Nechávat potraviny přes mrazivou noc v autě není opravdu cesta k tomu, abychom z nich měli ještě někdy nějaký užitek. A platí to nejen u potravin.
Ne, opravdu nechceme nikoho poučovat o skupenství vody pod bodem mrazu, stejně jako doporučovat zamrzlé auto jako náhražku pro uskladnění zmrzlé pizzy ze supermarketu. Nic takového. Přesto nás často v první chvíli ani nenapadne, že některé věci nemilují mráz a jeho působením se mohou, někdy poměrně značně, znehodnotit. Pojďme se společně podívat, kdy je lepší trocha práce se stěhováním, než zbytečné oči pro pláč.
Potraviny jsou na mráz citlivé, pochopitelně
Jako první budou, pochopitelně, potraviny. U balíku stolní vody asi nikdo nezapochybuje o tom, že opravdu nebude nejlepší nápad nechat jej v kufru přes noc, když meteorologové na všech televizních a rozhlasových stanicích se večer shodli v tom, že přes noc bude mrznout a ráno teploty klesnou k -12 stupňům. Pokud bude mrznout opravdu výrazněji, mohli bychom také najít hroudu ledu, namísto balení vod. Speciálně tehdy, když bychom auto odstavili v pátek odpoledne a otevřeli v pondělí ráno.
Ani láhev s alkoholem není zárukou toho, že se vám obsah nepromění v kousky ledu. Dobrá, u „zabijácké“ vodky „made by manželky strýc na Hané“ se 75% procenty alkoholu by se dalo důvodně předpokládat, že něco mrazu vydrží, ale jak to je třeba s oblíbeným pivem? Testy bylo prokázáno, že už od -6 stupňů se jeho konzistence začne měnit, a jakmile teplota klesá níž, je s pivem konec. S vínem je to podobné, jen teplota je ještě o stupeň vyšší – od minus pěti stupňů ve vínu „skončil život“.
Ani „přešlé mrazem“ už nebudou příliš k užitku
A to ani nemluvím o tom, když to náhodou přežijí lahve, a obsah je po rozmrznutí opět tekutý. Vy, co hádáte, že už to moc k pití nebude si právě připisujete bod. Nebude. Víno absolutně ne (osobně vyzkoušeno), pivo zřejmě záleží na značce, ale ani tady bych na úspěch nesázel. Zmrznutí vody a následné roztátí přímo v láhvi s nápojem není opravdu totéž, jako když vám barman nasype do sklenice ledovou tříšť a zamíchá to. Opravdu ne. A ani ledové víno není totéž, jako zmrzlá Frankovka, co znovu roztála.
Zmrznout ale umí i chleba, jak mnozí vědí, tam to však většinou nějakých extra špatných stop nezanechá. Pokud se tedy u něj neopakuje fáze zamrznutí/tání pravidelně, pak ani on pochopitelně nebude moc k jídlu. Podobně veškeré ovoce obsahující vodu, maso a další „mokré“, masové i jiné konzervy také, stejně jako vejce. Mráz naopak bez úhony přečkají těstoviny (pochopitelně neuvařené), sušenky, čokoláda, müsli tyčinky. Poslední tři „položky“ jsou navíc ideální i jako potravinová rezerva do auta pro případ zimní nouze.
Malíři nikdy nenechají barvu v zimě v autě, vědí proč
Co další věci, které je dobré z auta raději vynést? Pokud malujete, tak Primalex a jiné barvy jsou samozřejmostí, ty mráz opravdu přežijí jenom jednou. Ale co třeba elektronika? Co třeba digitální foťák? Když pominu to, že normální smrtelník nenechá nic tak drahého v autě, tak ani foťák není ideální nápad. V podstatě všechno, co má baterie založené na lithiu by se mělo mrazu vyvarovat, nebo alespoň ne dlouhobě. Předehřívání baterií jako u elektromobilu foťáky žel nemají.
A ještě jeden postřeh, podpořený osobní zkušeností. Mnozí máme, nebo jsme měli děti činné na hudebních kroužcích. Často malé, bez šancí nám v něčem radit. Nechat v mrazu strunný hudební nástroj je cesta (nejméně) k tomu, jej celý přeladit. Občas ale mráz (vlhkost) zapracuje víc, než bychom chtěli, a můžeme mít problém. Respektive naše dítko, naší vinou. A ani žesťové nástroje nejsou zcela „nedřevěné“. Naopak, jejich jazýčky bývají ze dřeva, a mráz nemilují ani mechaniky klapek.
Berla mrazilka budiž navždy výstrahou
A pro milovníky pohádek pomůcka na závěr: stačí si vzpomenout na filmového Mrazíka a jeho „berlu mrazilku“. A na všechno, co dokázala napáchat. Rozhodování je hned snazší. Držíme vám palce, ať mráz prospívá pouze vaší lednici, a neškodí věcem ve vašem autě!