Konečně Lamborghini za rozumné peníze. Novinka se speciálním designem a unikátní převodovkou za 380 tisíc Kč

Italský výrobce supersportů se v technických řešeních nenechal nikdy zahanbit a jeho modely jsou výkladní skříní techniky i designu. Tento má ještě nečekaně nízkou cenu.

i Zdroj fotografie: Lamborghini
i Zdroj fotografie: Lamborghini
i Zdroj fotografie: Lamborghini
i Zdroj fotografie: Lamborghini
i Zdroj fotografie: Lamborghini
i Zdroj fotografie: Lamborghini
i Zdroj fotografie: Lamborghini
i Zdroj fotografie: Lamborghini
i Zdroj fotografie: Lamborghini
i Zdroj fotografie: Lamborghini
i Zdroj fotografie: Lamborghini
Dalších 7 fotografií
Dalších 7 fotografií
                   

Že cokoli, co na sobě nese logo býka ze Sant‘ Agaty stojí peníze, jenž jsou pro běžného smrtelníka v zásadě „nevydělatelné“, je obecně známý fakt. Jsou zkrátka auta a auta, pro běžné masy běžné modely, pro vyvolené supersporty. A je to tak pochopitelně dobře, Ferrari také nikdy nebude „masovka“. Tím spíš je šokující, když „Lambo“ pustí do světa novinku, navíc s unikátní technologií, a řekne si o v zásadě malé peníze. Na svoje poměry, pochopitelně. Pojďme se na ní podívat společně.

Unikátní převodovka skrývá jeden háček

Když se podíváte na převodovku z naší úvodní fotografie podrobněji, dojde vám nicméně, že oproti typickému pohonu sportovních „placek“ Lamborghini tady něco nehraje. Pohon všech kol? Možná, ale pak tedy chybí druhá strana. Není kardan? Možná je elektromotor. O něco méně kol? To vypadá, že by nakonec mohlo být správně. Ano, pochopitelně, tato převodovka pohání jedno kolo. Zadní. A co je na ní a na jejím motoru nejzajímavější, samo od sebe to nepojede. Ptáte se, k čemu je elektromotor, když sám není schopen pohybu?

iZdroj fotografie: Lamborghini

Zajímavá otázka. A pro mnohé už jasná odpověď. Ano, tato převodovka „pohání“ první elektrokolo od Lamborghini, první e-bike se slavným logem na přídi. Vlastně na hlavové trubce, abychom byli přesnější. A zadním náboji. A protože e-kola samy od sebe nejezdí (to by nebyla kola, ale motocykly), pro spuštění motoru s výkonem 500W a celého toho soukolí je nutná jedna věc – vaše nohy. Je to tedy „nejzdravější“ Lambo, které kdy bylo vyrobeno? Vypadá to tak. Protože tenhle supersport se bez vašich nohou opravdu nerozjede.

Osmistupňová převodovka jako v supersportu

Pojďme ještě zpátky k designu a provedení. Na první pohled vás zaujme, že tomuto kolu něco přebývá, stejně jako něco schází. Osmistupňová „sportovní automobilová“ převodovka je ukryta v masivní zadní stavbě, která současně plně roli zadní vidlice, podobně, jako to mají například mnohé motocykly. Jen s tím rozdílem, že tady je „napevno“, žádné tlumení ani pružení se nekoná, oba modely (více trekingový/silniční Sporter na 28“ kolech a více terénní – ryzí MTB Crosser na 27,5“ kolech) jsou klasickými hardtaily.

iZdroj fotografie: Lamborghini

Co tady naopak chybí, kromě tedy levé zadní rámové trubky je především přehazovačka, kterou nahrazuje již zmíněná převodovka. Pochopte, Lambo nemůže fungovat na něčem tak směšném, jako je posouvání řetězu po jednotlivých pastorcích. Nikoli, tady řadí ozubená kola. Že se i s touto zajisté náročnou (a těžkou) technikou podařilo udržet hmotnost na rozumných 22 kilogramech (rozumných pro e-kolo) je pro mne, jako dlouholetého bikera, překvapením. Čekal bych více, s tak masivní transmisí.

Kromě převodovky je totiž kolo provedeno zcela standardně, až by se dalo říci podprůměrně. U tak hitech firmy, jakou Lamborghini bezpochyby je bych čekal kupříkladu karbonový rám, notabene tím spíš, že s tímto materiálem má ve svých vozech italský výrobce bohaté zkušenosti. Ale tady je zcela průměrný, duralový. Stejně tak použité komponenty nejsou nic, co by fandu do drahých kol mohlo šokovat, nekoná se tady žádná z vrcholových řad Shimana nebo SRAMU, naopak.

iZdroj fotografie: Lamborghini

Ono to má ale svůj důvod. A i když kolo jezdí velmi příjemně, a podobně se také ovládá (včetně zámku na PIN nebo klíče, s kterým uzamknete zadní kolo proti pohybu – díky převodovce integrované v rámu kola to tady jde) nenabízí v zásadě nic víc, než běžné e-kolo za čtvrtinovou cenu z vašeho bike shopu. A ono to tak navíc i je. Reportérům z našeho zdroje se povedlo vypátrat, že zcela stejné kola vyrábí italská firma Neox. Která je tedy skutečným výrobcem kol Lamborghini. Překvapení? Jak se to vezme.

Kdo chce přesně tohle kolo za 1/4 cenu?

Neox dokonce prodává své verze – se stejnými názvy Sporter a Crosser – za něco málo přes 100 000 korun. Doslova jediný rozdíl je logo, samolepky a odladění motoru Neox na standardních 250W. „Lambo kolo“ je tedy jen klasickým, přeznačkovaným modelem někoho jiného, za pravda drakonický příplatek. Stojí ty dvě samolepky a dvě loga skoro 300 tisíc? Pochopitelně, že nikoli. Kolo můžete mít sice v jakékoli „Lambo barvě“, ale i to už je za citelný příplatek. Osobně je to pro mne zklamání, tohle bych od takové top firmy nečekal. Jak to vidíte vy? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!

Galerie

Dalších 7 fotografií
Dalších 7 fotografií
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články