Fotografování dopravních nehod je trestný čin a hyenismus. Dvojitý trest by pak měl být za umělé tvoření kolony

Jaký je důvod fotit si dopravní nehodu? Člověka možná láka pocit něčeho výjimečného, je to ale hyenismus.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Krev, adrenalin, ve vzduchu tetelící se napětí. Lidi asi odjakživa vzrušovala přítomnost neštěstí, smrti. To ale neznamená, že je normální a v pořádku na silnicích, když dojde k dopravní nehodě, zpomalovat. Zírat a okukovat takové místo a dokonce si nehody a situace s neštěstím fotit. Přesto je to pro řadu lidí nepřekonatelné, lákavé, neodolatelné.

Fotit si místo dopravní nehody? Není jediný důvod!

V širším důsledku je pak chování takovýchto parazitů společensky nepřijatelné a nemorální. A značně obtěžující, pokud se vyskytne na silnici víc takovýchto čumilů. Asi to zažil každý a zejména ve větších městech s hustým provozem je to typické. Člověk se posunuje po Jižní spojce kolem Prahy a říká si, proč to stojí, když není důvod. A pak se ukáže, že v protisměru je nehoda. Úchyl ji musí vidět a tak, když jede kolem, zpomalí a zírá.

iZdroj fotografie: Policie

Například německým úřadům už dávno došla trpělivost a jak je vedeno v titulku, začala takové provinile trestat vysokými pokutami v řádech stovek eur. V těch extrémnějších případech, jde totiž o trestný čin, pak hrozí i trest odnětí svobody, a to až na dva roky. Trest dostane nejenom ten, kdo nehodu vyfotí a policie ho namístě zadrží, ale i ten, kdo fotky později zveřejní.

Hyenismus, o nic jiného nejde. A bezohlednost

Ne vždy totiž policie na místě nehody má čas řešit právě takového škodlivé parazitické chování. U nás bohužel zatím takovéto tresty nejsou, nicméně pokud by policie chtěla, může toto například vymáhat pomocí držení telefonu za jízdy. Problém má totiž dvě hlediska, jak bylo naznačeno. To morální. A pak také to praktické. Je absolutně zbytečné, aby se tím že řidiči u nehod zpomalují a okukují je, tvořili dlouhé kolony. Tady by naopak bylo vhodné, aby policie na místě nehody řídila dopravu, zaclonila místo neštěstí a aktivně „popoháněla“ řidiče dál ve směru jízdy.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Není neobvyklé, že řidiči, kteří zírají na nehodu, nevěnují plnou pozornost řízení a jen o kousek dál od již probíhajícího incidentu sami nabourají. Pak je taková silnice v podstatě neprůjezdná. Za to by pak podle většiny řidičů zasloužili takoví výtečníci dvojitou pokutu. Kvůli absolutní zbytečnosti, která je navíc zásadně proti společenským normám, způsobí zdržení desítkám či stovkám řidičů.

Co říkáte na focení nehod vy?

Zdroj: NZZ
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články