Za tento nejčastější přestupek policie vybrala už 2 265 800 Kč. Mastnou pokutu zaplatíte během několika dnů možná i vy

Nejčastější přestupek českých řidičů je pro policii, potažmo stát v podstatě jistotou stálého příjmu. Přesto je na zamyšlenou, jestli miliony korun vyváží zbytečně zmařené životy.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Časté policejní kontroly na silnicích jsou pro jedny z nás vítanou skutečností, jak alespoň trochu vrátit pořádek a dodržování pravidel zpět na naše silnice, pro nemalou část řidičů však znamenají jen zvýšené riziko odhalení jejich ne zrovna předpisové jízdy. Právě na tuto skupinu si policie „posvítila“ při nedávné akci konané 24. února a výsledek předčil očekávání. Vybraná suma se pohybuje v milionech, nepřekvapivě však za téměř již „českou národní klasiku“. Pojďme se na hříšníky za volantem podívat společně.

Jsme opravdu národem „překračovatelů dovolené rychlosti“?

Jak se píše v tiskové zprávě policie, v sobotu 24. února byla na území České republiky provedena rozsáhlá dopravní akce s cílem posílit bezpečnost a plynulost silničního provozu. Tato akce byla zaměřena na kontrolu a monitorování chování řidičů včetně dodržování stanovených rychlostních limitů. V rámci této akce bylo celkem zkontrolováno přes 4 700 řidičů. Dopravní policisté odhalili v 1 249 případech překročení rychlostních limitů.

Radary umí mnohem víc než jen zaznamenat překročení rychlosti. Za co všechno můžete být potrestáni? Kompletní seznam

Jinými slovy, téměř nejčastější dopravní přestupek opět „exceloval“. Jezdí Češi opravdu tak rychle a nezodpovědně? Něco na tom možná bude. Stačí se jen podívat na statistiku nejčastějších přestupků za rok 2023, kde suverénně vede přestupek, popsaný v tabulce takto:

V Rakousku vám policie zabaví auto za přestupek, který v ČR děláte na denní bázi. Zpět si ho můžete vykoupit za tržní cenu

Nejčastější bodované přestupky za rok 2023

  1. Při řízení vozidla překročí nejvyšší dovolenou rychlost stanovenou zvláštním právním předpisem nebo dopravní značkou v obci o méně než 20 km/h (ale více než 5 km/h)
  • Celkem přestupků za rok 2023: 117 955
  • Přestupků za den: 323
  • Počet bodů: 2

Jinými slovy, jezdíme rychle. Respektive jezdíme rychleji, než je v daných úsecích dovolené. A na častou námitku „rychlíků“, že jezdí „rychle, ale bezpečně a přiměřeně danému úseku“, je jednoduchá odpověď: tato kombinace nefunguje zdaleka vždy. Rychlá jízda zkracuje dobu pro rozhodování, zužuje zorný úhel, zvyšuje riziko nehod, stejně jako zvyšuje riziko fatálních následků, pokud už k té nehodě dojde. Opravdu tedy musíme jezdit rychleji, než nám přikazuje dopravní značení?

Rychlá jízda zvyšuje enormně rizika ve všech oblastech

Je navíc stokrát dokázané, jak mizivou úsporu času rychlá jízda přináší. A podobně je dokázané, nakolik se zvyšují všechna rizika, jež s sebou nerespektování limitů přináší. Jak sami policisté uvádí, na akci se setkali také s „neveselým výročím“: dvoustým případem zadržení řidičského průkazu od začátku roku. A právě za výrazné překročení rychlostních limitů. Tato skutečnost rozhodně nepřináší radost, nicméně prioritou musí zůstat bezpečnost silničního provozu.

iZdroj fotografie: Policie ČR

A co je ještě zajímavé, je částka, kolik taková jedna bezpečnostní akce a měření rychlosti přinese za jeden den do státního rozpočtu. V důsledku porušení rychlostních limitů totiž udělili policisté pokuty za 2 265 800 Kč. Dále bylo zaznamenáno 65 případů, které byly postoupeny místně příslušnému správnímu orgánu k dalšímu projednání. Ve 21 případech byl rovněž zadržen řidičský průkaz kvůli vysokému překročení rychlostního limitu.

Stojí záchrana svého života a života jiných za zvolnění tempa?

Závěrem? Stačí dodržovat platné předpisy, což není velký požadavek. Tímto způsobem chráníte nejen svůj řidičský průkaz, ale především život svůj a životy všech ostatních účastníků silničního provozu. To už za zvolnění tempa a ubrání nohy z plynu přece stojí, co myslíte? Dejte nám váš názor na překračování rychlostních limitů a rychlou jízdu vůbec vědět do diskuse pod článkem, velmi děkujeme!

Souhlasíte s častějším měřením rychlosti?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články