Zjistili jsme, že protřelí řidiči vozí s sebou v autě citrón jako zbraň proti únavě. Jak dokáže tento citrus pomoci k bezpečnějšímu řízení?
Pokud trávíte za volantem hodně času na dlouhých trasách, pak i vás musí trápit po určitě době únava. Těžké oči, které je náročné udržet otevřené, to je už vysloveně krajní známka toho, že si potřebujete během jízdy odpočinout. A nejen odpočinout. Na další jízdu budete potřebovat životabudič, abyste zbývající část cesty odřídili v bdělém, a tedy bezpečném stavu. Patrně si v takový moment dáte na benzínce kávu nebo nějaký energy drink, ale to není ta nejlepší volba.
Káva působí ve smyslu nabuzení jen dočasně, navíc má výrazně močopudné účinky, což za volantem rozhodně nepotřebujete. Následné četné zastávky na benzínkách vás jedině zdrží. Stejně tak není ideální, že vás káva zbavuje vody. Tím víc pak musíte během řízení pít – samozřejmě nejlépe čistou vodu.
Energy drink vám naruší soustředění
Ani zmíněný energy drink není vhodné řešení. Energetické nápoje jsou založené primárně na kofeinu, ale také cukru (přibližně 6 kostek cukru ve 250 ml) a celé řadě výtažků z jihoamerických rostlin apod. Jejich složení je nehledě na značky více méně podobné. Konzumace (a především nadměrná konzumace) energy drinků může způsobovat celou řadu negativních dopadů na náš organismus.
Na jednu stranu skutečně fungují jako momentální životabudič, o tom žádná. Ale na druhou stranu způsobují pocity výrazného bušení srdce, srdeční arytmii a bolesti hlavy. Řidič, který během jízdy popíjí energy drinky, může také začít pozorovat poruchy soustředění, a to je to poslední, co k bezpečné jízdě potřebuje.
Univerzální lékárnička
Někteří řidiči však sami přišli na to, že existuje daleko lepší řešení proti únavě než káva a energy drinky. A právě z tohoto důvodu vozí v autě citróny. Předpokládám, že v tento moment se některým z vás zkřivila ústa, když jste si představili, jak žvýkáte kyselý citrón. Nicméně věřte, že citrón je v daném kontextu opravdu výborné řešení.
Citróny neobsahují pouze známý vitamín C, ale také velké množství kyseliny citronové. Najdeme v nich bioflavonoidy, pektin, vitamín B a provitamín A. Jsou zdrojem železa, hořčíku, fosforu a zinku. Citróny výborně fungují jako antioxidanty, posilují imunitní systém, a navíc mají antiseptické a protirakovinné účinky. Máte z tohoto výčtu pozitivních vlastností citrónu pocit, že je tento citrus vlastně taková malá přírodní lékárna? V zásadě máte pravdu.
Vypěstovat si citróny není složité
Mimochodem pozitivní vliv citrónů na lidský organismus už znali i naši předkové hluboko v historii. V českých zemích se citróny prodávaly prokazatelně již v 16. století. Byly vyhledávány gurmány a rozhodně nebyly nejlevnější. V 18. století vozili s sebou tyto žluté plody námořníci na dlouhé cesty, kde jim citróny pomáhaly v boji s kurdějemi, afty a různými záněty v ústech.
Citróny lze dnes zakoupit v každém obchodě s potravinami. Dovážejí se z jižní Evropy, Jižní Ameriky a Jihoafrické republiky. Ale můžete si je vypěstovat i sami – ve skleníku i třeba doma v obýváku. Citróny mají rády kyprou půdu, teplo a nesnáší přelévání.
Vliv na řidiče a jejich únavu je prověřený
Každopádně mají citróny právě za volantem velmi pozitivní efekt. Jsou nejen dodavatelem rychlé energie, ale navíc přináší našemu organismu celou soustavu vitamínů a dalších důležitých látek. Osobně znám dva řidiče kamionů, kteří v případě, že se cítí být unavení, zastaví a snědí několik kousků citrónu, které zapíjejí větším objemem čisté vody.
„Citrón v kombinaci s vodou funguje na mých nočních jízdách naprosto skvěle. Tuhle ultra jednoduchou recepturu mi poradil už můj děda, který řídil lokomotivy. Rozhodně v ní za ta léta řízení po Evropě spatřuji mnohem větší efekt než třeba v kafi. Po tom jsem akorát musel častěji stavět, což mě rozčilovalo,“ sdělil mi jeden z nich.
Tohle jsem si prostě musel vyzkoušet
No, samozřejmě mi nedalo, abych nevyzkoušel citrón jako životabudič na vlastní kůži. Citrón mám naštěstí od malička rád a už jako špunt jsem cucal plátky citrónu posypané cukrem u televize. Každopádně jsem si opět po letech připravil vypeckované plátky citrónu do krabičky a k tomu si do auta přihodil moji obvyklou litrovou láhev s vodou. Po čtyřech hodinách řízení cestou do Tyrolska jsem zastavil, protáhl se a následně jsem vycucal čtyři plátky citrónu. Citrónovou šťávu s dužinou jsem pak důkladně zapil půllitrem vody a sedl zase za volant.
No musím přiznat, že citrón mě opravdu hned „nakopl“. A další tři hodiny jízdy po dálnici jsem byl svěží jako čečetka. Necítil jsem sucho v ústech jako pár minut po vypití kávy a výborně jsem se soustředil na řízení. Takže mohu jedině konstatovat, že probuzovač v podobě citrónu a čisté vody skutečně funguje. A pokud mi nevěříte, vyzkoušejte si náš recept proti únavě sami. Věřím, že budete zvláště na dlouhých nočních štrekách spokojení. Svěží a připravení urazit stovky kilometrů bez častých zastávek.