Dotace 500 000 Kč na nové auto? Zažádat si můžete, ale rychle, má to (ne)malý háček

Získat dotaci půl milionu na auto je pro člověka v tíživé situace otázkou života a smrti. Nesmí ale naletět na plané sliby.

i Zdroj fotografie: Alexander Migl / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V dnešní nelehké době hledají lidé úspory, kde se dá. Zejména pokud se nejedná o člověka zdravého, pak je život o to komplikovanější. Těžko komentovat z pohledu člověka, který má to štěstí, že mu až na pár rýmiček ročně a zlomený nehet nic není. S filozofickým náhledem by se dalo říct, že pokud je člověk zdravý, nemá nárok si stěžovat a měl by se o sebe postarat sám. V případech sociálně slabších a zdravotně hendikepovaných by se dala lecjaká stížnost pochopit.

Zdravotně postižení často podléhají nereálným nabídkám

Paradoxně lidé zaskočení osudem velmi často umí zvládat nepříznivou situaci lépe než ti, kteří nijak nestrádají. Každopádně je na solidární společnosti, tedy státu, aby se o své občany v tísni postaral. Do redakce nám 3. června 2023 přišel e-mail od pana Jaroslava, který jsme se rozhodli po přečtení zveřejnit v plném rozsahu. Týkal se možnosti získat na nový automobil dotaci až 500 000 Kč. Už teď lze prozradit, že pan Jaroslav žádné peníze nezískal. Dobrá zpráva je, že ani o žádné nepřišel, což se někdy hendikepovaným lidem kvůli lidským hyenám stává.

iZdroj fotografie: Martin Duplák pro AutoŽivě

Případ pana Jaroslava není z kategorie trestného činu. „Je to pár měsíců, co jsem měl úraz, kvůli kterému jsem skončil na invalidním vozíku,“ říká pan Jaroslav. „Nestěžuji si, byla to moje chyba. Riskoval jsem, jel jsem nadoraz, a to se mi nevyplatilo,“ dodává. „Když jsem se vyhrabal z nejhoršího, snažil jsem se nějak dostat zpátky do života,“ pokračuje Jaroslav. „A zaujala mne informace od kolegy, že prý stát dává 500 000 Kč v rámci programu SAM na automobily pro tělesně postižené.“ Program SAM, respektive PFRON na dotace pro hendikepované řidiče skutečně existuje, je tady ale jedno velké „ale“.

Údajný invalida parkuje na místě pro postižené u Karlova mostu. Vzkazem za oknem prosí policisty o shovívavost

„Zjistil jsem, že se nejedná o program pro české postižené,“ dodává pan Jaroslav, „jde o polskou záležitost, kolega má příbuzné v Polsku a takto možná vznikla ta dezinformace.“ Je to tak, v nejbližší době má být oficiálně spuštěno první kolo přihlášek do programu „SAM“. Ten je spolufinancován polským Státním fondem rehabilitace osob se zdravotním postižením. Díky fondu bude možné pořídit téměř tisíc aut pro lidi, kteří denně používají invalidní vozík. Příplatek má dosáhnout až 85 procent z ceny vozidla, což je skvělá zpráva pro osoby se zdravotním postižením. Informace, kterou Jaroslavův kolega získal, byla sice pravdivá, ovšem neplatná pro české prostředí.

Sousední země mají program pro postižené. My také!

Kdo může v Polsku o dotaci žádat? Všichni handicapovaní, kteří hodlají koupená auta řídit, i jejich pečovatelé, kteří jim budou denně pomáhat. Předpokladem pro získání dotace je však prohlášení, že příjemci PFRON neprodají svůj vůz zakoupený z prostředků po dobu následujících pěti let. Získat lze částku až do výše 1,5 milionu Kč v přepočtu ze zlotých, při uhrazení 30 % ceny vozidla. Je tady ale dobrá zpráva, nejenom pro pana Jaroslava. I u nás totiž existuje program na podporu zdravotně postižených. Jak moc funguje či nefunguje netušíme, ale minimálně pozitivní věc je, že tady je a že lze o příspěvek požádat.

Existuje nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku, ten má osoba s dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem uvedeným v příloze k zákonu č. 329/2011 Sb. Za dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav se považuje nepříznivý zdravotní stav, který podle poznatků lékařské vědy trvá nebo má trvat déle než 1 rok. Existují podmínky pro získání příspěvku. Například že osoba je starší 3 let (motorové vozidlo, úprava bytu, schodolez, stropní zvedací systém, svislá zdvihací plošina, šikmá zvedací plošina), 15 let (vodicí pes), 1 roku (všechny ostatní pomůcky).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zvláštní pomůcka umožní osobě sebeobsluhu nebo ji potřebuje k realizaci pracovního uplatnění, k přípravě na budoucí povolání, k získávání informací, vzdělávání anebo ke styku s okolím. Nikdo netvrdí, že získat takový příspěvek je jednoduché, ale možnost tady je. Jakkoli to mají Poláci aktuálně možná jednodušší, i u nás možnosti jsou. Nezbývá než držet Jaroslavovi a všem, kteří to potřebují, palce. A nabídnout vlastní pomocnou ruku.

Jaký je váš názor na tyto dotace?

Zdroj: MPSV
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články