Nález vraku automobilu při procházce v lese vede k zamyšlení, proč si tak ničíme naše lesy. Pokud ale vrak není poškozený, a dokonce jde nastartovat, situace se rázem mění.
Jedna kontrolní otázka hned úvodem: Co byste udělali, kdybyste šli takto srpnovým lesem na houby, nádherný vzduch, vedle sebe člověka, se kterým vám je dobře, zkrátka kdybyste v takovéto idylce našli v lese opuštěný vrak? Evidentně už nějaký pátek tam „bydlící“, nicméně nijak nerozpadlý, jen místo jeho posledního parkování je les. Vrak zřejmě dokonale označkovaný a „napachovaný“ od vše jezevců, kun, lišek a zajíců, co jich jen v onom lese je, ale jinak nic zásadně špatně. A klíčky v zapalování. Nezkusili byste, jestli „chytne“?
Jak se dá „zapomenout“ auto v lese?
Popravdě by mě ale zajímala ještě jedna věc: Jak se tam to auto vůbec dostalo? To si někdo před 10 (20, 30, 40) lety udělal výlet, aby se pak rozhodl, že z lesa „už to nějak dojde“? Nebo pro něj někdo přijel s tím, že se pro auto vrátí, ale už se to nikdy nepovedlo? Nebo se v tom tajemném lese ztratil a bloudí tam dodnes? Teorií o tom, jak se nějaké auto dostane do lesa a už tam zůstane napořád, je samozřejmě mnoho. Včetně té, že se dotyčného vozu zkrátka někdo potřeboval zbavit a nenapadlo ho nic lepšího než ho odvézt do lesa a nechat ho tam svému osudu.
Ostatně, „něco odnést“ do lesa máme asi v národní povaze, což vám zřejmě potvrdí nejeden houbař. Lednička je tu celkem běžnou věcí, najde se zde i sporák, o ojetých pneumatikách nemluvě. Tato země má přitom v lesích netušené bohatství, tím spíš je s podivem, že si je dokážeme takto ničit. Ale to je téma pro ekology. Nás bude zajímat situace, kdy na to auto, ať už z jakýchkoli příčin, narazíte. V českých lesích by to, pravda, byla spíše stará Felicia než cokoli jiného.
Češi najdou Škodu, Švéd najde Volvo
Ale co třeba ve Švédsku? Tam s největší pravděpodobností narazíte na staré Volvo nebo starý Saab, pochopitelně. A to přesně se povedlo švédskému nadšenci jménem Hampus Granström ze stejnojmenného kanálu na YouTube. Konkrétně Volvo Amazon P120, což je model vyráběný mezi lety 1959 a 1967. Přesnou lokaci nálezu z pochopitelných důvodů kanál nezmiňuje, jen že to bylo „na okraji lesa v severním Švédsku“. Podle RZ nálezci dále zjistili, že vůz nebyl používán nejméně tři desetiletí.
Popravdě, je to na něm celkem vidět. Ještě aby ne. Roky pobytu venku si pochopitelně vybraly svou daň. Auto je pokryto vrstvou špíny a je místy prorezlé, lak na karoserii je popraskaný. Interiér Volva je však v relativně dobrém stavu, i když potřebuje od základů vyčistit. Je také plný harampádí. Co však ohromilo nejvíce, byl motor. Jeho 1,8litrová benzínová „čtyřka“ o výkonu 75 koní je opravdu výjimečně zachovalá. Motor byl vyčištěn, naplněn olejem, připojen na baterii, bylo natankováno a k údivu všech auto nastartovalo.
Navíc se ho povedlo rozhýbat a do dílny nakonec dojelo po vlastní ose. Klobouk dolů. Možná na těch legendách o švédské oceli nakonec něco bude. Každopádně je před restaurátory kus práce, na jejímž konci ale může být nádherný veterán, navíc plně schopný provozu. Rádi si počkáme na výsledek a fotky a videa Volva Amazon „jako nového“.
Máte nějaký podobný zážitek z nálezu? A jak tipujete, že by za tak dlouhou dobu dopadl český vůz ze stejné doby, tedy naše Octavia ze šedesátých let? Dejte nám vědět v diskusi pod článkem, děkujeme!