Čechy oblíbené palubní kamery v autech: Spadla nám brada, když jsme vypátrali, jaké pokuty za ně hrozí

V Čechách oblíbené a bezproblémové používání palubních kamer za účelem pořizování záznamu se může v okolních státech opravdu nepříjemně prodražit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S postupem času se palubní kamery ve vozech stávají stále populárnějšími a pořizuje si je stále více řidičů. Vzhledem k rostoucímu problému silničních pirátů, kteří často porušují silniční předpisy, je tento nákup logickým a rozumným rozhodnutím. Nicméně každá mince má dvě strany, a jistota záznamu případného silničního incidentu je na druhou stranu vyvážena vysokými pokutami, pokud se s kamerou „vytasíte“ tam, kde nemáte. Pojďme se na nemalé poplatky za video podívat společně.

Ne všude vás policie za palubní kameru pochválí

Existují totiž místa na celém světě, kde je použití nahrávek z palubní kamery považováno za nezákonné a může to vést k udělení pokuty. Takovým příkladem je třeba hned naše sousední a českými řidiči mimořádně oblíbené Německo. Cesty za nákupy a na proslulé vánoční trhy? Všechno v pořádku, ale kameru raději sundejte ze zpětného zrcáka. V Německu totiž platí úplný zákaz natáčení třetích stran bez jejich souhlasu. Navíc je zakázáno zaznamenávat poznávací značky a sdílet je na internetu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V souladu se zákonem by tak měl řidič nejprve požádat majitele vozidla o souhlas. Což je u kamery namontované v autě a snímající provoz kolem něj z proncipu v zásadě nereálné. V případním soudním řízení se pak mohou vyskytnout problémy nejen s uznání videa coby důkazu, ale dokonce se natáčení může otočit proti vám a ze strany žalující může být náhle strana žalovaná. A ačkoli jsou německé soudy jsou však v tomto směru dosti nekonzistentní, není to asi nic, co bychom vám doporučili testovat takříkajíc „na vlastní kůži“.

Absurdní pokuta i postihy v okolních státech

V Německu je možné dostat za porušení tohoto zákona o ochraně soukromí pokutu až ve výši 300 000 EUR, což je v přepočtu 7 300 000 korun. Podobné zákony existují i ve Švýcarsku, kde za jejich porušení hrozí pokuta ve výši přibližně 20 000 korun. Očekávat přísné tresty můžeme i v Rakousku. Je třeba si ale uvědomit, že pravděpodobnost nejvyššího trestu je opravdu minimální. To se nám opravdu ulevilo. Ono i 1 000 eur by ale zřejmě každého českého „kameramana“ zamrzelo.

V Rakousku vám policie zabaví auto za přestupek, který v ČR děláte na denní bázi. Zpět si ho můžete vykoupit za tržní cenu

Je zajímavé, že řidiči by si měli dávat pozor na kamery i na Slovensku, nicméně z jiného důvodu. Místo zákazu natáčení osob bez jejich souhlasu je tam ale důraz kladen na absolutní zákaz umisťování čehokoliv na přední sklo, které by mohlo ovlivňovat zorné pole řidiče. A tak i když se za volantem cítíte sebevědomě a neočekáváte žádné právní riziko, je vždy lepší se seznámit s předpisy a zvyklostmi země, do které cestujete. Pomůže vám to vyhnout se nepříjemným situacím s místními policií.

Používáte palubní kameru?

Zdroj: Juracademy
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články