Policejní varování pro všechny řidiče na českých silnicích: Nejen od zítra si dejte velký pozor

Začátek školy klade na řidiče zvýšené nároky, zejména co se provozu u škol týče. Neškodí zopakovat si několik pravidel snižujících riziko na minimum. 10 nejdůležitějších je právě zde.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Konec prázdnin je vždy spojen s lehkou nostalgií nad koncem léta, máme to zkrátka u nás nastavené tak, že letní prázdniny školáků téměř do dne a do hodiny kopírují léto, speciálně pak jeho konec. První zářijové dny pociťujeme již ráno větší chlad, odpoledne to sice ještě slunce stihne dohnat, ale co naplat, na opalování už to nebude. A do toho přibudou naši rozjívení potomci v ulicích měst a obcí. A nám starosti, jak se po dvou měsících relativního klidu vrátit „zpět do školy“. Pojďme se na 10 školních rad podívat společně.

Návrat do školních lavic byl kdysi možná jednodušší

Maně se snažím upamatovat, jaké to bylo, když jsem se po školních prázdninách vracel do lavic já, s ohledem na metuzálemský věk a historii psanou v polovině minulého století si to však pamatuji již velmi matně. Samozřejmě, nechtělo se mi vstávat (komu by se chtělo), na silnicích bylo také výrazně méně aut. Výrazně. A nedívali jsme se pořád do telefonů. Jak tak nad tím přemýšlím, měli jsme to vlastně násobně snazší. Sice nebyl „mekáč“, energy drinky ani kola, o kebabu nemluvě, ale zase to mělo jiné výhody.

Nové semafory už se testují. Budou mít speciální funkci pro chodce, řidiči tleskají a dávají palce nahoru

Nám řidičům však začátek září přinese v zásadě jen nevýhody. Nutnost zpozornět u každého přechodu, u každé školy, u každého chodníku. Zvýšená ostražitost by tak měla měla být alfou a omegou každé minuty, kterou od začátku školního roku v autě strávíme. A pochopitelně nejen od začátku školního roku. Uberme před každým přechodem, sledujme dění na chodnících, mějme „oči na šťopkách“. Než si děti zase zvyknou na (alespoň nějakou) ukázněnost, chvíli to potrvá. Minimálně celé září.

Deset našich a policejních rad, jak si se začátkem školy poradit co nejbezpečněji:

  1. Respektujte školní zóny a omezení rychlosti: Mnoho škol má kolem sebe stanovené školní zóny s nižší povolenou rychlostí. Ujistěte se, že dodržujete tato omezení rychlosti, a zvyšte pozornost na silnicích v okolí škol.
  2. Buďte trpěliví a pozorní: Během ranních a odpoledních hodin se v okolí škol může vytvořit zvýšený provoz. Buďte trpěliví a připraveni na zastavení nebo zpomalení, pokud to bude nutné. Děti mohou náhle vstoupit na silnici.
  3. Zastavte na přechodech pro chodce: Vždy zastavte na přechodech pro chodce, když je někdo na cestě. I když dítě stojí na chodníku, může zvolit přechod a měli byste mu umožnit přejít bezpečně.
  4. Opatrnost u školních autobusů: Respektujte pravidla pro školní autobusy. Když autobus zastaví a zapne červená světla, vždy zastavte a nezkoušejte předjíždět autobus, dokud nejsou světla vypnuta.
  5. Zanechte dostatek místa před a za školními autobusy: Ponechte dostatečný prostor před školními autobusy a za nimi, aby děti měly dostatek místa k bezpečnému nastupování a vystupování.
  6. Omezte používání mobilního telefonu a jiných rušivých zařízení: Během řízení se vyhněte používání mobilního telefonu a dalších rušivých zařízení. Udržujte maximální pozornost na silnici.
  7. Buďte vzorem: Pokud máte děti ve vozidle, buďte jim vzorem. Dodržujte pravidla silničního provozu a bezpečnostní opatření, jako je používání bezpečnostního pásu a dodržování rychlostních limitů.
  8. Sledujte varovné znaky a světla: Dbejte na varovné znaky, světla a směrové tabule, které by mohly naznačovat blížící se školní zóny nebo školní hodiny.
  9. Zvyšte pozornost v blízkosti škol: Zvyšte pozornost, když se nacházíte v blízkosti školního prostředí, i mimo školní hodiny. Děti se mohou na školním dvoře nebo poblíž školy pohybovat kdykoli.
  10. Buďte ohleduplní k rodičům a chodcům: Mnoho rodičů doprovází své děti do školy nebo je vyzvedává. Buďte ohleduplní a respektujte chodce, kteří mohou přecházet silnici.

Na plzeňské dálnici šel smykem do protisměru, dítě rovnou pod auto. Zázraky se někdy dějí

Závěrem: snažme se respektovat naše děti a vůbec omladinu, co nejvíc to půjde a co nejvíc budeme schopni. Osobně vedu kroužek na MDDM osmým rokem a moc dobře vím, že ne vždy se za respekt dočkáte něčeho pozitivního, pokud se tedy vůbec něčeho dočkáte. Dokážu ale pochopit, že v jejich věku mají zkrátka jiné starosti a priority, a „co má kola, má brzdy“ je oblíbenou hláškou nejen zkraje září. Pokud se tedy za náš respekt dočkáme toho, že se vlastně nestane vůbec nic a všichni budou živi a zdrávi, je to možná ta největší odměna.

Jaké máte zkušenoti se školáky po prázdninách vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články