, doporučujeme balíček kávy či bonboniéru vaší zubařce nebo lékařce, tam to asi projde. Rozhodně ale nikdy, opravdu nikdy nenabízejte jakýkoli úplatek policistovi.
Skončí to vždy hůř, než by to skončilo bez onoho úplatku. A to i tehdy, pokud si sám „o něco řekne“, jak jsme psali nedávno tady. Zkrátka policistům nikdy a nic, za žádných okolností. Držím palce, ať jsou všechny vaše kontroly co nejméně komplikované!