Sluneční brýle za volantem? Hrozí pokuta do astronomické výše 140 000 Kč. To není ptákovina, ale realita

Kdo nezná zákon, může za to draze zaplatit. Sluneční brýle jsou v určitém případě pro řidiče osobních aut zakázané.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě
                   

Během slunečných letních dnů mnozí řidiči spoléhají na komfort nošením slunečních brýlí, i během řízení. I když sluneční brýle jsou důležitým nástrojem pro ochranu očí před zářením slunce, mohou být za jejich nepovolené používání uděleny nemalé pokuty. Nedávný incident potvrzuje, že začínající řidiči by měli být obzvláště ostražití, aby se vyhnuli nepříjemným komplikacím na silnicích.

Brýle na nose nejsou povinné, naopak může řidič dostat pokutu

Ten, kdo nezná předpisy, může draze, opravdu draze zaplatit. A to nemusí ani způsobit žádnou dopravní nehodu. Anglicky psanými médii nedávno proběhla zpráva o začínajícím řidiči, který dostal pokutu za nošení slunečních brýlí při řízení, upozorňuje na důležitost dodržování předpisů. Podle zpráv byl novým řidičem udělen pokutu za neadekvátní použití slunečních brýlí během jízdy. Příběh zdůrazňuje, že nejde jen o módní otázku.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě

Jedná se o bezpečnost na silnicích. Věc naštěstí není „naše“ lokální, ale jedná se o situaci z Velké Británie. Tam je při výběru slunečních brýlí nezbytné brát v úvahu nejen design a odstín čoček, ale také kategorii mlžení. Existuje pět kategorií (0 až 4), které se týkají propustnosti světla čočkami. Každá kategorie je vhodná pro specifické podmínky.

Čeští řidiči začínají dostávat pokuty za používání klimatizace v autě. Víte, proč?

Řeší se intenzita slunečního záření a doba strávená na slunci. Volba správné kategorie je klíčová pro zajištění optimálního výhledu při řízení. Doporučuje se, aby řidiči volili sluneční brýle druhé třídy, které poskytují optimální odstín pro denní jízdu. Sluneční brýle by neměly být příliš tmavé, aby nedošlo k omezení zrakové ostrosti. Volba nevhodné kategorie může vést k pokutě, a dokonce i trestným bodům.

Dioptrické brýle jsou samozřejmě něco jiného než sluneční

V Británii platí zákon, který říká, že řidič nebo motocyklista musíte zpomalit a v případě potřeby zastavit, pokud jej oslní jasné sluneční světlo. Také nesmí používat tónovaná skla, čočky nebo zorníky, pokud omezují vidění v noci nebo při špatné viditelnosti. Porušení těchto pravidel představuje riziko pokuty a tři až devět bodů do řidičského průkazu.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě

Prohřešek spadá pod neopatrné a bezohledné řízení. V přepočtu pak reálně hrozí pokuta až do výše 140 000 Kč. Ano, to vážně není překlep. Vše lze chápat jako upozornění pro řidiče, kteří tamní zákon neznají, ale v Británii řídí nebo někdy budou řídit. Nelze jet tak vzít jakékoli tmavé sluneční brýle a nasadit si je na nos. Může se to opravdu nevyplatit. Před řízením auta je tedy vhodné v Británii vědět, že člověk nemá „zakázané“ sluneční brýle.

Myslíte si, že jsou brýle rizikem? Chtěli byste podobný zákon v ČR?

Zdroj: The SUN
Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články