Připojištění k povinnému ručení. Vyplatí se?

Každý majitel vozidla musí mít uzavřené povinné ručení. Samo o sobě vás chrání v případě, kdy způsobíte nehodu a škodu někomu jinému.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Není divu, že roste zájem o připojištění k povinnému ručení, protože lidé chtějí chránit také své vozy i bez havarijního pojištění. Jaké se vám může vyplatit?

Koho chrání povinné ručení? Ostatní

Povinné ručení slouží k pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte dalším osobám a věcem při nehodě. Platí i pro případné škody na majetku třetích osob nebo státu. Vzhledem k tomu, do jaké výše se dokáže vyšplhat, by jen málokdo mohl částku zaplatit. Často jde o miliony až desítky milionů korun. Toto riziko se pak převádí na pojišťovnu. Vy platíte stanovenou částku pojištění, kterou máte domluvenou s vybranou pojišťovnou. I tady existují poměrně velké rozdíly v nabídkách, výhodách a poplatcích. Není úplně jednoduché se v nich vyznat, proto je lepší si nabídky porovnat mezi sebou pomocí srovnávače, kterých na internetu funguje dost velké množství, například tady.

Naopak havarijní pojištění chrání vás a vaše vozidlo, spolujezdce a věci v něm. Pojišťujete se proti případům, kdy vinou nešikovnosti, nepozornosti nebo shodou okolností budete viníkem právě vy. Není povinné, a tak se do něj každému nechce. Zároveň je tam v případě škody určitá spoluúčast a u starších aut se příliš nevyplatí. Když o něj zájem nemáte nebo pro vás není vhodné, projděte si připojištění k povinnému ručení. Často vás ochrání úplně stejně a za výhodnějších podmínek.

U leasingu nebo účelové půjčky na auto je havarijní pojištění takřka vždy povinnou součástí smlouvy.

Která připojištění patří k nejčastějším?

Připojištění je hodně. Každý řidič si může určit sám, co pro něj může být důležité a co už je zbytečné. Záleží na tom, jak často jezdí a kam. V jakých oblastech se pohybuje nebo zda má nové vozidlo či těsně před koncem jeho životnosti.

  • Úraz řidiče či posádky
  • Poškození kabelů zvířetem
  • Vandalismus
  • Ztráta klíčů
  • Havárie
  • Požár nebo výbuch
  • Zavazadla ve vozidle
  • Poškození čelního skla či ostatních skel v autě
  • Srážka se zvěří
  • Krádež
  • Živelná událost
  • Rozšířené asistenční služby

Nejčastěji lidé využívají připojištění čelního skla, rozšířené asistenční služby, živelné pohromy nebo srážku se zvěří.

iZdroj fotografie: Freepik

Připojištění skel

Stačí málo a na čelním skle se objeví tolik nechtěný „pavouk“. V rámci běžných pojistek sklo pojištěné nemáte, ale věřte, že jeho výměna úplně levná záležitost není. Zvlášť u modernějších aut. Podle České asociace pojišťoven je škoda na sklech v průměru kolem 10 000 Kč a k jejich poškození dochází hodně často. Měli byste také vědět, že za jízdu s prasklým čelním sklem můžete dostat pokutu a přijít o několik bodů.

Živelné události

Možná to není tak časté, přesto není riziko úplně zanedbatelné. Řeč je o poškození vozidla vinou nějaké živelné události. Může to být pád stromů, krupobití, zemětřesení, pády skal, sloupů, sesuvy sněhu či zemin, požáry, výbuchy, údery blesku, povodně apod. Pojistka se nevztahuje na skla. To je potřeba řešit zvlášť. Z hlediska dlouhodobých statistik nedochází k takovým škodám často. Nejvíce jich bylo z krupobití v roce 2010. Tehdy bylo poškozených přes 20 000 vozů a škody vyskočily na více než 1,2 miliardy korun. Na druhou stranu, když už k takové škodě dojde, stojí to spoustu peněz. Někdy je auto úplně na odpis. Určitě víte, jak vypadá karosérie po krupobití. Někdy ji dokáže úplně zničit. Připojištění přitom není drahé a spolehlivě vás ochrání.

Rozšířené asistenční služby

Běžné povinné ručení nezaručuje automatický nárok na bezplatné asistenční služby. Ty jsou součástí připojištění nebo havarijního pojištění. Vyřídit asistenci není problém a ani to nestojí moc peněz navíc. Rozhodně se vám ale tato služba vyplatí v rámci řešení různých problémů. Pomůže s vybitou baterií, ztrátou klíčů, zabouchnutými klíčky, odtahem vozidla, odvozem domů či zničenou pneumatikou. Když si ještě připlatíte, můžete mít nárok i na zapůjčení náhradního vozidla nebo zajištění ubytování. Rozšířená asistence se vám hodí především při cestách v zahraničí. Zpravidla po celé Evropě vám stačí ta, kterou sjednáte v rámci připojištění ke svému povinnému ručení.

Střet se zvěří a okus

Statistiky Policie ČR hovoří o 15 % všech nehod v ČR, které ročně způsobí střet se zvěří. Největší škody způsobují divoká prasata. Jsou velká a těžká. Nejčastěji ale dochází ke kontaktu se srnkou. Když už se vám nepodaří střetu se zvířetem zabránit, ochrání vás dobré připojištění před všemi škodami způsobenými srážkou se zvěří, mimo poškození skla. Někdy je součástí rovnou i pojištění okousaných drátů. Což také není nic mimořádného. Zejména v chladných měsících se s tím setkávají lidé hodně často.

iZdroj fotografie: Freepik

Skla nejsou v této pojistce zohledněna. Může se ale stát, že vám zvíře přeletí přes kapotu a sklo rozbije. Opět se ukazuje, jak moc důležité připojištění skel je.

Závěr

Nesázejte při výběru pojistky na tu nejlevnější variantu a minimální limit pojistného plnění. I když se to zdá nepravděpodobné, nehody se stávají a někdy to může potkat také vás. Nejlevnější pojistky přitom nekryjí všechna rizika nebo nestačí na vyčíslenou škodu. Raději se soustřeďte na rozsah pojistné ochrany a větší limity plnění. Nezapomínejte přitom ani na výluky. To jsou případy, kdy může pojišťovna plnění krátit či ho odmítnout vyplatit úplně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články