Nechal dítě v autě při teplotě 35 °C: Na osud dítěte se raději neptejte, nezodpovědnému otci hrozí 5 let vězení

Dítě v letním horku nesmí nikdy zůstat samo v autě. Tragický konec může nastat během pár minut, kdo to vidí, musí jednat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Titulky o zachraňování dětí z rozpálených aut jsou plné dramatických momentů a varování před nezodpovědným chováním. Zanechání dítěte v horkém autě může mít fatální následky. To je fakt, který by si všichni řidiči měli uvědomovat. Léto je obdobím vysokých teplot, jež mohou mít závažné důsledky pro děti a zvířata zanechané v uzavřených vozidlech. Neustále se opakující události ukazují, že je to stále závažný problém, který souvisí nejen s nezodpovědností rodičů, ale někdy i nedostatečnou informovaností.

Dítě v rozehřátém autě na slunci zavání vždy tragédií

V nedávných případech v Polsku, ale i u nás byly děti ponechány v horkých autech. Polský řidič nechal dítě v autě. To přežilo, zachránili jej kolemjdoucí. Přesto muži hrozí až pět let ve vězení. Situace mohla mít vážné následky, kdyby někdo nezasáhl včas. Existují případy, kdy už dítěti v autě nešlo pomoci. Nicméně v posledních dvou případech byla policie rychle na místě a dítě zachránila. Tyto události zdůrazňují význam osvěty a informovanosti o tom, jak nebezpečné je ponechávat děti v uzavřených autech za vysokých teplot.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co dělat, když si člověk všimne živého tvora v rozpáleném autě? Je nezbytné okamžitě jednat. Zásadní je zavolat na tísňovou linku. Není možné jen tak bez rozmýšlení rozbít okno auta. Samozřejmě pokud je dítě v bezprostředním ohrožení, může být nutné okno auta rozbít, aby bylo dítě zachráněno. Důležité je neotálet a jednat co nejrychleji. Ale znovu, nejprve zavolat na policii. Nikdy ne hned rozbíjet okno. Ideálně pak vše nahrát na video na telefon. Rychlá reakce může zachránit životy a minimalizovat rizika spojená s extrémními teplotami.

5 z 6 řidičů platí za benzín a naftu víc, než musí. Patříte mezi ně? Víme, jak v létě snížit spotřebu

ÚAMK informoval o experimentu, který ukázal, že i barva vozu může mít vliv na teplotu interiéru. Postavili identické vozy černé a bílé barvy na slunci za teploty 28 °C. Bylo zjištěno, že sice platí fyzikální princip, že černá barva pohlcuje sluneční záření a bílá ho odráží, avšak rozdíl ve vozech nebyl dramatický. Po 20 minutách byla teplota v obou autech téměř totožná, 45 °C. Nicméně karoserie černého vozu se ohřála na 75 °C, zatímco bílá na 60 °C, což mělo vliv na teplotu interiéru. To je ale spíše pro zajímavost.

S otevřeným oknem nebo bez, vždy je to extrémní riziko

Má smysl nechávat otevřené okno? Teď bez ohledu na to, zda to je bezpečné nebo to dovoluje legislativa. Nemá. Další pokus ukázal, že rozdíl teplot uvnitř vozu s otevřenými okny a zavřenými byl pouze 2 °C při vnější teplotě 28 °C. Odborníci z ÚAMK tedy raději doporučují nechat okna zavřená. Přestože teplota na čelní palubní desce může dosáhnout až 65 °C, parkování na stinném místě nebo využití slunečních clon může snížit teplotu interiéru.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Samozřejmě nic z toho není ospravedlněním pro to, aby zůstalo dítě v horku samo v autě. Ani s nedovřenými okny. Pokud jde o bezpečnost dětí a zvířat, je nepřípustné nechávat je zavřené v zaparkovaném voze na slunci. I při částečně otevřených oknech může dojít ke zvýšené dehydrataci, selhání orgánů a vážným zdravotním problémům. Neexistuje žádný důvod, pro který by toto měl a mohl řidič udělat.

Nechali byste takto dítě v autě?

Zdroj: ÚAMK
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články