Jaký má samolepka se jménem dítěte na autě smysl? Žádný absolutně žádný, navíc pomáhá potencionálním únoscům.
Řidiči na svá auta lepí nejrůznější druhy samolepek. Sportovně ladění nadšenci si vystačí s takzvanými rychlými pruhy, tedy pouhými barvenými pásy nataženými přes kapotu. Tuneři zase nutně potřebují ukázat světu seznam všech srazů, na které se svým vozem dorazili. Čím aktivnější příznivec velkých spoilerů a nablýskaných kol, tím více nálepek „CarWars“ je na autě k vidění.
Ročně je pátráno po stovkách nezvěstných dětí
Nejhorší věc, kterou si ale může na své auto motorista nalepit, je samolepka se jménem svého dítěte. Proč? Je to zásadní pomůcka pro únosce, jednoduchá cesta k prolomení bariery mezi dítětem a cizím dospělým člověkem. Podle policejních statistik je každý rok vyhlášeno pátrání asi po 1 500 dětech. Z toho 20 dětí je v takzvaném ohrožení. Celý proces únosu po dětech je velmi komplikovaný zejména s ohledem na čas.
Jak informujme Ministerstvo vnitra ČR, tak „při pátrání po dítěti v bezprostředním ohrožení života nebo zdraví jsou první hodiny od zmizení naprosto zásadní. S každou další minutou navíc šance na nalezení dítěte výrazně klesá.“ Nabízet únoscům pomoc tak, že rodič prozradí jméno dítěte, je vyloženě hloupé a nebezpečné. Platí, že dítě je obvykle vůči cizímu člověku podezřívavé, ostýchavé.
Pomáhat lidem, kteří mají zlé úmysly, je zbytečné
Na anonymní výzvu s oslovením „holčičko“ či „chlapečku“ ratolest pravděpodobně hned nezareaguje. Dítě není zvyklé na to, že by mu takto někdo říkal, naopak je navyklé slýchávat od malička své křestní jméno, zejména v nějaké zdrobnělé formě. Pokud si únosce může na autě přečíst, že se chlapeček jmenuje Michal, pak není nic jednoduššího než dítě sledovat, například při cestě rodiny na nákupy. Ve chvíli, kdy se dítě vzdálí od rodiče, ho jménem oslovit. Pokud únosce dostatečně naléhá a je dost přesvědčivý, nebo dokonce zmíní jméno sourozence, také nalepené na auto, je o tragédii postaráno.
Kdy a jak vznikla móda samolepek se jmény dětí? K nám dorazila relativně se zpožděním, ale v ostatních státech se rozšíření podle dostupných zdroj. Týkalo doby, kdy ještě nebyly povinné dětské autosedačky. A řidiči chtěli dát najevo, že mají dítě v autě. S původních nápisů „Baby on board“ se staly konkrétnější samolepky se jmény dětí. Dopad si tehdy asi nikdo jen tak neuvědomoval.
Počet samolepek se jménem snad postupně klesá
Redakce provedla stručný průzkum s cílem zjistit, kolik automobilů je vylepšeno samolepkou s dítětem a jeho jménem. A nutno říct, že bud’ šlo o příjemnou náhodu, nebo zajímavý trend, ale výsledek je pozitivně překvapivý. Přepočtenu na hodinu sledování vymezeného prostoru v širším centru Prahy připadá na sto auto jedno jediné se jménem dítěte. A to je dobrá zpráva. Když už má nějaký řidič potřebu dát si na auto samolepku, že veze dítě, nemělo by jít o zveřejnění jména potomka.
Samotná bezejmenná samolepka „Dítě v autě“ je sporná s ohledem na prevenci. Jen těžko lze předpokládat, že člověk, který jede tak, že je schopen způsobit dopravní incident, právě v blízkosti auta s takovou samolepkou změní své chování k lepšímu a pojede opatrně. Nicméně když už samolepku, tak by měl rodič volit tu, na které není jméno dítěte. Informovat okolí o tom, jak se jmenuje dítě na palubě, je zcela zbytečné, hloupé a riskantní. Dopravní nehodě to nepředejde, potencionálnímu únosci to naopak výrazně pomůže.