Celníci se nestačili divit. Nenápadná dodávka skrývala náklad, který mnohonásobně převyšoval její cenu

Někteří kuřáci evidentně nemíní troškařit. Krabičky dostupné v obchodech jim nic neříkají, a tak do starší dodávky nacpou čtvrt tuny „kytek“. Největší cigáro na kolech je tady.

i Zdroj fotografie: Policie
                   

Naše babička často říkala: „Všeho s mírou!“ A měla pravdu. I ta největší neřest se dá často nějak zvládnout, pokud je „provozována“ střídmě a se schopností si tu a tam zkrátka něco odříci. Chápu, takové gamblerství se stane neřestí právě až tehdy, když se automaty krmí večer co večer. S kouřením je to podobně. Škodí i v malém množství, ale stále je snesitelnější vykouření jedné či dvou cigaret u kávy jednou týdně než tří krabiček denně. Nebo auto plné tabáku. Naši „hrdinové“ to zkrátka pojali ve velkém. Pojďme se na ně společně podívat.

Nový tabák ve staré dodávce vždy vzbudí pozornost

Jak uvádí zpráva podkarpatské policie, strážníci policejní stanice v Sieniawě dostali 8. července informaci, že řidič vozidla Opel Vivaro může přepravovat značné množství tabáku bez kolků na spotřební daň. Jinými slovy, momentálně nám až tak nejde o to, jak a čím si kdo bude kazit zdraví, ale o možný daňový únik. A v takovém případě policie pochopitelně koná – a to velmi rychle. Policisté označené vozidlo zastavili k silniční kontrole a uvnitř odhalili sušený tabák.

Kupujeme „cígofáro“ z autorizáku Škody: Totálně nás chtěli podvést. Nevěděli, že máme zapnutou skrytou kameru

Přesněji řečeno, ve starším Opelu Vivaro se nacházelo 750 kg surového tabáku bez daňových kolků. Dodávku řídil 49letý obyvatel okresu Częstochowa, a pokud by se tabák dostal na trh, státní pokladna by na spotřební dani přišla v přepočtu o 2,3 milionu korun. Asi netřeba dodávat, že řidič byl zadržen a převezen na policejní stanici k podání vysvětlení, auto i s nákladem pak bylo pochopitelně zabaveno. Tabák bude zlikvidován, Vivaro bude nejspíše zabaveno a propadne státu.

Drahé cigarety zajistí „privátním manufakturám“ vždy odbyt

Když odhlédneme od otázky, kdo onoho „kuřáka“ udal (že by konkurence?), jsou na celém příběhu zajímavé dvě věci. Zaprvé to, jak se stoupající spotřební daní na tabákové výrobky bude zřejmě přibývat nelegálních pěstíren/balíren a výroben cigaret a dalších kuřáckých produktů. Ne každý si zkrátka dokáže svou neřest odříci a současně je schopen natolik saturovat svůj osobní rozpočet, aby zbylo na (pravda citelně zdražené) cigarety. Legální, s kolkem, z nichž zásadní peníze má především stát.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A zadruhé to, kolik z takovýchto „tabákových živnostníků“ přejde na poněkud tvrdší sortiment. Ono tahat se s třičtvrtětunou tabáku v dodávce je po všech stránkách mizérie. Notabene když vás ještě někdo „napráší“. O co komfortnější mají život ti, co vyrábí syntetické drogy, jejichž produkce se sice počítá v gramech, zato platby za ně jsou násobně vyšší. Případně, pokud máme zůstat u „zemědělství“, jen vyměníme rostliny. Ty druhé, začínající na „M“, také nesou více.

Jak to vidíte vy, povede zdražování cigaret k nárůstu nelegální produkce? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!

Kolik tipujete, že by z toho bylo cigaret?

Zdroj: Policie
Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články