Nenáviděný start-stop systém: Proč se nevyplatí ho vypínat a kolik paliva vám v praxi ušetří? Víc, než si myslíte

Magické tlačítko novějších vozů zbytečně víří emoce řidičů. Přitom je to vynikající pomocník pro úsporu paliva. Skutečně likviduje autobaterii a startér, jak se traduje, nebo je to nesmysl?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čeští řidiči používají celou řadu triků, kterými snižují spotřebu svých vozů. V době, kdy palivo není zrovna nejlevnější, a navíc nás ze všech stran atakuje zdražování potravin a služeb, ani není divu. Zásadní je v tomto ohledu samozřejmě styl jízdy každého řidiče, kdy k úspoře paliva účinně pomáhá jízda z kopce bez plynu, plynulé přidávání plynu, jemné brzdění, ale také předvídání v rámci provozu a dle toho citlivá úprava charakteru jízdy.

Kromě toho někdo věří na „úsporná“ paliva některých značek čerpacích stanic a jiní svůj vůz záměrně co nejvíce odlehčují (například čerpáním jen třetiny nádrže), aby si každým uspořeným kilogramem na váze vozu pomohli šetřit benzín či naftu.     

První start-stop již před 60 lety

Přitom celá řada vozů sama dokáže palivo šetřit, aniž by o tom měli jejich majitelé vůbec tušení. Ano, právě tlačítko start-stop, respektive systém, který se za tímto tlačítkem skrývá, má úsporu paliva na svědomí. Start-stop systém už dnes najdeme prakticky v každém moderním voze a také v nich má svoje logické opodstatnění. Tento systém vyvinula automobilka Toyota již v roce 1964 a jako první ho instalovala do svého modelu Toyota Crown. Ano, je to skutečně již celých 60 let.

Až 15% úspora, ale ne všude

Každopádně start-stop systém skutečně pomáhá šetřit palivo a je prokázáno, že když s vozem, který je tímto systémem vybavený, budete jezdit citlivě, bez nějakých výrazných akcelerací, dokáže vám start-stop reálně ušetřit až 15 % paliva. Ovšem samozřejmě pouze tam, kde se takříkajíc dostane ke slovu.

i

To znamená především ve městech, kde při každém zastavení (před přechodem pro chodce, na světelné křižovatce apod.) systém vypíná pohonnou jednotku. Na dálnicích už samozřejmě start-stop nemá prakticky žádný efekt. Jedině v momentu, kdy se dostanete do kolony, která co chvíli zcela zastaví, což je typický příklad D1.

Jak sytém vlastně funguje?

Ne vždy je ovšem nutné, aby vůz vysloveně zastavil, protože někdy vypíná start-stop jednotku ještě v průběhu jízdy. Typicky v situaci, kdy s vozem dojíždíte ke křižovatce a začínáte brzdit. Jakmile však v případě manuální převodovky sundáte nohu ze spojky, anebo v případě automatu z brzdového pedálu, motor opět naskočí. To znamená, že nedochází k úplnému, nebo snad trvalému vypnutí motoru, ale systém sám vyhodnocuje, kdy je efektivní pohonnou jednotku vypnout a kdy ne.

Současně systém vyhodnocuje celou řadu parametrů tak, aby vypínáním pohonu vozu nepoškozoval žádné provozní komponenty auta. Takže se například nezapíná v momentu, kdy ještě není dostatečně zahřátý motor nebo když není dostatečně nabitá autobaterie.    

iZdroj fotografie: Depositphotos

Likviduje start-stop autobaterii?

Přesto, že je start-stop systém chytře vymyšlený, stále je mnoha řidiči zatracovaný a řada z nich je nadšená, pokud systém ve svém voze dokáže úplně vypnout. Obávají se totiž, že jim tato jednotka zkracuje životnost autobaterie a také startéru. To ovšem částečně popírají odborníci na auta, kteří tvrdí, že většina vozů se start-stop systémem je dnes vybavených moderní autobaterií, která má jednak vysokou kapacitu, ale také životnost.

Když celou problematiku shrneme, tak tu máme jednotku, která na jedné straně dokáže prokazatelně uspořit palivo, ale na druhé straně teoreticky poškozuje autobaterii či startér. Ano, teoreticky. Žádné jasné důkazy o tom, že jízdou se start-stopem dochází ke konkrétnímu zkrácení životnosti autobaterie, neexistují. A o startéru můžeme hovořit naprosto stejně.

Zatím si máte možnost vybrat

To znamená, že je jen na vás, zda zvolíte vůz s touto jednotkou, či bez ní. Ale patrně jen dočasně. Dá se předpokládat, že postupem času budou start-stopem vybavené všechny nové vozy, až do momentu, kdy je začnou zcela nahrazovat auta s alternativními typy motorů, jako jsou elektromotory, vodíkové agregáty apod.

Vypínáte před jízdou ve svém voze start-stop systém? Z jakého důvodu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články