Okna v autě se dalších 12 let nebudou mlžit. Aplikujte lidové řešení za haléře, působí se 100% účinkem

Potýkáte se také s častým mlžením oken vašeho vozu? Nabízíme vám hned několik prověřených řešení, jak se tohoto problému účinně zbavit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mlžení oken je pro řidiče vždycky nepříjemná záležitost. Mnozí šoféři se s tímto neduhem setkávají prakticky denně a stejně často také řeší, jak se mlžení, které jim brání v bezpečnému výhledu z vozidla, zbavit. Problém je ještě nepříjemnější nyní v zimě, kdy zamlžená okna namrzají a jejich setření není tak snadné jako v teplých měsících.

Pryč s vlhkými materiály

Okna ve vozech se přitom nemlží jen tak sama od sebe, a když víte, jak zabránit vlhkosti v interiéru auta, máte vyhráno. Máme pro vás hned několik tipů, jak nechtěné neprůhlednosti oken předejít, ale také jak nejrychleji řešit situaci, když už se vám okna zamlží.

Mlžení oken v autech nejčastěji způsobují vlhké, nebo přímo mokré savé materiály, takže to je první věc, kterou si musíte ve svém vozidle pohlídat. Typickým zdrojem vlhkosti jsou látkové koberečky, které nejen, že se snadno namočí například od mokrých bot (případně od sněhu, který na nich následně roztaje), ale také v autě velmi pomalu a dlouze schnou.

Raději gumové koberečky a žádné nádobky s pitím

Gumové koberečky jsou zvláště v podzimních i zimních měsících, kdy je venku mokro nebo nasněženo často, mnohem praktičtější. Ale když už si je z nějakého důvodu nechcete pořídit, pak musíte o ty látkové aktivně pečovat. Jinak se totiž častého mlžení oken prostě nezbavíte. Řešením je často koberečky z auta vyndávat a nechávat je důsledně vysušit. Třeba volně přehozené přes polici v suché garáži, nebo ještě lépe přímo na topení, abyste měli jistotu, že vám vyschnou opravdu dokonale.

i

Dalším zdrojem vlhkosti v autě jsou obvykle otevřené nádoby na nápoje, jako je kelímek se zbytkem kávy, plechovky od limonád apod., ale také vlhčené ubrousky, kterými jste si setřeli prach z palubní desky a pak je odložili do přihrádky ve dveřích. Důsledným úklidem podobných předmětů, a to včetně slupek od ovoce, zbytků svačiny atd., opět podpoříte sucho v interiéru auta a efektivně zabráníte mlžení oken.

Zbytečně moc navlečení budete mít problém

Zapomínat ale nesmíte ani na vlhkou deku, na které vozíte svého psa, nebo třeba na zpocenou bundu, kterou jste si před jízdou sundali a hodili na zadní sedačky. A mimochodem i samotný pot, který produkuje vaše tělo, případně tělo vašich spolucestujících dokáže na zamlžení oken velmi rychle zapracovat. Proto je dobré být před jízdou oblečený tak, aby nikdo ve voze neměl zbytečnou tendenci se přehnaně potit.

Větrat, větrat a také topit

Ale když už máte okénka svého auta přece jen zamlžená, tak jak se s nimi co nejrychleji vypořádat, abyste mohli co nejdříve vyjet? Zapomeňte na to, že si jen přetřete malý průzor před sebou s tím, že si s ostatními zamlženými plochami oken za jízdy „nějak poradíte“. Bezpečnost je vždy na prvním místě, a proto je nutné, abyste od prvního metru, který s vozem ujedete, měli dokonalý přehled o dění kolem vás. Takže nejprve se zbavte zamlžení, pak teprve vyjeďte.  

Předně je dobré pootevřít okénka, aby se interiér vašeho auta vyvětral, což můžete ovšem udělat i v momentu, kdy se vám okénka začnou mlžit až v průběhu jízdy. Rozhodně zapněte vytápění vozu a nastavte jej tak, aby vzduch vycházející z větracích průduchů byl opravdu teplý a foukal znatelně. Nezapomeňte zvolit správný směr foukání teplého vzduchu (tedy na okna namísto na vaše nohy) a nasměrovat větrací průduchy směrem co nejvíce na okna.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Klimatizace pomůže, vysoušeče jsou na obtíž

Výborně vám pomůže také klimatizace, pokud ji má váš vůz k dispozici. A to jak v létě, tak i v zimě. Ano, klimatizace má opravdu schopnost interiér rychle vysušit, a to i v chladných měsících, což by možná málokterý řidič očekával. Takže když to shrneme, optimální řešení pro rychlé zbavení se zamlžených oken je současně hodně topit, mít zapnutou klimatizaci a do toho větrat lehce staženými okénky.         

Zapomeňte na babské rady, jako že je dobré s sebou v autě vozit zmačkané noviny, role toaletního papíru, látkové sáčky s rýží, s kočkolitem nebo třeba krabici s vatou. Ano, tyto materiály jsou skutečně schopné do sebe absorbovat vlhkost, ale zbytečně vám budou zabírat ve voze místo, časem začnou zapáchat, a navíc se vám z nich může uvolňovat do prostoru prach, který určitě za jízdy nechcete vdechovat.

Hlavně bezpečně!

Raději se zaměřte na redukci předmětů, které vlhkost přímo způsobují, a na to, jak se dle naší rady zamlžených oken správně a účinně zbavit. Ale hlavně se zamlžených oken zbavte ještě před jízdou. A pokud se vám začnou okna mlžit až v průběhu jízdy a vy se tohoto problému nebudete schopni rychle zbavit zpoza volantu, raději zastavte a v klidu vůz odvětrejte, případně si okénka otřete. Bezpečná jízda je vždy na prvním místě a riskovat kvůli otírání oken za jízdy je čistý hazard.      

Máte nějaký svůj osvědčený recept na zamlžená okénka v autě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články