Akutálně: Kdo urychleně nezaplatí poplatek z autorádia, tomu policie napaří pokutu 5 000 Kč. Vyhnout se tomu nejde

Pokud se záměrně, nebo i jen nevědomky vyhýbáte koncesionářskému poplatku, můžete být nakonec zaskočení vysokou pokutou. Ukážeme si kolik a jak za poplatek platit, abyste mohli jezdit v klidu.

i Zdroj: Depositphotos
                   

Prakticky každý vůz je dnes vybavený autorádiem, a to ať už v digitální podobě, nebo v manuální v případě starších aut. To znamená, že drtivá většina automobilů podléhá platbě koncesionářského poplatku z rádia. Příjmy z těchto poplatků slouží de facto k provozu Českého rozhlasu jakožto poskytovatele tzv. veřejné služby. Kolik jste povinni platit právě za své autorádio?

Nepodnikající fyzická osoba

Pokud jste běžná fyzická nepodnikající osoba, pak právě vy to máte v rámci platby koncesionářského poplatku za rádio nejjednodušší. Jste totiž povinen zaplatit jediný poplatek ve výši 45 korun měsíčně za veškerá rádia ve vaší domácnosti. A to včetně autorádia, respektive autorádií v případě, že vlastníte v rámci své domácnosti více vozů. A aby nedošlo k omylu, je to skutečně tak, že co jedna rodina, respektive jedna domácnost, to jediný koncesionářský poplatek za rádio. Bez ohledu na počet osob, které v rodině či domácnosti žijí, i bez ohledu na počet rádií, která vlastníte.

Ke koncesionářskému poplatku se snadno přihlásíte na kterékoli pobočce České pošty a platbu pak můžete realizovat přes SIPO, ale také třeba bankovním převodem. Je také na vás, jakou frekvenci plateb si zvolíte. Můžete si vybrat z měsíční, čtvrtletní, pololetní anebo roční platby, přičemž je nutné, aby byla platba realizována vždy k 15. dni v rámci zvoleného platebního období.

iZdroj: Depositphotos

Fyzická osoby, která podniká

O něco málo je situace komplikovanější pro ty, kdo spadají mezi fyzické osoby podnikající. Takže pokud používáte svůj vůz k podnikání a k tomu máte ve své kanceláři či provozovně další rádio, jste povinen zaplatit měsíčně 2 x 45 korun. K tomu ovšem platíte navíc stále koncesionářský poplatek za svou domácnost, takže k daným 90 korunám připočítejte ještě dalších 45 korun. V součtu tedy v tomto případě musíte uhradit měsíčně 135 korun.       

Právnické osoby mohou platit za rádio i tisíce měsíčně

No a co se týče právnických osob, tak v tomto případě je možné se snadno dostat na mnohem vyšší souhrnnou cifru. Představte si situaci, kdy jako právnická osoba disponujete 10 kancelářemi nebo nějakými provozovnami, kdy máte v každé jedno rádio. K tomu máte v rámci firmy ještě deset vozů. Kolik tedy zaplatíte každý měsíc za rádio? Ano, hádáte správně, v tomto případě zaplatí daná právnická osoba 20 x 45 korun, tedy celkem 900 korun.

Co je pozitivní pro fyzické podnikající i právnické osoby, je skutečnost, že jsou koncesionářské poplatky uznatelným daňovým nákladem. Tzn. že i o tyto částky lze snížit daňový základ v rámci daňového přiznání. No není to od státu milé?

iZdroj: Depositphotos

Pokuta 5 tisíc, ale klidně i 20krát tolik

Každopádně se nevyplácí se koncesionářským poplatkům vyhýbat. Nejen, že částka například v rámci rodiny ve výši 45 korun není žádné drama, ale pokud na vás dopadne kontrola, můžete dostat pokutu 5 000 korun. Český rozhlas má ze zákona právo ji na vás uplatňovat v případě, že se i přes vlastnictví rádia k poplatku nepřihlásíte, nebo ho naopak neoprávněně odhlásíte. A pokud by se jednalo o podnikající osoby, pak se jedná o pokutu 5 000 korun za každý radiový přijímač. V rámci výše uvedeného příkladu právnické osoby by se jednalo tedy o pokutu v celkové výši 100 000 korun. A to rozhodně není zanedbatelná cifra.

Poplatek se zvýší o 10 korun

To znamená, že je nutné, abyste vyhodnotili, do které z výše uvedených kategorií spadáte, a dle toho si nastavili platby. A nejen to. I když platíte koncesionářský poplatek správně, pamatujte na to, že od 1. ledna 2024 se poplatek zvýší – konkrétně na 55 korun měsíčně. Takže od tohoto termínu si budete muset danou částku navýšit.       

A pokud se vám výše této sumy nelíbí, pak si uvědomte, že v České republice je koncesionářský poplatek za rádio ještě levný. Například Švýcaři jsou nuceni za stejnou záležitost platit v přepočtu 8 000 korun ročně. A to je teprve skutečně citelná položka v domácím rozpočtu.

Jaký je váš názor na koncesionářský poplatek za rádio?

Zdroj: VědaŽivě
Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články