Zimní sezona začala a s ní i povinnost mít na autě zimní obutí. Přesto existuje možnost, jak výměnu odložit na později a vyhnout se pokutě.
V předvečer povinnosti zimního obutí je více než aktuální otázka, jestli je opravdu nutné mít přezuto na zimní pneumatiky úderem půlnoci, nebo jestli to, lidově řečeno, „ještě chvíli počká“. Venku některé dny připomínají spíše babí léto, než předposlední měsíc roku, a Martin letos tuším na bílém koni přijede pouze tehdy, pokud si ho předem nechá natřít na bílo. Případně se staví na smetanovou zmrzlinu. 11. listopadu totiž zřejmě sněžit nebude. Potřebujeme tedy zimní pneumatiky? Inu, jak se to vezme. Pojďme se na to rovnou podívat společně.
Litera zákona mluví jasnou řečí
Nejprve nechme promluvit zákon: „Zákon o silničním provozu stanovuje povinnost užít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března. V tomto období musí mít vozidlo zimní pneumatiky vždy, pokud se nachází na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo tyto jevy lze vzhledem ke klimatickým podmínkám očekávat.“ A tím bychom mohli de facto skončit. Sněží? Mrzne? Pak musíte mít zimní pneumatiky úderem půlnoci na 1. listopadu.
To je asi každému jasné a je jedině dobře, že tato povinnost je uzákoněna (mimochodem od roku 2011). Hazardéry, co „to nějak dají“ na ojetých letních pneumatikách v 10 cm čerstvém prašanu nechce nikdo potkat. Přesto jste je měli šanci potkat zimu co zimu. Zaměřili bychom se však ještě na poslední slovo v textu zákona, a sice na ono „lze očekávat“. Jinými slovy, pokud se teploty pohybují blízko nule a všechny předpovědi počasí hovoří o tom, že v nejbližších hodinách napadne sníh, musíte pneu mít také.
Pokud je venku kolem nuly, dá se čekat, že bude mrznout
A je celkem jedno, že v daný moment, kdy o tomto budete diskutovat s policistkou nebo policistou, ještě sněžit nezačalo. Pokud se dá čekat, že začne (sněžit či mrznout), a vy máte stále své letní Barumky, bude pokuta vcelku jistým vyústěním oné diskuse. Navíc to je ale především hazardní hra, tentokráte vaše. Tohle je mimochodem oblíbené téma diskusí žen a mužů zákona při policejních kontrolách: jestli někdo v lednu při teplotách kolem nuly argumentuje tím, že mrznout nebude, argumentuje pochopitelně špatně.
A na voze v tu dobí musí mít zimní pneumatiky s minimálním vzorkem 4 milimetry. Jak ale uvádí šéf BESIP Martin Farář, „Měli bychom si ovšem uvědomit, že se snižující se hloubkou dezénu klesá i kvalita a bezpečnost jízdy. Pokud je dezén sjet až na uváděnou minimální hranici, která je 4 mm, musíme počítat s tím, že se brzdná dráha našeho vozu prodlouží až o 50 %, a to už je třeba ve městě i při rychlosti 50 km/h délka jednoho přechodu pro chodce“. A tedy otázka života nebo smrti.
Čtyři milimetry jsou naprosté minimum, lépe je více
Čtyři milimetry berme tedy jen jako opravdu kritické minimum. Ministerstvo dopravy navíc upozorňuje, že kromě plošné povinnosti týkající se zimních pneumatik musí řidiči nadále počítat i se značkou „Zimní výbava“. Obce mají možnost dopravní značku umístit na svém území. Tam, kde dopravní značka „Zimní výbava“ bude umístěna, musí mít vozidlo zimní pneumatiky za všech okolností. Jinými slovy, i když bude venku patnáct stupňů, pokud budete v úseku označeném touto značkou, musíte mít také zimní pneumatiky.
Jinak se vystavujete postihu v podobě blokové pokuty až ve výši 2 000 Kč. V případě projednávání takovéhoto přestupku ve správním řízení může být pokuta až 2 500 Kč. Daleko citelnější postih vám ale hrozí od pojišťovny. Ta totiž v případě nehody na letních, navíc výrazně sjetých, po vás může požadovat zaplacení části peněz, které z našeho pojištění vyplatila za úhradu škod. A to budou částky citelně vyšší, než ony zmíněné dva tisíce korun.
Kdy tedy mohu výměnu pneumatik odložit?
A jak to je s odpovědí na otázku v nadpisu tohoto článku? Jestli je venku teplo podobně, jaké je právě v těchto dnech, a nebudete se pohybovat v úsecích označených značkou „Zimní výbava“, pak vás nebude nikdo pokutovat. A s výměnou můžete opravdu počkat. Je ale dobré sledovat předpověď počasí, a být připraven. Neb teploty se v těcho týdnech mění vcelku rychle, a řešit zimní obutí teprve při ranním pohledu z okna na zasněženou krajinu je opravdu pozdě. Na diskusi s policistou, i na cokoli jiného.
Přejeme vám za celou redakci, ať zvládnete nástrahy zimního cestování v nadcházející zimní sezóně v pořádku, a především: ať se ze všech svých cest vracíte v pořádku domů!