Jezdit bez použití stěračů v hustém dešti i zimě? Je to možné a dokonce výhodnější, vyzkoušeli jsme to na vlastní kůži

Deštivé počasí v kombinaci se sněhem, plískanicemi a častými změnami teplot je přesně to, co nám přináší letošní prosinec. Jednoduché a laciné řešení vám pomůže v dešti i mrazu.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě
                   

Jízda v hustém dešti bývá výzvou i pro zkušené řidiče. Při průtrži mračen nebo při několika bouřkových frontách na jednom místě mají řidiči dojem, jako by jejich auto stálo pod vodopádem. Často se stává, že stěrače nestíhají s odstraňováním vody. Naštěstí existuje něco, co vám může v této situaci výrazně usnadnit další cestování. A co je zajímavé právě v těchto (již zcela reálně zimních) dnech, celé to funguje možná lépe v zimě, než kdykoli jindy. Pojďme se na to podívat společně.

Životem unavené stěrače nás potrápí v nejnevhodnější chvíli

Situaci zná každý z nás. Těžkým životem „unavené“ stěrače se začínají stále více a více ozývat, až se místy dostaneme do bodu, kdy jejich činnost je patrná více poslechem, než pohledem. A zrovna ramínka stěračů, jakkoli jde o záležitost několika stokorun bývají s oblibou onou opomíjenou položkou, na kterou se zapomíná při nákupech. Je to jako s nepravidelně a spíše málo kupovanými věcmi v supermarketu: vždy na ně zapomenete a koupíte je až tehdy, pokud do toho obchodu půjdete právě a jenom pro ně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Což je v situaci, kdy kolem vás „padají trakaře“ sice možná zajímavé ujištění, ale ve finále bude stejně k ničemu. Moc toho neuvidíte a jízda bez funkčních stěračů v průtrži mračen je opravdu adrenalinový zážitek, který bychom s klidným srdcem opravdu, ale opravdu nikomu nedoporučili. Pokuta od policisty za špatný technický stav je úplně to nejmenší, co by vás v dané situaci mohlo potkat, sezení na soudní lavici pro obžalované a koktání o tom, jak jsem onoho chodce neviděl bývá tím smutnějším finálem.

Tekuté stěrače jako pojistka i řešení současně

Řešení je přitom jak jednoduché, tak i velmi levné. A je možná s podivem, že to ještě nenapadlo někoho z výrobců, aby danou věc přibalil do „Balíčku bezpečnosti“ v příplatkovém ceníku. Případně přidával do seznamu standardní výbavy. Ano, řeč je pochopitelně o tekutých, nebo také „neviditelných“ stěračích, jejichž nabídka na trhu s doplňky pro motoristy opravdu bohatá a cena přitom nepřevýší několik stokorun, včetně posledních modelů, založených na nanovrstvách a fungujích opravdu excelentně. 

Proč chytří řidiči používají v zimě tekuté stěrače? Svými vlastnostmi bojují i proti sněhu a mrazu

Jak to funguje? Tekutý stěrač je speciální chemická substance, kterou nelze vidět pouhým okem. A která po nanesení na okna vozu vytváří povlak s vysoce hydrofobními vlastnostmi, díky kterému z oken vlivem proudění vzduchu plynule stékají vodní kapky. Krom bezpečnosti je celý proces zajímavý i vizuelně, speciálně děti se na něj nemohou vynadívat: kapky deště se totiž promění v kuličky vody, které se jakoby rozutíkávají do všech stran z okna vlivem působení odporu vzduchu. Účinném zabavení neposedných dítek? Bonus navíc.

Zimní bonus a vlastní zkušenost s aplikací

Nedalo mi to a jeden z modelů jsem vyzkoušel na svém stařičkém voze. A ano, přiznám se, ani moje stěrače nejsou zrovna jak z reklamy nejmenovaného německého gigantu na značkové příslušenství. Věru ne. Řádně a pečlivě jsem provedl aplikaci dle návodu – a světe div se, funguje to přesně tak, jak slíbili v návodu. Kuličky deště mizí ze skla a s autem se dá vcelku bez problému jet, byť pochopitelně stěrače to zcela nenahradí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zajímavým bonusem je pak snížená tendence k přimrznutí stěračů. Nechtěně se mi totiž povedlo vyzkoušet i tuto vlastnost, den předtím pršel a ráno již mrzlo. Zkrátka prosinec, jak má být. Stěrače šly přizvednout lehce a bez očividného přimrznutí, což bych přisuzoval právě oné vodoodpudivé vrstvě, nanesené nově na čelním skle mého auta. A i škrábání bylo citelně jednodušší. Jaké máte zkušenosti s tekutýmu stěrači vy? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!

Máte zkušenost s tekutými stěrači?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články