Nalezli jsme největší autohřbitov kus od Prahy: Přes 1000 opuštěných aut si mohou řidiči „zadarmo“ odvést

Největší hřbitov aut v Evropě ukrývá kvantum zajímavých vozů, které nikdo nevlastní. Pro mnohé sběratele je to velké lákadlo, stejně jako pro turisty. Místo má dechberoucí atmosféru.

i Zdroj: S vědomím Urbex Nic
                   

V Evropě je možné najít hned několik velmi zajímavých hřbitovů aut. Tak se říká místům, kde jen tak volně stojí staré vozy. Tato auta nemají majitele, a tak bohužel celé dlouhé roky chátrají. Jaká škoda, že? Kdyby se jich chopil šikovný restaurátor, mohly by z nich být krásné pojízdné kousky, které by rozzářily oči nejednoho sběratele. Anebo tomu tak není?

Volva, Saaby a Brouci pod hávem mechu a větví

Jen si představte tu zajímavou situaci. Jdete po krásném hustém lese, kocháte se přírodou, posloucháte hlasy ptáků a také bublání potůčku. V tom narazíte na zcela fascinující a vysoce neobvyklou scenérii. Před vámi stojí stovky a stovky vozů rozesetých po lesním palouku a v přiléhajícím hustém lese. Vozy jsou pokryté lišejníky, mechem a některé jsou zajímavě prorostlé větvemi. Z jiných zase přímo vyrůstají stromy, tráva, nebo keře.

Některá auta stojí samostatně a jiná jsou naskládaná na sobě jako nějaké umělecké dílo lesních obrů. Tuto lesní sbírku starých vraků tvoří převážně značky Saab, Volvo a Volkswagen povětšinou v modelu Beetle. Sem tam mezi nimi objevíte také Fordy, Fiaty, nebo Opely. A když si dáte velkou práci, objevíte i jednu Škodovku. Červené embéčko, u kterého vás doslova polije pocit příjemné nostalgie.

iZdroj: S vědomím Urbex Nic

Sahat klidně, ale neodnášet

U některých vozů je možné otevřít dveře, ale podle místního řádu byste je pak zase měli zavřít. Je zakázáno si z vozů odnášet jakékoli jejich díly, což je pro některé nenechavce samozřejmě velký problém. Jinak se ale mezi vozy pohybujete na vlastní riziko, a tak se nedoporučuje prolézat zvláště auta, která jsou navršená jedno na druhém.

A tak procházíte mezi těmi odpočívajícími starými kousky a nevíte, který z nich si máte prohlížet dříve. Každý z vozu má svoje nepopsatelné kouzlo. A kdyby jen prohlížet. Málokdo z lidí, kdo se na takovém místě objevil, vydržel nevytáhnout mobil, nebo fotoaparát déle než pár vteřin. Ten pohled je prostě nezapomenutelný.

A návštěvníci hřbitova se také vždy nemohou dočkat, až se o tento zážitek podělí se svými blízkými. A šup s fotkami na sociální sítě. A k tomu pořádnou legendu. Jaká mají tato auta osudy? Jak se sem dostaly? A proč tu zůstaly a nikdo je nevyužil? To je přímo záhada. No, ve skutečnosti to vlastně žádná záhada není. A i my si historii tohoto unikátního místa stručně objasníme.

iZdroj: S vědomím Urbex Nic

Jen 16 hodin jízdy od Prahy

Předně je třeba si říci, že tento pozoruhodný hřbitov automobilů se nachází u obce Båstnäs v jihozápadní části Švědska – nedaleko hranic s Norskem. Místo je vzdálené 1 300 kilometrů od Prahy, a pokud byste se tam chtěli vypravit, autem byste zvládli trasu ujet za 16 hodin. Pro ty, kdo cestují obvykle spíše na jih, je to podobná vzdálenost jako z Prahy do Říma.

Málokdo na švédský hřbitov aut patrně vyrazí jako za svým jediným cílem. Ale pokud byste jeli třeba rybařit do Norska, což je velký trend mezi Čechy v posledních letech, pak určitě stojí za to si udělat z trasy odbočku a k obci Båstnäs se vypravit. To místo opravdu stojí za vidění. A vyplatí se zde strávit nejméně hodinu času, abyste dostatečně navnímali tu jedinečnou atmosféru. Dobrodružnější povahy mohou navíc na hřbitov aut dorazit za tmy. V noci toto místo působí velmi tajemně až hrůzostrašně.   

Dva bratři a spousta vozů po Američanech

Historie tohoto interesantního hřbitova aut sahá do poválečných let. Velká část odložených vozů původně patřila americkým vojákům, kteří za druhé světové války sloužili právě ve Švédsku. Po válce se většina z nich samozřejmě vrátila domů do Spojených států, ale svá auta tu zanechali. Nicméně toto konkrétní místo není jen tak náhodné.

Původně jej vlastnili dva bratři, kteří zde vlastnili skládku. V 50. letech se však rozhodli sbírat opuštěné automobily, aby je následně mohli rozprodat na náhradní díly. Teto obchod jim fungoval dlouhých 30 let. Konkrétně do té dony, než byla jejich skládka uzavřena. Za dalších pár let se oba bratři odstěhovali jinam, ale přírodní sbírka aut po nich zůstala stát dál.  

Auta na opravu? Zapomeňte

Ale co tu vlastně v těchto stovkách starých vozů zůstalo? Je to poklad, o který se ještě sběratelé a restaurátoři porvou? Vůbec ne. Jednotlivé vraky nemají vysokou hodnotu ani náhodou. Jejich stav je opravdu žalostný a o rez, či chybějící zásadní části tu není nouze. Některé vozy by ani nebylo možné z lesa dostat. Staly se postupem desetiletí jeho součástí.

Ale navzdory tomu, že jsou vozy prakticky bezcenné, jejich hodnota tkví právě v jejich lokaci a četnosti na onom kilometru čtverečním. A tak budou nadále nezapomenutelnou turistickou atrakcí, která však nebude trvat věčně. Jednoho dne se vozy zcela rozpadnou, zkonzumuje je koroze. Ale to nebude hned. Takže máte na návštěvu hřbitova aut ve švédském Båstnäsu ještě pořád dost času. Kdo si auto „zadarmo“ odveze, má na silnicích smůlu. Přihlásit ho nelze.

Láká vás hřbitov aut jako turistická destinace?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články