Radary umí mnohem víc než jen zaznamenat překročení rychlosti. Za co všechno můžete být potrestáni? Kompletní seznam

Tempo vývoje digitálních kamer je opravdu překotné, ještě nedávno jsme žasli nad tím, co dnes běžně nosíme v telefonech. A policejní kamery pochopitelně nezůstávají pozadu.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Pro většinu řidičů není slovo „radar“ spojeno s nerealizovaným projektem amerického zařízení v Brdech ani s komplexem umístěným nedaleko Letiště Václava Havla a monitorujícím veškerý letecký provoz nad hlavním městem a jeho okolím. A dokonce ani s mentální výbavou některých z nás, o nichž se pak říká, že mají na určité věci a situace „radar“. Ne, řidiči mají to slovo spojené pouze s nemilou povinností platit, pokud nás toto zařízení někde zachytí. Co všechno vlastně umí? Pojďme se na to společně podívat.

Netušené schopnosti digitálních strážců silnic

Je známo, že podle zákona o silničním provozu mají orgány policie pravomoc zajistit bezpečnost a pořádek na silnicích. Nicméně do jaké míry mohou tyto orgány skutečně sledovat bezpečnost a pořádek? Jejich možnosti jsou pochopitelně značně omezené, zejména co se počtu žen a mužů ve zbrani týče. Nemohou pochopitelně pokrýt každou křižovatku, zatáčku nebo rovnou cestu. Policejní radary jim ale na všech těchto místech mohou významně pomoct. A také pomáhají. De facto pracují za ně.

Radary definitivně zmizí ze silnic, slouží pouze k vydělávání peněz. Vypadá to jako průlom

Radary umí rozpoznat předjíždění na zakázaném místě, nezastavení na „stopce“, přejetí plné čáry, vjezd vozidla nepovolené kategorie pro danou silnici nebo pro daný jízdní pruh, stejně jako rozpoznání tabulek ADR. Mají také schopnost rozpoznat nepřipoutané osoby, a tedy nepoužití předních bezpečnostních pásů, nebo naopak používání mobilních telefonů během jízdy, nefungující světla, jízdu v jízdním pruhu uzavřeném pro provoz a absenci přilby u motorkářů.

Kde není žalobce, není soudce

Radar dokáže zároveň identifikovat SPZ všech projíždějících vozidel a získat informace o jejich kategorii. To umožňuje například ověřit, zda je vozidlo pojištěné a má platnou technickou kontrolu (STK). Kamery v radarech mají schopnost odhalit přes 30 přestupků v šesti různých pruzích libovolného směru v kontrolní zóně zhruba 100 metrů. Možnosti těchto kamer jsou obrovské, nicméně pojí se s tím i jeden zásadní problém – stávající systémy nedokáží efektivně tyto možnosti využít.

„Pes za volantem“ zachránil řidiče před pokutou. Důkazní fotografie z rychlostního radaru pobavila celé Česko

Jinými slovy, i když jsou rychlostní kamery schopny zachytit různé přestupky, v současné době mohou řidiči být v klidu, protože právní rámec umožňuje pokutu pouze za překročení povolené rychlosti. Další přestupky, které kamery zaznamenají, zatím nejsou v České republice základem pro udělení pokuty. Oddechli jste si? Možná ne na dlouho. Jak vidíte pokutování na základě „fotečky“ z radaru Vy? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!

Kdy se vám naposledy stalo, že vás někde „vyfotil“ radar?

Zdroj: Policie ČR
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články