Za 1 měsíc musí řidiči vozit v autě jasně předepsanou výbavu: Jinak je čekají vážné potíže. Jak se připravit už teď?

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Letní měsíce se pomalu, ale jistě loučí a s nimi přichází podzim a zima. Období, které s sebou nese mnoho povinností pro řidiče. Zhruba po 30. listopadu budou muset řidiči doplnit svá vozidla novou výbavou, jejíž absence by jim mohla způsobit vážné problémy. U našich severních sousedů se chytají na větší přívaly sněhu, než tomu bylo v předchozích letech. Předpokládají, že dorazí právě s koncem měsíce listopadu, začátkem prosince.

Konec roku vyžaduje, aby byli řidiči připraveni na boj se zimou

Podle dlouhodobých předpovědí meteorologů z Ústavu meteorologie a vodního hospodářství řidiče letos v prosinci překvapí změna počasí. Předpokládá se, že bude více srážek než v minulých letech. To znamená, že se může objevit více sněhu než obvykle. Motoristé na to musí být připraveni. Od podzimu musí mít u sebe výbavu na odstraňování ledu, sněhu a námrazy. Sprej, škrabky, cokoli, co jim vyhovuje.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Jestliže se zimou přicházejí nízké teploty a sníh, znamená to, že řidiči budou muset podniknout zásadní opatření. Jednou ze základních zimních povinností je připravit své vozidlo na zimní podmínky. To zahrnuje odstranění sněhu z auta, odmrazování oken a zrcátek a zajištění, aby SPZ byla čitelná. Většina z těchto úkolů není příliš obtížná, ale odstranění ledu z oken a zrcátek může být pro mnohé lidi problém.

Konec otravného škrábání skel. Běžná igelitová taška naplněná vodou námrazu spolehlivě rozpustí za 5 vteřin

Mnoho řidičů si vezme škrabku na led a snaží se led seškrábat. Existuje však účinnější způsob, který ušetří čas. Jedním z nejlepších způsobů, jak se zbavit ledu na oknech a zrcátkách, je použití rozmrazovače ve spreji. Ten mnoho lidí již zná a používá. Ale co když dojde rozmrazovač a člověk spěchá? Existuje jednoduchý trik, který někteří kutilové doporučují. Sáčky s horkou vodou. Stačí prý s nimi třít zamrzlé sklo, a tím rychle rozpustit led.

Povinnost zimních pneumatik a čistého skla i SPZ platí v ČR

U nás je zima a provoz auta ve znamení zejména povinnosti zimního obutí. To stanovuje Zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích – v období od 1. listopadu do 31. března se musí na vozidlech používat zimní pneumatiky, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Samozřejmě platí i povinnost řidiče odstranit z vozidla sníh a námrazu. Řidič nesmí řídit vozidlo, na němž jsou nečistoty, námraza nebo sníh, které zabraňují výhledu z místa řidiče vpřed, vzad a do stran. Nesmí ani řídit vozidlo, na němž nebo na jehož nákladu je led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích. Zpět k lidovému tipu na odmrazování auta pomocí sáčků s horkou vodou.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček

Nelze to doporučit. Manipulace s horkou vodou a sklem v mrazu je vždy ošemetná. Při kontaktu horké vody se sklem může dojít k jeho destrukci. Také může dojít k protržení sáčku a opaření řidiče. Nejlepší je nepodcenit čas a včas začít s očistěním auta. Toto se netýká pouze těch řidičů, kteří za každých okolností parkují v temperované garáži. Tam stačí sednout a jet, čištění od sněhu a ledu je netrápí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články