Každému seberou auto za překročení rychlosti: O změnách se hlasovalo a silniční piráti přijdou o své automobily

Noční můra každého řidiče, že za porušení zákona přijde o své auto. Jen 50 km od Brna začíná území, kde je tohle sci-fi realitou.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Zní to jak ze špatného postapokalyptického filmu. Představte si, že překročíte povolenou rychlost a následkem toho přijdete o své auto. Něco jako soudce Dredd. Nebo tak něco. Ne pokuta, ne varování, ale auto pryč a pěkně prodat. Pro tuzemské řidiče to zní jako hororový scénář, ovšem v některých zemích to je realita. V zemi, která rozhodně není od nás daleko, naopak se jedná o naše sousedy.

Jak potrestat silniční piráty? Sebrat jim auta a prodat je, vážně

O stát, přes který většina českých motoristů dnes a denně jezdí. Rakousko patří mezi ty státy, které nekompromisně bojují se silničními piráty. Jsou tady dvě zásadní věci. Pokud v Rakousku takové předpisy prošly a byly zavedeny, mohou být brzy zavedeny v celé Evropě? A druhá věc. To, že byly zavedeny pouze v Rakousku, nezbavuje řidiče jiných států odpovědnosti.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Rakousku prostě došla trpělivost a nehodlá nadále tolerovat neukázněné řidiče porušující silniční zákony. K těm největším provinilcům proti pravidlům spojeným s povolenou rychlostí pak úřady přistoupí velice rázně. Skutečně jim zabaví auto, a to půjde do dražby. Jestliže auto nepatří tomu, kdo překročil nejvyšší povolenou rychlost, tak auto nepropadne státu. Řidič ale dostane doživotní zákaz řízení na území Rakouska. A astronomicky vysokou pokutu.

Česká policie utrácí peníze daňových poplatníků. Baví se tím, za co běžné řidiče bez milosti pokutuje

Drsná nařízení budou rakouské úřady aplikovat v několika úrovních. První vnímá překročení rychlosti v obci o 60 km/h a více a mimo obec o 70 km/h jako důvod pro předběžné zajištění auta. Následně příslušný obecní úřad rozhodne, zda vozidlo zabaví natrvalo. Lhůta na verdikt má být 14 dnů. Druhá rovina už je skutečně nekompromisní. Při překročení rychlosti v obci o 80 km/h a mimo obec o 90 km/h řidič o svůj automobil definitivně přijde. A to i kdyby neměl žádný předchozí škraloup.

Inspirace pro ostatní státy Evropské unie? Snad ne!

Zabavené auto pak bude prodáno v dražbě. V reálu to bude vypadat asi tak, že za rychlost 130 km/h v obci a 220 km/h na dálnici bude motoristovi auto zabaveno. Platnost zákona je stanovena na březen roku 2024. Co nařízení znamená pro české řidiče? To, že pokud pojedou přes Rakousko a poruší pravidla, nebude se jim dařit dobře. Nelze čekat, že k zahraničním motoristům bude tamní policie shovívavá. Spíše naopak. Platí u nás podobný zákon? Ne, neplatí. Doufejme jen, že se nikdo z našich politiků rakouským modelem nebude inspirovat.

Líbí se vám takové nařízení?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články