Jak poznat, že je policista pravý, a ne podvodník? Video nafingované silniční kontroly baví český internet

Rozeznat skutečného policistu od podvodníka není jednoduché, ale jde to. Občan je však vždy v nevýhodě.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Sehnat si policejní uniformu, případně něco, co ji bude věrně připomínat, může být relativně jednoduché. A případy, kdy se podvodníci vydávali za policisty a okrádali lidi o peníze, se už staly. Nejednou. Do redakce nám přišel dotaz, jak může běžný občan poznat policistu, jak se mu tento musí prokázat. Definuje to zákon. Způsob prokazování příslušnosti policistů je upraven v § 12 zákona č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky, ve znění pozdějších předpisů.

Policista se musí občanovi prokázat. Anebo také nemusí

Z ustanovení vyplývá následující. „Při provádění úkonu je policista povinen prokázat svou příslušnost k policii služebním stejnokrojem, služebním průkazem nebo odznakem policie, na kterých musí být zřetelně viditelné identifikační číslo. Zaměstnanec policie je při provádění úkonu povinen prokázat svou příslušnost k policii průkazem zaměstnance policie se zřetelně viditelným identifikačním číslem.“

iZdroj fotografie: Policie ČR

Jinak řečeno, pokud policista zastaví kohokoli ke kontrole, musí se prokázat, omšelé „pane řidiči, kontrola, víte, co jste udělal“ rozhodně nestačí. Občan má samozřejmě právo žádat a vidět služební průkaz. Pak jsou ale relativně zajímavé výjimky. Zajímavé v tom smyslu, že popírají výše uvedené. Totiž „pokud povaha nebo okolnosti úkonu neumožňují prokázat příslušnost způsobem podle prvního odstavce, prokáže policista svou příslušnost k policii ústním prohlášením ‚policie‘; to neplatí, brání-li povaha nebo okolnosti úkonu také ústnímu prohlášení.“

Stačí říct „policie“ a je to, jako první identifikace to stačí

Lze předpokládat, že okolnosti úkonu běžné silniční kontroly dovolují okamžité prokázaní příslušnosti k policii, ale to je na zvážení policisty. Platí také, že způsobem podle prvního odstavce (prokázání se průkazem) se policista prokáže ihned, jakmile to okolnosti úkonu dovolí. Další výjimka říká, že „povinnost prokázat příslušnost k policii nemá policista, který tuto příslušnost oprávněně zastírá“. Toto se dá aplikovat na policistu v civilu – zastírat to, že je policista, by v uniformě bylo velmi obtížné.

Vzhled služebního stejnokroje i služebních vozidel Policie ČR upravuje vyhláška č. 460/2008 Sb., o způsobu vnějšího označení, služebních stejnokrojích a zvláštním barevném provedení a označení služebních vozidel, plavidel a letadel Policie České republiky a o prokazování příslušnosti k Policii České republiky. Pokud by se jednalo o podvodníka, který by měl skutečnou uniformu a profesionálně udělaný falešný průkaz, běžný občan pravděpodobně nic nepozná a stane se obětí podvodu.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Uniforma jako taková velmi často běžné občany a řidiče natolik „zaslepí“, že nic jiného nevidí a přejdou do stavu jakéhosi podvolení se skutečnosti. Příkladem je „vtip“ herců Potměšila a Čtvrtníčka starý několik let. Umělci zastavovali (dokonce jako hendikepovaní) policisté řidiče. Ti známé herce nepoznali a děsili se pokuty. Natolik, že jeden z řidičů dostal infarkt a herci pak u soudu dostali podmínku.

Poznáte skutečného policistu?

Zdroj: Policie ČR
Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články