Policie ČR vychovává řidiče a učí je předjíždět. Přitom jim ale vyhrožuje zastřelením, slibuje kulku do hlavy

Řidiči někdy dělají chyby, a pokud se tak stane, následuje trest podle zákona. Vyhrožovat zastřelením je ze strany policie zcela nemístné.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Předjíždění je někdy velmi komplikované a řidiči v něm mohou tápat. Existují zákonné důvody, kdy řidiči nesmí předjíždět. Také existují normy, jak předjíždět, jak a kdy umožnit předjíždění jiným řidičům. Autoškoly sice učí, co mohou, ale realita je pak horší. A zejména až praxe a jednotlivé zkušenosti a situace na silnicích prověří, jak moc je řidič připraven. Policie na svém oficiálním webu v mnoha článcích vysvětluje, co se má a nemá dělat.

Předjíždění je často nebezpečné a policie říká, co (ne)dělat

Mnohdy je to spojeno s konkrétními případy z praxe. Tak jako v článku ohledně předjíždění na Berounsku. Tam žena přehlédla motocyklistu. Jak se píše na webu policie, „jen několik minut před třetí hodinou odpolední došlo v katastru obce Chlustina ve směru od obce Zdice směrem na obec Žebrák k dopravní nehodě osobního vozidla a motocyklu“. Čtyřicetiletá řidička osobního vozidla začala předjíždět před ní jedoucí osobní motorové vozidlo.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Při tom přehlédla motocykl Kawasaki, jehož pětadvacetiletý řidič vozidlo v tu chvíli předjížděl. Dále se na policejním webu píše, že došlo ke střetu boku vozidla s bokem motocyklu a k následnému pádu motocyklisty, který skončil vlevo mimo komunikaci v poli. Při předmětné dopravní nehodě došlo ke zranění řidiče motocyklu, který byl vozidlem rychlé záchranné služby převezen do nemocnice k ošetření.

„Všem bych jim sebral papíry,“ říká policista nad záběry z kolony na D8. Řidiči se otáčí do protisměru a vrací se na sjezd

Následuje pasáž, ve které policejní článek vysvětluje, kdy se smí a nesmí předjíždět. Třeba že „je v naprostém pořádku objet a předjet zprava auto, které se chystá odbočovat vlevo a nechá dostatečný prostor pro druhé vozidlo u pravé strany. Zároveň není proti pravidlům předjíždět například kamion nebo pomalu jedoucí auto při připojování na dálnici v připojovacím pruhu.“

Vyhrožování zastřelením je nepřípustné vždy, i od policie

Tématem textu je také připojování do pruhů, podjíždění na dálnici, respektive souběžná jízda a tak podobně. Člověk by řekl vše v pořádku. Když ale dojde na odstavce, kde se řeší, že řidič předjížděného vozidla nesmí zvyšovat rychlost jízdy ani jinak bránit předjíždění, člověk nevěří vlastním očím. Na policejním webu se píše, že „za úmyslné bránění předjíždění zejména zrychlováním by se mělo střílet za úsvitu ranou do týla“. To už je skutečně na pováženou, tohle by asi člověk na policejním webu nečekal.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Jak má být policie vnímána jako kompetentní a serózní část státního aparátu, když vyhrožuje řidičům zastřelením? Tohle je něco, co je dalece přes čáru. V evropských podmínkách je trest smrti nepřípustný a drží se ho pouze totalitní Bělorusko. Navíc toto je o navrhování stanného práva. Aby na webu Policie ČR bylo napsáno, že by měli být řidiči trestání zastřelením, je asi už dost za hranou. Věc je formulována tak, že by asi prošla mezi chlapy večer v hospodě u piva, kde může padnout a zaznít leccos. Ovšem policejní formulace by měly být drženy v rámci zcela jiných mantinelů. Nebo snad ne?

Co si o tomto myslíte?

Zdroj: Policie ČR
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články