Vyhnout se placení poplatků za spalovací motory je snadné. Stačí lhát, podvádět, padělat a mít povahu na to jezdit s neplatnou SPZ.
Provozovatelé naftových a benzínových vozidel v mnoha evropských městech se potýkají s rostoucími náklady spojenými s provozem svých vozů. V řadě lokalit se totiž zavádějí bezemisní zóny, ve kterých mají elektromobily vjezd zdarma. To znamená, že majitelé spalovacích vozidel musí platit poplatky (daň) za vjezd do těchto zón. Někteří řidiči se rozhodli obejít tuto povinnost a najít způsob, jak jezdit zdarma. Jestli je to legální způsob?
Jak se vyhnout placení poplatků? Legálně to nepůjde
To nelze v žádném případě potvrdit. Placení poplatků za spalovací auta je pro mnoho řidičů značnou zátěží. Jak by také ne. Někteří z nich již musí platit vysoké částky, které se pohybují v přepočtu až ke třem tisícům korun za den. Byť před pár dny přišla jedna londýnská čtvrť s nápadem ulehčit řidičům život pod diktátem ekoteroristy Khana, a vydávat padesátilibrové poukázky, nestačí to.
Aby snížili své náklady na palivo a další poplatky, přišli britští řidiči s řešením, jak se vyhnout placení vjezdu do zón čistého vzduchu. Podle britské policie se od rozšíření ultranízkoemisních zón v Londýně výrazně zvýšil počet případů klonování automobilových SPZ. Počet zrušených pokut za vjezd do těchto zón vzrostl o než 631 %. To je masivní nárůst. Řidiči využívají duplicitních SPZ jako způsobu, jak se vyhnout placení jakýchkoli poplatků za vstup do čistých zón.
Tato situace je nepříjemná pro řidiče zneužitých registračních značek. Musí dokázat, že jejich SPZ byly neoprávněně zkopírovány. Jen tak se vyhnou pokutám, které páchají podvodníci na vrub jejich značek. Každý vjezd do zóny je totiž monitorován kamerami s automatickým rozpoznáváním SPZ. Řidiči se tak snadno vyhnou platbě poplatku ve výši cca 300 Kč za den. Skuteční majitelé vozidel pak musí nést následky a platit pokuty ULEZ ve výši 5 300 Kč.
Staré spalovací motory jsou v nelibosti. Platí, platí a platí
Podvod s klonováním SPZ nejčastěji využívají řidiči vozidel s benzínovými motory staršími než 16 let a s dieselovými motory staršími než 7 let. Nejčastěji jsou takovými pokutami postiženi právě skuteční majitelé elektrických aut. Podvod s klonováním SPZ má různé formy. Podvodníci buď kradou SPZ z podobných vozidel nebo vyrábí falešné SPZ a používají je na svých autech.
Od rozšíření ultranízkoemisních zón (ULEZ) v Londýně v roce 2021 se situace stále zhoršuje. Plánuje se dokonce rozšíření čistých zón do dalších čtvrtí Londýna, aby celá oblast byla zónou bez spalovacích vozidel. Avšak s tímto rozšířením je pravděpodobné, že se i počet klonovaných SPZ dále zvýší. U nás zatím takto striktně vymezené lokality zapovězené spalovacím autům, s poplatky za vjezd, nejsou. Zatím.