Vyrobil si SPZ pomocí lepenky a cizí nalezené značky. Chtěl oklamat policii, radary a kamery

Upravovat registrační značky na vozidlech je nelegální. Kdo s takovou značkou jezdí, může velmi rychle přijít o řidičák.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Problematika registračních značek, dříve označovaných SPZ, a i dnes takto běžně nazývaných, je poměrně široká a komplexní. Běžně mohou řidiči v České republice mít na vozidle dva druhy značek. Buď standardní, které vydává registr automaticky, s klasickou kombinací čísel a písmen podle umístění úřadu. Anebo takzvané značky na přání. Tam platí, že se jedná o kombinaci osmi znaků, minimálně jedné číslice a písmen.

S registračními značkami řidič nesmí nic moc dělat

Výjimku tvoří písmena G, CH, O, Q a W, pro svou snadnou zaměnitelnost. Značky stojí 10 000 Kč a řidič si na ně může dát téměř cokoli, mimo hanlivá a nenávistná slova a také zkratky veřejné správy. Důležité je vědět, že značky nejsou vlastnictvím řidiče, a to ani ty na přání. Těch 10 000 Kč platí řidič za exkluzivní úkon, ne za značky jako takové. Mimo tyto běžné „placky“ existují ještě speciální registrační značky.

iZdroj fotografie: Mojmir Churavy, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Diplomatické, trvale manipulační a další, ty ale nejsou dnes předmětem článku. Pro všechny registrační značky platí, že nejsou majetkem řidiče, ale státu. A jako takové nesmí řidič jakkoli do značek zasahovat, upravovat je, opravovat. Což je přesně případ, který se nedávno stal. Informovala o něm samotná policie. Členové Speciálního oddělení dohledu v rámci výkonu služby prováděli kontroly vozidel a jedno auto nemohli nechat na první pohled bez povšimnutí. 

SPZ, která nesplňuje standardy, policii vždy zaujme

„Policisté se zaměřili na přední registrační značku, která byla zjevně poškozena a upravena,“ uvedla kpt. Hana Rubášová, tisková mluvčí PP ČR, „po dalším zkoumání policisté zjistili, že majitel vozidla vyřešil ztrátu registrační značky tím, že si z cizí nalezené registrační značky, pomocí přelepení jinými čísly, vyrobil novou. Ještě jednou a polopaticky. Řidič ztratil svou espézetku a problém nevyřešil tím, že by věc ohlásil na registru a dostal novou značku.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Vzal někde jinou značku, z jiného automobilu a podomácku vyrobenými čísly ji upravil. Získal tak tu svou, původní. Skutečně nečekaná kreativita ve stylu českého kutila! Co na to policie? „Řidič je podezřelý ze spáchání přestupku dle §125c odst. 1 písm. a) bod 2 zákona č. 361/2000 Sb., zákona o silničním provozu,“ doplnila tisková mluvčí PP ČR, „neboť řidič řídil vozidlo, jehož tabulka registrační značky je zakryta, nečitelná nebo upravena anebo umístěna tak, že je znemožněna nebo podstatně ztížena její čitelnost.“ 

Co se dělo dál, už bylo v zásadě dost jednoduché. Policie značku podle ustanovení § 34 odst. 1 písm. b) zákona č. 273/2008 Sb., o Policii ČR odňala. Jde o zásadní důkaz pro řízení o přestupku, značka byla zaslána společně se spisem na příslušný správní orgán. Tím je řečeno to, že přestupek nelze řešit v příkazním řízení na místě, jde rovnou do správního řízení. Tam hrozí pachateli 5 000 až 10 000 Kč pokuty a dále 6 až 12 měsíců zákazu řízení. 

Co říkáte na domácí úpravu SPZ?

Zdroj: Policie ČR
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články