Policista stíhal motorkáře v rychlosti 225 km/h, ten skončil v kotrmelcích. Teď mu hrozí trest

V honičkách s policií bývají ohroženi nejen policisté, ale i ostatní účastníci silničního provozu. A to i když je hlavním aktérem zkušený jezdec na motocyklu, jako v našem videu.

i Zdroj fotografie: Policie
                   

Tohle video je zajímavé minimálně ze tří důvodů. Tím prvním je pochopitelně „klasické“ nezastavení policejní hlídce na pokyn k zastavení. Ano, toto chování hodné gangsterů a nikoli normálních řidičů se pomalu stává klasikou. Policejní hlídky by mohly vyprávět, kolikrát jim někdo „zpestří“ jinak nudnou službu tím, že kvůli němu musí skočit do auta a začít ho pronásledovat. Popravdě, nemilují to. Nemilují to vůbec, a jestli někdo nabyl dojmu, jak se v honičkách někdy policie vyžívá, je na opravdu velkém omylu.

Policisty stíhání uprchlíků opravdu nebaví

Měl jsem nedávno tu čest mluvit s jedním kamarádem, svého času už mimo službu u PČR, po dvaceti pěti letech potřeboval už klid a změnu. Vyprávěl mi, jak je jakékoli nahánění zoufale nebaví, jak si uvědomují, že riskují životy svoje, ale především životy nevinných lidí, jak jezdí často na ojetých, nekvalitních gumách a trápí už tak utrápené Octavie stylem jízdy, na které opravdu nejsou stavěné. A to celé kvůli jednom „pitomečkovi“ (cituji), který přišel o řidičák, je v podmínce a bojí se, že by šel „do basy“.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak mi dále vysvětlil, s ujetím a pronásledováním má dotyčný naopak opravdu reálnou šanci, že se za ty mříže podívá, a dokonce dřív, než by ho kdy napadlo. Dnes již není problém, že osvícený soudce bere opakované maření výkonu úředního rozhodnutí a ještě k tomu ujíždění policii tak, že dotyčného pošle do vazby, kde si počká na soud. A stejně tak mi můj kamarád vysvětlil, že když někdo zastaví, z toho auta vystoupí, řekne „pánové promiňte, já jsem bez řidičáku a mrzí mne to“, tak jediné, co následuje, je to, že to s ním sjedou sepsat na služebnu, následně odchází domů a v 95% to skončí podmínkou (a to i pokud už v podmínce dotyčný byl). Tečka.

Ženy téměř neujíždějí, proč?

Jenže tohle je něco, co dotyčným pirátům často nedojde, když spatří červený terčík a reflexní oděv policisty. Mimochodem pouze pirátům, nikoli pirátkám. Je vůbec zajímavé je, jak málo žen ujíždí policii. Zlomky promile. Žena se zkrátka ze svého ženského principu nepustí do něčeho, kde by zbytečně ohrozila sebe a okolí. A nedošlo to pravděpodobně ano tomuto motorkáři, který na stejný červený terčík zareagoval pootočením plynové rukojeti na doraz. To, co následovalo, ho ale pravděpodobně překvapilo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nekonala se totiž žádná unavená Octavia 2.0 TSI. Strojem, který se do pronásledování pustil bylo BMW R 1250 RT, aneb 136 poctivých bavorských koní na dvou kolech s plejádou stabilizačních systémů a především mužem za řídítky, který opravdu jezdí rychleji, než doprovod našich politiků při zdravici na 1. máje. Což vidíme hned zkraje videa – na displeji svítí cifry začínající dvojkou. Ne, tohle nebude hradní stráž jedoucí krokem, kdy už už čekáte, kdy se ta motorka musí překlopit. Tady se jelo výrazně blíže k limitům, což muselo znervóznit hlavně toho prchajícího – vidět ve zpětném zrcátku rozblikanou BMW motorku není nic, co byste chtěli mít denně k večeři, obrazně řečeno.

S policejním BMW ve zpětném zrcátku

A nervozita zřejmě stála i za koncem celé akce. A možná i zmíněné stabilizační systémy, jimiž jsou motocykly BMW proslulé, a které po celou dobu držely policejní stroj v jedné stopě. To nelze říct o prchajícím jezdci, kterému to v jedné ze zatáček nakonec „ujelo“, aby přes elegantní kotoul skončil (šťastně) opodál. Nic se mu nestalo, alespoň to tak z videa vypadá, něco nám však říká, že ruce měl od toho okamžiku volné jen desítky vteřin. A možná ani to ne. Důvod jeho úprku je klasická „trojkombinace“: alkohol v krvi, zákaz řízení a prošlá technická kontrola. Z téhle „trojky“ by snad policie natočila už celovečerní film.

A na závěr je zajímavý ještě jeden moment. Celá situace se odehrála v Polsku, kde mu za přestupky spojené jízdou hrozí ve finále maximálně dva roky za mřížemi. Nicméně za ujíždění hlídce je sazba pět let. Wow. Nestálo by za úvahu zkusit něco podobného zavést i u nás? Přijde mi logické trestat někoho především za to neuposlechnutí výzvy, nikoli za to, kolikrát kde projel na červenou. Obecné ohrožení je už více adekvátní posouzení společenské nebezpečnosti, ne vždy se však k této kvalifikaci někdo odhodlá. Kdyby existoval jasný „paragraf“, jednoduchý s jednoduchou sazbou, mnozí by si možná honičku rozmysleli. Jak to vidíte?

Byli byste pro zavedení trestu za nezastavení a ujíždění policejní hlídce?

Zdroj: STOP PIRAT
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články