Rezignovat na ochranu svého majetku tím, že před zloději už raději ani nezamykáme auta, nezní jako ideální způsob, jak zvýšit bezpečnost v ulicích. Své o tom ví místní policie.
Zloději aut jsou poměrně specifickou „klientelou“ pro všechny policisty, co se s nimi jakkoli dostanou do křížku. Někdy jim jde o to jen auto převézt někam do jiné země, pokud možno co nejrychleji, a plní tak jakousi roli námezdního řidiče (což bývá celkem častý případ). Někdy auto chtějí používat oni sami a chtějí se aspoň chvíli svézt. A nakonec jej někdy míní schovat do nejbližší garáže a co nejrychleji jej rozebrat na „prvočinitele“ a ty pak se ziskem prodat. A pak je ještě jedna, specifická sorta. Pojďme se na ni podívat společně.
Kdysi relativně klidné město, dnes postrach policistů
A to se navíc bavíme stále o naší zemi, kde to s tou zločinností není zas tak strašné. V takovém San Francisku, kdysi to relativně klidném městě, se situace pomalu vymyká kontrole ze strany policie. Video, které koluje po sociálních sítích a které přikládáme níže, totiž dokumentuje zločinnou aktivitu lupičů. Kteří se za bílého dne bez jakýchkoli zábran a ostychu vloupávají do aut v tomto městě, ukazujíce tak zhoršující se situaci a určitou bezmoc místní policie.
Místní obyvatelé a úřady tvrdí, že se situace nekontrolovatelně zhoršuje, a naznačují, že každý měsíc se stává více než 1 500 incidentů, za celý rok tedy téměř 20 000. Nedávný záznam z kamery jednoho z řidičů ukazuje lupiče, oblečeného do mikiny a masky, jak bezohledně plení parkovaná auta. „Viděl jsem ho a zdálo se, že mu je jedno, zda jej někdo vidí, či nikoliv,“ informoval autor videa místního novináře. V Kalifornii se tento zvyk rozšířil natolik, že někteří řidiči dokonce zanechávají svá vozidla odemčená, aby nemuseli platit za opravu po rozbití oken.
Zamčené auto? Pomůžeme si cihlou do okna
Policistka Tracy McCray ze San Francisca popsala novinářům z The NYPost nový trend zvaný „bipping and boosting“. Tento problém začal vznikat během pandemie. V ulicích se všude lesknou střepy z rozbitých skel aut. Pokud zloději nemohou otevřít dveře, rozbijí okna a vykradou vše, co se dá. McCray poznamenala, že zloději už se ani nesnaží skrývat a provádějí tuto činnost za bílého dne, jako by se vůbec nic nedělo.
Podle zprávy se z policejních údajů dozvídáme, že za posledních 30 dní bylo spácháno 1 670 vloupání a v letošním roce to už bylo téměř 10 000 případů. Podle dozorčího Deana Prestona je to způsobeno řadou faktorů, včetně mírných trestů pro zadržené pachatele. Preston to vysvětlil blíže: „Když zatkneme někoho za vloupání, problém spočívá v tom, že je téměř okamžitě propuštěn a udělá to znova.“ Na přísný soudní systém USA je to vcelku zajímavá benevolence.
Klasické poučky pro řidiče, situace se ale příliš nemění
Místní policejní sbor nabádá řidiče, aby neponechávali svá vozidla bez dohledu. Obzvláště pak aby nenechávali tašky na místech, kde jsou viditelné pro potenciální zloděje. Jak vidno, u nás v Čechách můžeme být nakonec rádi za situaci, jakou tady máme. Sice se tu a tam něco ztratí, ale aby vám plenili auto za bílého dne a policie se nezmohla na zásadní odpor, to ještě naštěstí zvykem není. Máte vy osobně nějakou zkušenost se zloději aut? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!