Automatické brzdné systémy používané při couvání jsou určitě přínosným pomocníkem, usnadňujícím řidiči parkování. Podmínkou však je, aby skutečně fungovaly a brzdily.
Moderní vozidla jsou vybavena širokou škálou asistenčních systémů pro řidiče, ale nová studie společnosti AAA zdůrazňuje, že jsou navrženy tak, aby pomáhaly řidičům, nikoli nahrazovaly chytré a pozorné chování za volantem. To platí zejména pro systémy automatického nouzového brzdění při zpětném chodu, u kterých společnost AAA shledala, že postrádají schopnost zabránit kolizím. Jinými slovy, VW i Mazda přehlédnou i dítě stojící za autem. Vážně? Pojďme se na to podívat společně.
Polovina z testů skončila přejetím dítěte
Úvodem řečnická otázka: Co se vám vybaví při slovním spojení „závažné pochybení“? Ze 40 testovacích jízd se čtyřmi SUV od různých výrobců skončila pouze jedna bez nehody při couvání vzad. Mohlo by to naplňovat význam onoho slovního spojení? Zřejmě spolehlivě. Možná ještě překvapivější je 50procentní kolize s lidmi stojícími za auty. 10 z 20 testů skončilo tím, že SUV narazila na cíl chodce velikosti dítěte a pětkrát z toho se automatický brzdový systém ani neaktivoval. Aha. Tak to bychom měli.
To opravdu nezní příliš přesvědčivě. Respektive to zní celkem strašidelně. A v důsledku tragicky. Pojďme se ale hlouběji ponořit do testu a podívat se, jaké modely a od jakých automobilek si testující AAA International vybrala ke svému testu. Od Hyundai to byl typický zástupce kompaktních SUV – Tucson, Volkswagen Tiguan, Mazda CX-30 a Lexus RX 350. Všechno to byly modely pro rok 2023, o kterých AAA říká, že reprezentují populární malá až středně velká SUV, která se dnes běžně používají.
Šikmé parkování jako téměř neřešitelný problém
Jak se testovalo? Pro testování výstrah při couvání byly použity dva scénáře: couvání kolmo a šikmo, pokaždé s velkým vozidlem zaparkovaným vpravo. Pro test stacionárního chodce byla lidská postava vysoká 110 cm umístěna přibližně 180 cm za SUV na pomyslnou osu vozidla. Pro testy simulující provoz sloužilo jako provoz robotické vozidlo s měkkým cílem. V obou scénářích se přiblížila rychlostí 24 km/h. Vozy SUV začaly couvat, když byl cíl vzdálený 60 metrů.
Každé SUV provedlo testy pětkrát a Volkswagen Tiguan je jediný, který se vyhnul srážce, i když jen jednou v kolmém testu. Šikmé parkování se ukázalo být pro systémy větším oříškem. Žádný se nevyhnul kolizi a všechna SUV při některých jízdách nedokázala ani aktivovat brzdy. Celkové statistiky ukazují, že brzdy byly použity pouze u 45 procent šikmého parkování v úhlu, oproti 85 procentům u kolmého. Lexus RX 350 byl jediný, který nezabrzdil v žádném ze šikmých testů.
Pokud jde o chodce, studie ukazuje 50procentní pravděpodobnost, že vozy srazí osobu stojící přímo za vozidlem. Tiguan, i když je jediným SUV, které se vyhnulo srážce napříč provozem, zasáhl simulované dítě v každém testu. Ve dvou z nich ani nebrzdil. Nicméně Mazda CX-30 byla ještě horší. Při každé jízdě také srazila chodce a třikrát nedokázala zabrzdit.
Spoléhat se na jakoukoli automatiku není zatím ideální nápad
„Řidiči by se neměli spoléhat pouze na tyto pokročilé systémy, aby zabránili kolizím, ale místo toho je používat ke zlepšení informací o svém okolí a zvýšení bezpečnosti,“ řekl Greg Brannon, ředitel automobilového inženýrství AAA. „Především by měly být aktualizovány požadavky na testování vozidel, aby byly konzistentní s ohledem na objekty za vozidly. To vše s cílem dosáhnout co největšího přínosu pro bezpečnost řidiče, chodce nebo cyklisty,“ doplnil Brannon.
Vyjádření automobilek se vzácně shodují
AAA oslovilo automobilky zastoupené v tomto testu se žádostí o vyjádření k výsledkům. Lexus uvedl, že jeho systém nouzového brzdění při couvání nejprve upozorní řidiče, poté použije brzdy, aby se vyhnul nebo zmírnil kontakt, ale není navržen tak, aby vozidlo úplně zastavil. I když se zastaví, brzdy se opět uvolní přibližně po dvou sekundách. Lexus také zopakoval myšlenky AAA následujícím prohlášením:
„Automobily značky Lexus jsou k dispozici s několika různými technologiemi podpory parkování. Ty jsou navrženy tak, aby pomohly řidiče upozornit na potenciální překážky kolem vozidla, vozidla jedoucí vzadu nebo chodce v blízkosti zadní části vozidla. Protože za určitých podmínek nemusí fungovat správně, je nezbytné, aby řidič celý proces couvání neustále vizuálně kontroloval. Za bezpečné couvání je zodpovědný výhradně řidič.“
Volkswagen také nabídl prohlášení o svém couvacím brzdovém systému:
„Bezpečnost našich zákazníků je pro Volkswagen nejvyšší prioritou. Naše asistenční systémy jsou navrženy tak, aby pomáhaly řidičům, ale nenahrazují pozorné řízení. Je nutné věnovat se řízení a couvat s nejvyšší opatrností.“
Hyundai k systému RCCA (Rear Cross-Traffic Collision-Avoidance Assist):
„Asistent pro zabránění kolizím při couvání (RCCA) Hyundai může upozornit řidiče na potenciální nebezpečí tím, že vydá zvukové varování a aktivuje lehké brzdění. RCCA je aktivní, když vozidlo couvá, a funguje při nízkých rychlostech. Nikdy se nespoléhejte výhradně na RCCA. RCCA nemůže zabránit všem kolizím a nemusí poskytovat výstrahy nebo brzdit za všech podmínek. Vždy se dívejte přes rameno a používejte zpětná zrcátka k potvrzení vůle vzadu. Existují omezení týkající se funkce, detekce, dosahu a přehlednosti systému. Viz Manuál pro další podrobnosti a omezení.“
Mazda zatím vyjádření nedodala, jakmile se tak stane, doplníme zde i toto. Můžeme však předpokládat, že se ponese v podobném duchu, v jakém se vyjádřil Hyundai i Volkswagen. A vcelku to asi dává smysl: ve všech příručkách se zdůrazňuje, že jde o podpůrné systémy. Nikoli o dokonalá a samospasitelná řešení. A jako k takovým by k nim měli řidiči přistupovat. Mít celé couvání pod svojí kontrolou, s nohou na pedálu brzdy. Jen tak se mohou vyhnout fatálním lapsům, které „automatické systémy“ bez problému dopustí.