Předvánoční čas je krom zážitků v podobě svařeného vína na vánočních trzích nebo nákupu dárků také mimořádnou příležitostí pro zloděje. Nedejte jim šanci, radí policie.
Prosinec je tu a spolu s ním i nevyhnutelný předvánoční shon. Lidé berou nákupní centra útokem ve velkém, aby sehnali dárky pro své blízké, nebo se třeba jen trochu zahřáli. Pro vykradače aut je tato sezóna dokonalou příležitostí pro nepříliš čestný přivýdělek na dárky. Využívají přeplněných parkovišť obchodních center a ze zaparkovaných aut nepozorovaně odnesou, co se jim hodí. A pravdou je, že řidiči jim k tomu často pomohou, ani nevědí jak. Pojďme se na aktuální situaci podívat s tiskovým mluvčím pražské policie.
Toho nenápadného chlápka s rušičkou v kapse jste si nemuseli ani všimnout
Pražští policisté se v poslední době zabývali mnoha případy krádeží automobilů na parkovištích u obchodních center, při nichž byla způsobena škoda přesahující 750 000 korun. Většinu těchto krádeží mají na svědomí organizované skupiny cizinců, kteří pomocí rušiček signálu blokují vozidla před uzamčením. Informoval o tom policejní mluvčí Richard Hrdina. Přičemž zdůraznil, že lidé jim to v mnoha případech usnadní svou roztržitostí a nedůsledností. Kvůli několika málo vteřinám se pak dočkají nemilých překvapení.
Rušička signálu je zařízení, které dokáže zabránit přenosu vysokofrekvenčních vln na krátké vzdálenosti. V praxi to znamená, že zloděj v bezprostřední vzdálenosti, tedy cca do deseti metrů od řidiče, spustí rušičku přesně v tom momentu, kdy se řidič otočí a na dálku chce své vozidlo zamknout. To se mu ale nepodaří a často si toho vinou již zmíněného vánočního shonu ani nevšimne. V tu chvíli se zloděj bez problému do vozidla dostane stále odemčenými dveřmi.
Mít auto staré 30 let je někdy zajímavá výhoda
V tuto chvíli mají samozřejmě výhodu majitelé starších vozů, kteří svá auta musí zamykat „postaru“ pomocí klíče a zámku, nikoliv pomocí dálkového zamykání. Ani ti ale nejsou zcela v bezpečí. Pokud se totiž do vašeho auta někdo bude chtít dostat, způsob si najde vždy, a to i méně zkušený lupič. Je tedy lepší nic nenechávat náhodě a pečlivě zkontrolovat, že všechny dveře vozu jsou zamčené, okénka vytažená a že nic očividně drahého (notebook, kamera…) není položené viditelně na sedačkách.
Pravidlo č. 1 nejen pro vánoční shon:
Po zamknutí vždy zkontrolujte, že je vaše auto opravdu zamčené. Těch několik vteřin navíc se vám neuvěřitelně vyplatí.
Díky používání kamerových systémů se kriminalistům úspěšně daří řešit mnoho případů krádeží automobilů a zadržet pachatele. Nicméně většina těchto pachatelů jsou cizinci, kteří často opouštějí zemi s administrativním vyhoštěním. Poté, co se vrátí do své domoviny, změní si příjmení a legálně se znovu vrací, aby pokračovali ve své činnosti. Existuje také druhá varianta, kdy se vracejí zpět den po uplynutí doby administrativního vyhoštění, což je prakticky nekonečný koloběh.
Zloději tady budou pořád, ale šance jim dávat nemusíte
Zbavit se podobné kriminality je tak nejspíše nemožný úkon, usnadňovat zlodějům jejich „práci“ ale přece nemáme zájem nikdo z nás. Proto při nákupech dbejte opatrnosti a obezřetnosti, ať vám sváteční náladu nezkazí nepříjemné zjištění při příchodu k vozu. A vždy kontrolujte, jestli jste opravdu zamknuli. Váš názor nás zajímá: Máte sami nějakou zkušenost se „supermarketovými“ zloději? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!