Silničáři nastříkali tajemné nové čáry na vozovku: Mezi řidiči vznikl chaos. Jen ti nejzkušenější ví, co znamenají

Čáry na vozovce by měly řidiči pomáhat v orientaci, kudy a kam má jet. Ne všechny „pomazané hlavy“ se ale s tímto účelem dokáží ztotožnit. A raději udělají přesný opak.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Myslet si, že všechny nápady, které vzejdou od našich primátorů, starostů a radních, budou vždy jen přehlídkou bystrého úsudku a chytrých řešení převedených do praxe, samozřejmě zavání naivitou. Respektive nezavání naivitou, naivní je. A velmi. I radní jsou lidé, omylní jako všichni ostatní, jen zkrátka disponují určitými pravomocemi a mohou měnit naše životy a denní zvyklosti. A pravda ne vždy se jim to povede k lepšímu. To, co se „povedlo“ radnici francouzského města, však aspiruje na cenu. A pohár za důvtip to věru nebude. Pojďme se na to podívat společně.

„Mazanice“ na silnici má zpomalit provoz

Městští zastupitelé ve francouzském městečku Bauné totiž dostali nápad, jak zpomalit auta v jedné z frekventovaných částí městské dopravní komunikace. Přibližně padesátimetrový úsek u křižovatky pomalovali chaotickými vodicími čarami. Když se podíváte na fotografii, zřejmě nebudete v oné „mazanici“ schopni najít žádnou logiku. Ona tam totiž pravděpodobně ani není. Je to zkrátka změť čar. Radní přitom argumentují zvýšením bezpečnosti, což je jakási univerzální „mantra“. Pomůže to ale doopravdy?

iZdroj fotografie: Policie ČR

Svítící čáry na silnicích aneb fotoluminiscenční dopravní značení je realitou. Kdy se ho dočkáme u nás?

Kontroverzní dopravní počin se totiž setkává s mnohými reakcemi. Původní myšlenka pramenila z premisy, že při zmatku na silnici má řidič tendenci zpomalit. To je sice možná pravda, ale potom zde máme druhou stranu problému. Při zmatku na silnici také řidič často panikaří. Právě tím se ohánějí kritici tohoto nového pozemního značení. Tedy tím, že lidé přijedou k tomuto chaosu, zpomalí (jak bylo cílem), ale jejich další chování je mírně řečeno nepředvídatelné. Považujeme toto za „bezpečnost“? Těžko.

Stres z rychlého rozhodování ne každý zvládne

Významně tak roste riziko vzniku kolizních situací mezi auty a také mezi auty a ostatními účastníky silničního provozu, včetně chodců. Ačkoliv by měl v danou chvíli řidič dbát zvýšené pozornosti, vozovka na něj zároveň klade vysoké nároky ve stylu „rozhodni se konečně, kudy chceš jet, a jeď“. Netřeba dodávat, že ne všichni jsou vůči takovémuto tlaku odolní a ne všichni se dokáží v podobně stresujících situacích rozhodnout s chladnou hlavou.

Umělá inteligence už je v radarech a vidí všechno: Stačí se dotknout telefonu, a už platíte. Češi mají obavy

V kontextu toho všeho je ale zajímavé, že tento kontroverzní úsek zatím neeviduje žádné dopravní nehody. Což pochopitelně velmi nahrává jeho tvůrcům s tím, že to „zkrátka funguje“. Pokud opravdu budou auta zpomalovat a opatrně daný úsek projedou, je dost dobře možné, že se z podobného „chaosu“ stane zavedený model, jak donutit řidiče brzdit tam, kde je jinak nedonutí vůbec nic. Jak to vidíte vy, mohlo by podobné „dopravní značení“ opravdu fungovat? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!

Myslíte, že to opravdu může fungovat?

Zdroj: DailyMail
Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články