Nové aplikace do mobilů všech řidičů: Ušetří tisíce Kč na pokutách a palivu

Mobilní telefon může řidičům pomáhat, existují aplikace, bez kterých se neobejde. Jsou vysoce doporučené pro všechny řidiče v ČR.

i Zdroj fotografie: Munipolis
                   

Aplikace pro chytré telefony mají schopnost zlepšit kvalitu našeho každodenního života. Spojují nás s lidmi po celém světě, umožňují nám objednat si pětichodové menu z gauče v obýváku a poskytují zábavu v podobě her nebo fotek a videí z celého světa. Pokud jde o auto, aplikace nabízejí také širokou škálu pomoci a schopností, snad kromě samotného řízení. Minimálně v současnosti, budoucnost jistě možnost plně ovládat auto přes mobil přinese.

Aplikace v mobilu mohou řidičům ulehčit život. TikTok ne!

Existují aplikace, které se opravdu motoristům hodí. Základem je nějaká dobrá navigace. Mapy s funkcí vedení k cíli nabízí různé společnosti či portály. Doporučit lze aplikaci Waze. Aplikace obsahuje téměř vše, co potřebuje člověk na cestách. Disponuje upozorněním na provoz a nehody. Varuje, když jsou poblíž policejní auta nebo rychlostní kamery. Dokonce pomůže s hledáním čerpací stanice a parkování. Nehrozí kolize s posloucháním hudby, Waze umožňuje přistupovat k zábavnímu systému v autě přímo prostřednictvím samotné aplikace.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výhod videonahrávky toho, co se děje během jízdy, je mnoho. Videa mohou sloužit jako důkaz při autonehodě, ale i v rámci řešení sporu s policií a neprávem udělené pokuty. Navíc nikdy člověk neví, jestli nezachytíte na kameru nějakou potenciální internetovou senzaci. Nevydělá miliony za shlédnutí. V každém případě je dobré mít na cestách preventivně záznam o dění kolem auta. S aplikací Smart Dash Cam je to chytrý telefon, který funguje jako palubní kamera. To znamená, že není třeba utrácet peníze navíc za drahou autokameru.

Když je aplikace aktivní, zaznamenává vše, co se vám postaví auto do cesty. Dokonce nabízí funkci detekce kolize, aby se ujistil, že zachytí důkazy o nehodě. Bezplatná verze využívá reklamy, takže pokud se chcete řidič vyhnout nepřehledné obrazovce, zvolí placenou variantu. Vzhledem k dynamice cen pohonných hmot je dobré mít v účetnictví pomocníka. To proto, aby motorista věděl, kolik utratil za údržbu nebo palivo.

Řidiči Octavie s palubní kamerou přistál na kapotě obyčejný klučina, otřepal se a šel dál. Video borce nakonec

S Drivvo je vše zdokumentováno, od rutinních kontrol a výměn oleje až po tankování na čerpací stanici. Dokonce i stavy počítadla kilometrů lze nahrávat a sledovat přímo v aplikaci. Ale jednou z jeho nejlepších vlastností je, jak poskytuje finanční pohled na tato data. Do aplikace Drivvo se může zadat, kolik utratí člověk za palivo a jaké jsou roční náklady na provoz. Aplikace sestaví graf, aby řidič mohl všechno snadno sledovat.

Zákon mluví jasně, mít v ruce mobil za jízdy je zakázané

Když nastane problém, jak jej rychle najít? Pomocí OBD 2 Car Scanneru, který se připojí k vozu a ukáže, co má auto za problém. Pomocí aplikace uvidí řidič chybové kódy motoru a převodovky – celkem 11 tisíc definic a odstraní poruchovou kontrolku. OBD 2 Car Scanner je informativní, samozřejmě smazáním chyby nic nekončí, je třeba ji řešit, pokud to vyžaduje situace, v servisu. Na obrazovce mobilního zařízení je k dispozici mnoho dalších údajů: rychlost, teplota motoru, časování zapalování, množství nasávaného vzduchu, točivý moment a další.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Je třeba mít však na paměti jednu věc. To, že podle zákona o provozu na pozemních komunikacích řidič nesmí při jízdě vozidlem držet v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení. Zároveň je řidič povinen se plně věnovat řízení vozidla a sledovat situaci v provozu na pozemních komunikacích. Z toho jasně vyplývá, že se zákaz vztahuje i na psaní sms a ovládání aplikací. Nutností je pracovat s aplikacemi tak, aby došlo k naplnění legislativy, a nedošlo k ohrožení řidiče, posádky a ostatních účastníků provozu.

Jaké aplikace používáte vy?

Zdroj: Policie
Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články