Řidičák už nebude potřeba. Vytetovanému číslu na zápěstí se ale Češi brání, nechtějí ani čip pod kůži

Identifikace online bez občanky a řidičáku, kontrola satelitem, sledování kamerami. Řidiči, vítejte v novém věku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.

Jaké by to bylo jezdit bez řidičského průkazu? Velmi často na AutoŽivě píšeme o tom, jak se vyvíjí a mění legislativa nejenom u nás, ale i v zahraničí. Tak třeba v Polsku už od roku 2020 nepotřebují mít u sebe fyzicky řidičský průkaz. I u nás se s myšlenkou elektronických dokladů koketuje. Piráti se bijí do prsou, jak už je zavedení této dokumentace na spadnutí.

Lidstvo se pomalu a jistě samo odsuzuje k budoucnosti sci-fi

Se zkušenostmi, jak u nás obvykle taková transformace probíhá, se jeden začíná mírně děsit, kam se všude jeho osobní údaje dostanou, kdo je ukradne a zneužije. Nicméně představa elektronických dokladů není špatná. A vlastně je i realizovatelná, bez zbytečného zatížení státního aparátu. Není třeba nic moc vymýšlet, řidiči by klidně mohli jezdit bez řidičského průkazu. Jak identifikovat občana bez občanky a řidičáku?

iZdroj fotografie: Městská policie Karlovy Vary

Stejně už dnes v rámci biometrických dokladů na úřadě snímají člověku otisky prstů. Tak proč mít doklady? Stačila by čtečka otisku prstů, kterou by měla policie u sebe. Kontrolovaná osoba by jen přiložila ruku na čtečku a ta by sejmula otisk. Ten by byl online zkontrolován a bylo by hotovo. Pokud někdo namítá, že to je už přílišný zásah do soukromí a že by to byly další náklady na státní aparát, má možná pravdu. Ale i zde se nabízí řešení.

Co všechno se o nás stát dozví, když nás vyfotí radar? Registrační značka slouží nejen jako občanský průkaz

Chytré mobilní telefony. Stačilo by mít jednoduchou aplikaci, která by byla navázaná na portál občana. Řidič zastavený policejní hlídkou by nemusel mít u sebe doklady, stačil by mobilní telefon. Zapnul by aplikaci, otiskem prstu, kódem, identitou by se přihlásil a ukázal policistovi. Ten by mohl identitu člověka ověřit. Pokud by někdo nechtěl mít chytrý telefon, klasické průkazy by byly stále v platnosti.

Budoucnost řidičů v online světě nemusí být pouze růžová

Samozřejmě se nabízí otázka, co dělat, když by nešel proud. Ano, v případě dlouhodobého blackoutu by člověk neuměl prokázat svou totožnost. Čímž se tedy nabízí myšlenka, jestli jsou elektronické doklady správným krokem. Pohledem skeptika určitě ne. Stejně jako virtuální peníze. Na jednu stranu samotná podstata peněz je „virtuální“. Peníze mají jen takovou hodnotu, kterou jsou lidé schopni sami uznat, v reálu jde jen o potištěné barevné papírky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nikdo s sebou už dnes nechce tahat zlato, drahé kameny nebo medvědí kožichy. Ovšem když nefungují platební terminály, nedojde si člověk ani na záchod, natož aby si něco koupil. S elektronickými doklady by to bylo podobné. Jakákoli jiná myšlenka osobní identifikace je pak už asi příliš radikální nebo kontroverzní. Unikátní číslo vytetované na ruce, to už tady bylo a souvislosti jsou skutečně tragické. A čip pod kůži, to je zase jako z druhořadého sci-fi. Nakonec se může ukázat, že kartička se jménem a fotkou není zase tak špatným vynálezem.

Chcete mít elektronické doklady?

Zdroj: Policie
Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články