Chodci se sluchátky na uších, navíc zahledění do svých mobilních telefonů, představují nemalé riziko v městském provozu. První semafory chránící „smartphone zombies“ už se testují.
Kdo jezdíte hodně po městě, dáte mi, myslím, za pravdu, že z nich jde tak trochu hrůza. Hlavy skloněné do telefonů, sluchátka na uších a takto „vyzbrojení“ prochází konstantní rychlostí městem. Neohlíží se napravo ani nalevo, jejich pohled spočívá jedině na displeji jejich telefonu. A jediný zvuk, který slyší, je hudba (nebo mluvené slovo) ve sluchátkách. Říká se jim „smombies“, složeno ze „smartphone zombie“. Velmi trefné. Došlo to tak daleko, že se kvůli nim vymýšlejí nové semafory. Pojďme se na to podívat společně.
„Smombies“ jsou spíše obětí než pachatelem
Nic totiž nechcete víc, než aby vám podobné „zombie“ vkročilo přesně pod auto, když pojedete náhodou kolem něj. A „zombie“ se bude domnívat, že zde přece žádná vozovka není, že cesta je volná. Respektive se možná nebude domnívat vůbec nic. A až se ono neštěstí stane, zjistíte, že to není zombie jak z céčkového hororu, ale student nebo studentka zdejšího gymnázia. Mládež z takzvané „Generace Z“ je totiž nejčastější obětí technologií, vedoucích ve finále k totálnímu odloučení od okolní reality.
Ano, ač se to jeví paradoxně, jsou možná spíše obětí než pachatelem. Naši „náctiletí“ si pochopitelně dobu, do které se narodili, nevybrali, a přemíra informací skrze moderní technologie je fakt, s nímž se musí naučit žít. Že není ideální cesta tyto informace konzumovat za chůze městem (a se sluchátky na uších), je jim sice opakováno dnes a denně, ale to nám dříve narozeným bylo „rozhlédněte se nejdřív vlevo, pak vpravo“ také. Měli jsme výhodu: do smartphonů jsme se u toho dívat nemohli.
Červené světlo přímo pod nohy chodců
Jak potom uvádí německá WDR, ve městě Neuss administrativa na zkoušku instalovala na semafory doplňkové červené světlo ve směru k zemi coby ochranu pro chodce, kteří jsou rozptylováni chytrými telefony. Semafory na Neusser Furth byly nedávno převedeny na technologii LED. Bylo tam instalováno i tzv. Safe Light, jež promítá červené světlo pro chodce na zem. Jinými slovy, aby červené světlo bylo vidět i při skloněné hlavě směrem k displeji telefonu. Jak prosté, milý Watsone.
Policie vítá pokus
Policie v Rhein-Kreis Neuss má s testovacím provozem pochopení. Počet nehod způsobených rozptýlením chytrého telefonu se v okrese od roku 2021 do roku 2022 zečtyřnásobil z 5 na 20, říká policejní mluvčí Claudia Suthor. Ve všech případech však šlo o auto nebo cyklisty, zatím bez chodců. „Nicméně čísla ukazují, že problém rozptylování chytrými telefony narůstá. Proto stále apelujeme: V provozu dejte ruce pryč od mobilního telefonu,“ zdůrazňuje Suthor.
Státní dopravní policie Severního Porýní-Vestfálska také vidí odvádění pozornosti chytrými telefony jako rostoucí problém. Policie navíc dosud neměla v případě přestupků chodců mobilními telefony žádné právní postihy, zatímco řidičům nebo cyklistům hrozí v případě přestupků přísné pokuty, říká viceprezident Peter Schlanstein. Podle studie pojišťovny Allianz z roku 2019 až 43 procent všech dotázaných píše na mobilu při chůzi, zhruba dvě třetiny telefonují a zhruba čtvrtina poslouchá hudbu. To vše podle autorů studie zvyšuje riziko nehod.
Pokud se technologie, zatím jen testovaná v Německu, osvědčí, není důvod, aby se postupně nerozšířila i k nám. „Blikající chodníky“ červenou barvou by mohly být alespoň malou výstrahou pro „smombies“ s telefony v rukách. Aneb jedna technologie nás bude chránit před druhou, výstražná před pozornost odvádějící.
Jakou máte s jedinci s telefony v rukách zkušenosti vy? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!