Tento přestupek páchají řidiči často obden a bez jakýchkoli skrupulí. Přitom se chovají bezohledně, a ještě zbytečně platí pokuty.
Některé dopravní přestupky jsou zcela zbytečné, přesto dnes a denně vidíme kolem sebe, jak se jich řidiči dopouštějí „ve velkém stylu“. Tedy, pochopitelně, zbytečné přestupky jsou zcela všechny, ale u některých je to natolik markantní, že jejich praktikování na denní bázi je nepochopitelné. A to už vůbec nezmiňuji ten fakt, že zbytečné přestupky stojí zbytečné peníze. A ten, který popisují následující řádky navíc stojí občas i nervy všech kolem vás. Tak se na to pojďme podívat společně.
„Parkování na čtyřech“ je český národní sport
Představte si typickou situaci v dopolední špičce v jakémkoli větším městě, mimo hlavní silnice, zkrátka přímo v zástavbě. Tipuji tak do dvou, do tří minut narazíte na někoho, kdo (nejčastěji na výstražných blinkrech) stojí na zákazu stání, či ještě hůře zastavení, protože si zkrátka „potřeboval nutně něco vyřídit“. Nebo také koupit svačinu, nebo odnést kabát do čistírny. Stání na zákazech ve městě „na čtyřech blinkrech“ může někomu neznalému ze zahraničí připadat pomalu jako náš národní sport.
A nám tuzemským to už v podstatě ani divné nepřijde. Jedině, když je někdo opravdu natolik arogantní a bezohledný, že nám de facto zatarasí cestu a donutí nás dlouhé minuty čekat, pak jsme schopni „vylítnout“. Někdo z kůže, někdo z hlasivek. Obzvláště kurýři všemožných služeb jsou přeborníky v tom, jak svoji velkou dodávku zastavit na opravdu často absurdním místě, pustit blinkry a zastavit dopravu. Na veškeré námitky ze strany řidičů odpovídají takřka unisono: A jak to tedy máme doručovat?
Kdo způsobí překážku, bude potrestán
Což je opravdu hamletovská otázka. Je to jejich práce, všichni chápeme, že doručit zkrátka musí. Téměř každému z nás navíc někdy něco doručovali. Nicméně, pokud se jim povede zastavit a stát na jednom ze zákazů (stání či zastavení) a zablokují tím ostatní dopravu, přímo ukázkově se dopouští přestupku, jenž je definován jako „Porušení zákazu zastavení nebo stání, které způsobí překážku provozu“. Že by tedy policisté mohli denně jezdit s taškou plnou peněz, co nasbírali jen za dopoledne? No, teoreticky mohli.
Za tento přestupek totiž nově hrozí až 3 500 blokové pokuty na místě a až 10 000 ve správním řízení. S platností od 1.1.2024. A že tomu oni policisté tak úplně nečiní? Je to jednak jejich benevolence, na druhou stranu to ale neznamená, že právě u vás budou podobně benevolentní. Až se tedy někde opět rozhodnete „jenom na chvilku a na čtyřech blinkrech“, zkuste se ještě jednou zamyslet, jestli náhodou nestojíte pod nějakým zákazem. Dnes je totiž neuvěřitelně jednoduché doložit, že jste způsobili překážku provozu.
Dokázat omezení dopravy je dnes snadné
Pochopitelně, stačí mobil. A pokud vás u toho nikdo nechytne, pořád neznamená, že nedostanete předvolánku ke správnímu řízení. A tam se hraje „o desítku“. Možná se opravdu vyplatí zajet za roh, kde se dá legálně stát, zaplatit tu padesátikorunu na hodinu a mít klid od jakýchkoli represí. Jak to vidíte vy? Je takovýto postih za „překážku v provozu“ adekvátní? A jakou máte zkušenost s bezohlednými „blikači“ vy? Dejte nám vědět v diskusi pod článkem, děkujeme!