Roky budovaná závislost českého petrochemického průmyslu na ruské ropě si vybírá svou daň v době, kdy se EU snaží omezit dovoz z Ruska. Zvládneme to ale bez ruské ropy?
V EU byl od loňska zaveden zákaz dovozu ropy z Ruska, avšak Česko má výjimku pro využívání ropovodu Družba. V první polovině tohoto roku činil podíl ropy dovezené z ropovodu Družba zhruba 65 procent. Podle mluvčí státní společnosti Mero Barbory Putzové se podíl z loňského roku pohyboval kolem 56 procent a v předchozích letech byl ještě nižší. Do budoucna je však více než žádoucí, aby se technologie postupně přestavěla na jiné druhy ropy a byla schopna je zpracovat.
Zvýšení kapacity ropovodu TAL je podmínkou pro odklon od ruské ropy
Pro Českou republiku je klíčovou podmínkou pro přechod od ruské ropy na jinou zvýšení kapacity ropovodu TAL. Tato kapacitní úprava je ve správě českého státu a plánuje se dokončit do konce roku 2024. Ropovodem TAL k nám proudí ropa z USA, Libye nebo Azerbajdžánu. V Kralupech nad Vltavou skupina zpracovává výhradně neruskou ropu, která do České republiky proudí ropovodem TAL. Litvínovská rafinerie je oproti tomu napojena na ropovod Družba a zpracovává převážně ruskou ropu.
Rafinerie v Litvínově, která je součástí skupiny ORLEN Unipetrol, je největší rafinerií v České republice s roční kapacitou zpracování ropy 5,8 milionu tun. Skupina plánuje modernizaci závodu v Litvínově včetně adaptace výrobních a příslušných procesů na nové ropné směsi. Tato modernizace zajistí bezpečnost dodávek pohonných hmot na český trh a zvýší konkurenceschopnost společnosti na mezinárodním trhu.
Test prokázal schopnost pracovat i s jinou než ruskou ropou
Litvínovští odborníci identifikovali různé směsi ropy, které mají parametry podobné ropě z Ruské federace, na které je technologicky i procesně připravena Litvínovská rafinerie. Po úspěšném testu v říjnu, který zahrnoval zpracování tří různých směsí ropy neruského původu o celkovém objemu 230 000 metrů krychlových, plánují testovat další ropné směsi, včetně arabské ropy nebo ropy ze Severního moře.
Mluvčí skupiny ORLEN Unipetrol Pavel Kaidl navíc informoval o úspěšném technologickém testu rafinerie v Litvínově, během kterého bylo poprvé v historii pracováno výhradně s ropou jiného než ruského původu. Tento test potvrdil, že rafinerie je schopna definitivně přejít na jiný zdroj ropy. Příležitost k úpravám podle získaných poznatků však budou mít chemici už příští rok v dubnu při pravidelné odstávce. Dokáže si litvínovská rafinerie poradit s jinou než ruskou ropou? To ukáže již blízká budoucnost.
Jak to vidíte vy, poradíme si i bez ruské ropy? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!