Finanční náhrada škody od státu za autonehodu na zamrzlé vozovce: Možné, ale složité

Správce komunikace odpovídá za to, jestli je nebo není na vozovce sníh. Lze tedy požadovat v případě nehody kompenzaci.

i Zdroj fotografie: Miraceti / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Teoretická úvaha? Ne zcela, toto je příklad z automobilové praxe. Řidič jede po silnici, která je zasněžená. Auto dostane smyk, motorista sjede z vozovky a nabourá. Jen v těch nejodvážnějších snech by řidič věřil, že může vznést nárok na náhradu škody u provozovatele komunikace za to, v jakém stavu byla vozovka. Přesto je to možné. Je tady ovšem jedno velké „ale“. U nás tohle skutečně nejde.

Sníh na silnici? Namísto pokuty řidič žádá odškodné

Ovšem u našich přímých sousedů prý ano. Do redakce se nám dostala informace od pana Martina K., který bydlí u hranic s Polskem a má tam řadu přátel. Od nich prý zjistil, že je běžné, aby v Polsku řidiči žádali náhradu škody, pokud mají nehodu na zasněžené nebo zamrzlé komunikaci, a ta není správně odklizena. Jak je tomu u nás? Na vině je řidič. Ten musí přizpůsobit rychlost svým schopnostem.

iZdroj fotografie: Policie ČR

V zákoně je jasný odkaz na počasí, přizpůsobení podléhá „povětrnostním podmínkám a jiným okolnostem, které je možno předvídat; řidič smí jet jen takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit vozidlo na vzdálenost, na kterou má rozhled.“ Pokud motorista bourá na sněhu, je to jeho vina. Tím, co je uvedeno v předpisech, je v podstatě řečeno vše. Pokud řidič nepřizpůsobí rychlost povětrnostním podmínkám, je jeho vina, pokud způsobí nehodu.

Povinnost přizpůsobit rychlost vozovce platí. U nás ano

Kompletní znění zákona lze najít v § 18 z.č. 361/2000 Sb., který upravuje rychlost vozidel a jejich limity na různých typech pozemních komunikacích, vyplatí se stále si zákon opakovat. A hlavně jej respektovat. Ještě jednou a zcela polopaticky. Pokud je na silnici sníh, led, námraza či břečka, je řidič povinen zpomalit a jet podle toho. V Polsku ale lze podle dostupných informací žádat odškodnění.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Věc prý vychází z předpokladu, že není k dispozici tolik sypačů, aby při nenadálém sněžení byly všechny komunikace odklizeny. Nicméně samotné zjištění, že je silnice zasypaná sněhem neznamená, že řidič může počítat s kompenzací. Je důležité prokázat, že kompetentní správce zanedbal údržbu komunikace. Pro získání náhrady musí být prokázáno, že správce zanedbal údržbu vozovky v řádném stavu.

Dožadovat se kompenzace řidič může, to je tak všechno

Šance na vyplacení odškodného vzrůstá, pokud poškozený prokáže, že daný úsek nebyl odklizen více než jeden den. Polští řidiči mají údajně k dispozici nejrůznější nástroje, jak takovou věc řešit. U nás by asi mohl řidič, který dostane na sněhu či ledu smyk a nabourá, zkusit správu komunikace zažalovat, ale složitě a naděje, že by u soudu vyhrál, je velmi nízká. Vše by se jistě obrátilo proti němu, defacto by se přiznal, že porušil výše uvedený zákon a namísto odškodného by pravděpodobně platil pokutu.

Chtěli byste kompenzaci za sníh na silnici?

Zdroj: Policie ČR, TSK
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články