Jaké motory se používají u dnešních elektromobilů a proč?

Elektromobily jsou v současnosti velmi populární možností, kterou si můžete pořídit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nejen, že jsou ekologické, ale také vypadají velmi stylově. U těchto vozů se neustále řeší baterie, dojezd a elektromotor. Motor je samotným srdcem každého auta, a proto je jeho volba velmi důležitá. Do elektromobilů se používají dva základní typy:

  • synchronní motor,
  • asynchronní motor.

Synchronní elektromotor

Synchronní motory fungují tak, že otáčí rotorem synchronně s točivým polem statoru. Rychlost otáčení se přitom je přímo úměrná frekvenci proudu, která pohání motor. Jejich hlavní výhodou je vysoká účinnost. Díky tomu jsou ideální pro jízdu městem, kde se musíte neustále zastavovat a rozjíždět. Navíc jsou ideální pro nízké rychlosti jízdy, které jsou ve městě nejčastější.

Do tohoto druhu motorů šli značky jako Volkswagen, Renault nebo Tesla. Tento elektromotor samozřejmě najdete jen u osobních aut. Modely, které potřebují pneumatiky 16,9-28 se zatím musí spoléhat na klasické motory. Synchronní elektromotory se obvykle umisťují za zádní nápravu. Tesla má například synchronní motor vzadu a asynchronní motor vpředu.

Asynchronní motor

Tomuto modelu motoru se říká indukční elektromotor a jeho vynálezcem není nikdo jiný než Nikola Tesla. I z tohoto důvodu ho stále využívá automobilka Tesla. Pro tento motor se často používají také čelní převodovky, protože je pro ně nejlepší třífázový pohon. Točivý moment v asynchronním motoru vzniká pomocí magnetického pole, které musí mít vyšší otáčky než rotor.

Velkou výhodou tohoto elektromotoru je, že má velmi jednoduchou konstrukci. Vydrží vám v pořádku po mnoho let a nebudete se muset obávat žádných velkých poruch. I z tohoto důvodu je mnohem lepší pro elektromobily, u kterých se předpokládá, že budou jezdit pravidelně vyšší rychlostí a delší vzdálenosti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články