Jezdit na nákupy k sousedům s cílem ušetřit se může jevit jako dobrý nápad. Problém nastane, pokud vás u toho zachytí špičková technika. Celá sleva je totiž rázem pryč.
Jedním z oblíbených českých „národních sportů“ je cestování za slevami. Kvůli nákupu v akci mnozí z nás proběhnou klidně několik obchodů, jen aby ušetřili, ti s bydlištěm blízko hranic pak pořádají přeshraniční nákupy za stejným cílem. Konec konců není divu, při aktuální drahotě v Čechách se dá v Německu, Rakousku nebo Polsku nakoupit opravdu výhodněji. A právě v několika lokalitách v Polsku se začaly instalovat supermoderní radary, jejichž schopnosti překvapí každého. Pojďme se na ty lovce vašich peněženek podívat společně.
Technologický gigant Evropy nechce v ničem zaostat
Jak totiž uvádí deník Gazeta Wyborcza nebo magazín Autokult, v Egiertówě v Pomořském vojvodství nebo v oblasti Górna Grupa v Kujavsko-Pomořském vojvodství se začínají instalovat poslední modely francouzských radarů Mesta Fusion 2. Další se potom plánují intsalovat ve vojvodstvích Velkopolském, Mazovském, Lublinském a Malopolském. Jinými slovy, postupně po celém Polsku. To se v současné době snaží přiblížit pozici technologického lídra střední Evropy, není tedy divu, že nemíní zaostávat ani v této oblasti.
A radary Mesta Fusion 2 jsou opravdu čímsi jako technologickým zázrakem pro státní správu. A dokonalým „výběrčím daní“. Ostatně posuďte sami: Z výšky 4 metrů, ve kterých je kamera umístěna (díky čemuž je i chráněna proti vandalismu), má účinný dosah až na 200 metrů. Dokáže přitom rozlišit různé typy vozidel: kamiony, osobní automobily, dodávky. Kromě překročení rychlosti dokáže sledovat i používání bezpečnostních pásů nebo bezpečnou vzdálenost mezi auty.
Lokality s radary Mesta Fusion 2
- Egiertów v Pomořském vojvodství
- Górna Grupa v Kujavsko-Pomořském vojvodství
- vojvodství Velkopolské
- vojvodství Mazovské
- vojvodství Lublinské
- vojvodství Malopolské
Někomu s takovýmito schopnostmi nemáte šanci uniknout
Stejně jako červenou na semaforech, předjíždění zprava, používání mobilního telefonu nebo stav plateb povinného ručení. A co je nejdůležitější, radarová věž dokáže monitorovat až osm jízdních pruhů současně. Není tedy problém „obsloužit“ 32 vozů. Najednou. A u každého zpracovat až 11 přestupků. Také najednou. Když si tato čísla jen trochu představíte v praxi, dojde vám, že máte co do činění s protihráčem, kterého opravdu velmi, ale velmi špatně „přehrajete“. Tady nemáte šanci.
A prototože těmito radary bude Polsko, při jeho finanční síle a rychlosti zavádění nových technologií do praxe zanedlouho celkem spolehlivě „promořené“, není od věci s tím při cestách za nákupy začít počítat. A opravdu úzkostlivě dodržovat dopravní předpisy. Protože nikdy nevíte, kde vás podobný technologický zázrak „odlapí“. S ohledem na vymáhání pokut uvnitř Evropské unie pochopitelně placení neuniknete – jen jakákoli sleva na nákupech bude v tom okamžiku zcela jistě pryč.
Jaké máte zkušenosti s radary a placením pokut za našimi hranicemi? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!